Wymiana rodzinna z Siegburgiem

 Współpraca I LO w Bolesławcu  z Gymnasium Alleestraβe w Siegburgu

29 maja 1992 r. burmistrz Siegburga Rolf Krieger i prezydent Bolesławca Józef Król podpisali porozumienie dotyczące  współpracy obu miast. Wynikiem tego porozumienia było, między innymi, nawiązanie kontaktów przez I LO  z  Gymnasium Alleestraβe w Siegburgu,  i organizowana,  jako główne przedsięwzięcie wzajemnej współpracy, polsko – niemiecka wymiana młodzieży. Jeszcze tego samego roku – 10 września, grupa 39 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami udała się do Siegburga  i mieszkając w domach rodzinnych swoich rówieśników doskonaliła znajomość języka niemieckiego, dzięki licznym wycieczkom poznawała piękno i historię kraju naszego sąsiada, a uczęszczając wraz z kolegami na lekcje zapoznawała się z systemem szkolnictwa w Niemczech.

Po trzech latach – 27 listopada 1995 r. obie szkoły podpisały umowę o partnerskiej współpracy, która trwa do dziś, a na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że przez 25 lat jej trwania Siegburg odwiedziło około 400 uczniów naszej szkoły.

 Oprócz  wzajemnych wizyt uczniów obu szkół odbywających się  2 razy w roku – jesienią i wiosną, miasto i szkoła poszerzała współpracę o inne formy aktywności. W roku 1995  polscy i niemieccy uczniowie wzięli udział w seminarium w Krzyżowej, którego tematyka obejmowała zagadnienia związane ze wspólną przyszłością Polaków i Niemców w zjednoczonej Europie. W marcu 1996 r.  gościliśmy ponad 90-osobowy chór z Siegburga, złożony z uczniów, nauczycieli i rodziców, który wystąpił przed bolesławiecką publicznością w sali kina „Forum” prezentując „Carminę Buranę”. We wrześniu 1996 szkołę odwiedziła grupa 20 nauczycieli odbywających praktyki w Gymnasium Alleestraβe, którzy hospitowali zajęcia w I LO i zwiedzali nasz region. W roku 1997 w lipcu,  grupa  uczniów z naszej uczestniczyła w wakacyjnym kursie języka niemieckiego, który mógł się odbyć, przede wszystkim,  dzięki zaangażowaniu nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły. Nie brakowało też przedsięwzięć zupełnie prywatnych, zainicjowanych jednak przez współpracę obu miast i szkół, gdyż również prywatne osoby gościły uczniów naszej szkoły w czasie wakacji umożliwiając im doskonalenie języka i pokazując piękno Niemiec.

W miarę upływu czasu i dokonujących się zmian zmieniała się też formuła wzajemnych spotkań. Od roku 2010 wspólne spotkania młodzieży mają w programie pobytu wspólną pracę nad projektem. Realizowaliśmy np. projekt  kulinarny ” Prosimy do stołu”, projekty „Polska kultura w Niemczech: Berlin – europejska metropolia między Wschodem a Zachodem i miasto spotkań Polaków i Niemców”, „Zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe w Niemczech i w Polsce”,  ” Twoje prawa – porównanie działania SU w szkołach partnerskich”, „Ślady niemieckie w Bolesławcu i okolicy”.

Młodzież nie zawsze odwiedza się w Bolesławcu i w Siegburgu –  w roku 20014  spotkaliśmy się w Berlinie, a w bieżącym roku szkolnym (2017) zaplanowaliśmy spotkanie  w Krzyżowej, gdzie będziemy realizowali projekt „Żywe książki”. Jeśli formuła spotkań w Krzyżowej spodoba się młodzieży i odpowie na ich zapotrzebowanie, chcielibyśmy w przyszłości skorzystać z doświadczeń i bazy Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

 Na zakończenie chciałabym przytoczyć refleksje, które na  temat wymiany spisał pan Peter Börner – koordynator wymiany do roku 2004.

         

„Wśród licznych i niezwykle wartościowych wrażeń, których mogliśmy doświadczyć dzięki tej wymianie, na szczególne podkreślenie zasługują: nadzwyczajna gościnność Polaków i ukazujące kulturę tego kraju wycieczki. Prowadziły one nas nie tylko do Wrocławia i w Karkonosze – co byłoby wystarczającą atrakcją, ale także do Jeleniej Góry, klasztoru w Lubiążu, do Świdnicy, Krzyżowej, Jawora, Zamku Książ  aż po Kraków, Oświęcim i Poznań. Dzięki temu wszystkiemu nasz, często jednostronny, „zachodni” horyzont został otwarty  na środkową Europę

 Przedsięwzięcie może być realizowane dzięki wsparciu  finansowemu  Polsko -Niemieckiej Współpracy Młodzieży działającej przy Euroregionie Nysa, a powodzenie projektu możliwe było i jest dzięki zaangażowaniu Dyrekcji Szkoły,  nauczycieli germanistów  I LO i Gymnasium Alleestrasse , a także Rodziców.

koordynator wymiany – Małgorzata Pędlowska

 

Relacja z pobytu w Siegburgu –  grudzień 2015

Podobne wpisy

Godziny otwarcia

  rysunek Wincentego Tyrankiewicza   nauczyciel bibliotekarz : mgr Anna Tarnachowicz w roku szkolnym  2022/2023  biblioteka czynna:   PONIEDZIAŁEK   7:40 – 8:50                                   9:45 - 12:20     WTOREK               10:40 - 13:15     ŚRODA                    11:45 ...

2022

 Program edycji regionalnej środa, 5 października godz. 9:50 Czy od dziś żyjemy na kredyt? Katastrofalne skutki zmian klimatu (wykład inauguracyjny) prof. dr hab. Jadwiga Sołoducho zapisy: dfn@lo.boleslawiec.pl I LO w Bolesławcu, ul. Tyrankiewiczów 11 godz...

Erasmus+Past Roads and Future Ways

Celem projektu jest rozwijanie wśród uczniów kompetencji świadomego uczestnictwa w dziedzictwie kulturowym swojego regionu, kraju i Europy oraz umiejętności uczenia się w połączeniu z budowaniem wzajemnego zrozumienia i tolerancji wobec różnych kultur, tak aby w pełni korzystać z ich...