Wymiana rodzinna z Siegburgiem

 Współpraca I LO w Bolesławcu  z Gymnasium Alleestraβe w Siegburgu

29 maja 1992 r. burmistrz Siegburga Rolf Krieger i prezydent Bolesławca Józef Król podpisali porozumienie dotyczące  współpracy obu miast. Wynikiem tego porozumienia było, między innymi, nawiązanie kontaktów przez I LO  z  Gymnasium Alleestraβe w Siegburgu,  i organizowana,  jako główne przedsięwzięcie wzajemnej współpracy, polsko – niemiecka wymiana młodzieży. Jeszcze tego samego roku – 10 września, grupa 39 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami udała się do Siegburga  i mieszkając w domach rodzinnych swoich rówieśników doskonaliła znajomość języka niemieckiego, dzięki licznym wycieczkom poznawała piękno i historię kraju naszego sąsiada, a uczęszczając wraz z kolegami na lekcje zapoznawała się z systemem szkolnictwa w Niemczech.

Po trzech latach – 27 listopada 1995 r. obie szkoły podpisały umowę o partnerskiej współpracy, która trwa do dziś, a na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że przez 25 lat jej trwania Siegburg odwiedziło około 400 uczniów naszej szkoły.

 Oprócz  wzajemnych wizyt uczniów obu szkół odbywających się  2 razy w roku – jesienią i wiosną, miasto i szkoła poszerzała współpracę o inne formy aktywności. W roku 1995  polscy i niemieccy uczniowie wzięli udział w seminarium w Krzyżowej, którego tematyka obejmowała zagadnienia związane ze wspólną przyszłością Polaków i Niemców w zjednoczonej Europie. W marcu 1996 r.  gościliśmy ponad 90-osobowy chór z Siegburga, złożony z uczniów, nauczycieli i rodziców, który wystąpił przed bolesławiecką publicznością w sali kina „Forum” prezentując „Carminę Buranę”. We wrześniu 1996 szkołę odwiedziła grupa 20 nauczycieli odbywających praktyki w Gymnasium Alleestraβe, którzy hospitowali zajęcia w I LO i zwiedzali nasz region. W roku 1997 w lipcu,  grupa  uczniów z naszej uczestniczyła w wakacyjnym kursie języka niemieckiego, który mógł się odbyć, przede wszystkim,  dzięki zaangażowaniu nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły. Nie brakowało też przedsięwzięć zupełnie prywatnych, zainicjowanych jednak przez współpracę obu miast i szkół, gdyż również prywatne osoby gościły uczniów naszej szkoły w czasie wakacji umożliwiając im doskonalenie języka i pokazując piękno Niemiec.

W miarę upływu czasu i dokonujących się zmian zmieniała się też formuła wzajemnych spotkań. Od roku 2010 wspólne spotkania młodzieży mają w programie pobytu wspólną pracę nad projektem. Realizowaliśmy np. projekt  kulinarny ” Prosimy do stołu”, projekty „Polska kultura w Niemczech: Berlin – europejska metropolia między Wschodem a Zachodem i miasto spotkań Polaków i Niemców”, „Zwyczaje adwentowe i bożonarodzeniowe w Niemczech i w Polsce”,  ” Twoje prawa – porównanie działania SU w szkołach partnerskich”, „Ślady niemieckie w Bolesławcu i okolicy”.

Młodzież nie zawsze odwiedza się w Bolesławcu i w Siegburgu –  w roku 20014  spotkaliśmy się w Berlinie, a w bieżącym roku szkolnym (2017) zaplanowaliśmy spotkanie  w Krzyżowej, gdzie będziemy realizowali projekt „Żywe książki”. Jeśli formuła spotkań w Krzyżowej spodoba się młodzieży i odpowie na ich zapotrzebowanie, chcielibyśmy w przyszłości skorzystać z doświadczeń i bazy Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

 Na zakończenie chciałabym przytoczyć refleksje, które na  temat wymiany spisał pan Peter Börner – koordynator wymiany do roku 2004.

         

„Wśród licznych i niezwykle wartościowych wrażeń, których mogliśmy doświadczyć dzięki tej wymianie, na szczególne podkreślenie zasługują: nadzwyczajna gościnność Polaków i ukazujące kulturę tego kraju wycieczki. Prowadziły one nas nie tylko do Wrocławia i w Karkonosze – co byłoby wystarczającą atrakcją, ale także do Jeleniej Góry, klasztoru w Lubiążu, do Świdnicy, Krzyżowej, Jawora, Zamku Książ  aż po Kraków, Oświęcim i Poznań. Dzięki temu wszystkiemu nasz, często jednostronny, „zachodni” horyzont został otwarty  na środkową Europę

 Przedsięwzięcie może być realizowane dzięki wsparciu  finansowemu  Polsko -Niemieckiej Współpracy Młodzieży działającej przy Euroregionie Nysa, a powodzenie projektu możliwe było i jest dzięki zaangażowaniu Dyrekcji Szkoły,  nauczycieli germanistów  I LO i Gymnasium Alleestrasse , a także Rodziców.

koordynator wymiany – Małgorzata Pędlowska

 

Relacja z pobytu w Siegburgu –  grudzień 2015

Podobne wpisy

2023

Przed nami XXVI edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W tym roku hasłem przewodnim jest "Nauka Porusza" Mamy nadzieję, że zarówno obfity i różnorodny program DFN we Wrocławiu, który znajduje się pod tym adresem: https://www.festiwal.wroc.pl/program/   jak też przygotowana przez nas...

Towarzystwo Szkół Twórczych

Więcej o Towarzystwie Szkół Twórczych na stronie http://tst.edu.pl/ Powiązane artykuły: Założycielka TST Danuta Nakoneczna - https://www.lo.boleslawiec.pl/2015/01/zmarla-danuta-nakoneczna-zalozycielka-towarzystwa-szkol-tworczych/ Wyjazd do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych...

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej - 2022/23

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to niezwykle ciekawy projekt edukacyjny, którego celem jest przygotowanie do świadomego odbioru dzieła filmowego. Kino z jego magią ekranu niemal od początku swojego istnienia (1895 r.) uznawane jest za atrakcyjne medium rozrywkowe i artystyczne. Filmy bawią...