Szkoła - budynek

ul. H. i W. Tyrankiewiczów 11
tel.: (75) 732 24 19, fax: (75) 732 31 93,
e-mail: lo@lo.boleslawiec.pl

Historia I Liceum Ogólnokształcącego sięga roku 1945, kiedy to w październiku powołano pierwszą szkołę średnią w powojennym Bolesławcu. Jednymi z pierwszych nauczycieli szkoły byli państwo Helena i Wincenty Tyrankiewiczowie, których działalność pedagogiczna i sylwetki zapisały się na trwałe w historię I Liceum, a w szczególności ustanowionym testamentem Heleny Tyrankiewiczowej – Stypendium – przyznawanym od 1968 roku nieprzerwanie do dnia dzisiejszego najzdolniejszym uczniom szkoły.

Od 1957 roku szkoła aktywnie uczestniczy w naukowym ruchu olimpijskim. Uczniowie odnoszą sukcesy w olimpiadach przedmiotowych i konkursach szczebla centralnego w kraju i za granicą, uzyskując tytuły laureatów i finalistów, które zwalniają z części egzaminu maturalnego lub dają wstęp na uczelnie wyższe. W eliminacjach szkolnych olimpiad i konkursów co roku bierze udział blisko 40 % uczniów.

Od 1983 roku I Liceum należy do ogólnopolskiego Towarzystwa Szkół Twórczych, którego celem jest wdrażanie innowacyjnych metod nauczania. TST zrzesza 33 licea w Polsce.

Od 1992 roku szkoła współpracuje z Gimnazjum „Allestrasse” w Siegburgu koło Bonn, realizując wspólne projekty edukacyjne w ramach rodzinnej wymiany uczniów.

Od 2004 roku uczniowie szkoły wspólnie z rówieśnikami z całej Europy uczestniczą w międzynarodowych projektach „Comenius” w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”, a od 2007 roku w programach polsko-niemieckiej współpracy Dolny Śląsk-Saksonia.

W 2006 roku z inicjatywy absolwentów, nauczycieli i przyjaciół szkoły powstało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju I Liceum Ogólnokształcącego

W 2010 roku I Liceum w otrzymało Nagrodę Prezydenta za Promocję Miasta, przyznaną za sukcesy naukowe uczniów, zaangażowanie w życie lokalnej społeczności oraz działania promujące miasto w kraju i za granicą.

Szkoła od lat zajmuje wysokie miejsca w ogólnopolskim rankingu liceów fundacji edukacyjnej „Perspektyw”.

W historii szkoły odbyły się:

I Zjazd Absolwentów z okazji 15-lecia szkoły

XV lat LO w Bolesławcu 1Wincenty Tyrankiewicz z absolwentami – XV-lecie szkoły

II Zjazd Absolwentów z okazji 25-lecia szkoły

III Zjazd Absolwentów z okazji 50-lecia szkołypaździernik 1996 r.

IV Zjazd Absolwentów z okazji  65-lecia szkoły – październik 2011 r.  :  Jubileusz 65-lecia szkoły

media o zjeździe :

1. materiał