Oglądać i rozumieć – o sztuce przekładu w filmach

Oglądać i rozumieć – o sztuce przekładu w filmach

Wszyscy lub prawie wszyscy oglądamy filmy, choć w dzisiejszych czasach często są to seriale, które „przykuwają” naszą uwagę i nas samych do ekranów. Większość z nich to produkcje anglojęzyczne, które są tłumaczone, z lepszym lub gorszym skutkiem. O trudnej sztuce translacji, typowych błędach, ale też sukcesach opowiadał w trakcie swojego spotkania 12 lutego z młodzieżą pan Michał Garcarz,  językoznawca, profesor dr habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny Instytutu Filologii Angielskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Cieszymy się, że po kilkuletniej przerwie, spowodowanej głownie pandemią profesor Garcarz znów przyjął nasze zaproszenie, bo sam siebie nazywa przyjacielem naszej szkoły i mówi, że zawsze chętnie do nas przyjeżdża z wykładem lub warsztatami (na które niedługo liczymy). Tym razem był to wykład o przekładzie w filmach, a biorący w nim udział uczniowie z różnych klas 1-4 na koniec mogli zadać nurtujące ich pytania. Organizatorką spotkania była pani Katarzyna Cieślak-Ostrowska.

Oto refleksja Alicji Kołodziej z kl. III a

“Dla mnie, jako osoby, która od wielu lat z zainteresowaniem uczy się języka angielskiego, wykład bardzo się spodobał. Mogłam dowiedzieć się więcej o samym tłumaczeniu audiowizualnym, jak i o tym, jak wygląda cały proces tłumaczenia oraz co ogranicza tłumacza w jego pracy, jakie błędy popełnia. Ale według mnie najważniejsze i najbardziej inspirujące było stwierdzenie, że warto uczyć się języków, bo wtedy nie będzie potrzebny nam żaden tłumacz.”

 

 

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Dzień Francuski - czyli "Chapeaux bas"

Czapki z głów dla organizatorów tegorocznego Dnia francuskiego, czyli dla naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Przedstawicielki dwu zaprzyjaźnionych placówek oświatowych przygotowały z tej okazji w naszej szkole...

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Ogromnym sukcesem może pochwalić się  Jakub Korzeniewicz z klasy IVa, który został laureatem VII miejsca w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej we Wrocławiu, tym samym zakwalifikował się do etapu międzynarodowego i będzie reprezentował Polskę, tym razem w stolicy Brazylii...

Książki za „Złotówkę”

Książki za "Złotówkę"

W dniach 07.04 - 19.04. w I LO odbywa się kiermasz książek używanych, pochodzących ze zbiorów szkolnej biblioteki. Prawie siedem tysięcy egzemplarzy czeka na nowe życie. Zapraszamy wszystkich, którzy za symboliczną złotówkę pragną kupić książkę popularnonaukową lub dzieło literatury pięknej, tym...