Święto Edukacji Narodowej w naszej szkole

Święto Edukacji Narodowej w naszej szkole

Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym w Europie organem władzy oświatowej. Powołana decyzją polskiego sejmu za panowania króla Stanisława Augusta. Reformatorka szkolnictwa od poziomu szkół parafialnych, aż do uniwersytetów. Prababka współczesnego ministerstwa oświaty i symbol zmian w edukacji, służących prawdziwemu rozwojowi młodzieży. Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy od 1982 roku. Jest to święto wszystkich pracowników oświaty. Jednak dla wielu Polaków  14 października na zawsze pozostanie Dniem Nauczyciela, szczególną okazją do złożenia życzeń i podziękowań wychowawcom, opiekunom, pedagogom.

Kolejną, 250 rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej uczciliśmy w naszej szkole 13 października. Uczniowie klasy IB wraz z chórem „Synkopa 2” oraz przyjaciółmi z klas starszych pod opieką p. Barbary Ostaszewskiej przygotowali z tej okazji wyjątkową uroczystość. W pierwszej, oficjalnej części apelu dyrektor Cezary Czernatowicz dziękował wszystkim nauczycielom, szczególną uwagę poświęcając tym pedagogom, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w sposób szczególny budują oświatowy sukces.

W tym roku Nagrodą Zarządu Powiatu Bolesławieckiego uhonorowane zostały panie Beata Rembacz-Bonk i Małgorzata Szymańska.

Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali państwo: Cieslak-Ostrowska Katarzyna, Dziedziul Damian, Jarzabek Karolina, Jusypenko Barbara, ks.Kaproń Artur, Łasica Bogna, Nowak Irmina,  Piotrów Malgorzata, Sobczyszyn Barbara, Suchecka Ewa, Szwed Magdalena. Żak Katarzyna

Wszystkim wyróżnionych pracownikom oświaty serdecznie gratulujemy.

Sympatycznym upominkiem uhonorowani zostali pedagodzy, którzy obchodzą jubileusz swojej pracy. Ceramiczne dzwonki trafiły do państwa: Monika Szopa-Pawlik, Tomasz Hoszowski, Małgorzata Szymańska i Marta Kokoszko-Jasińska.

Bohaterami pierwszej części akademii byli również uczniowie i absolwenci, którzy Decyzją Rady Pedagogicznej otrzymali największe wyróżnienie szkolne- Stypendium imienia Państwa Tyrankiewiczów. W tym roku do szacownego grona stypendystów dołączyli:

Julia Nowacka, Konrad Andruchów – absolwenci kl. IV a

Igor Szerszunowicz, Wojciech Raszczuk – uczniowie kl. IV a

W imieniu wyróżnionych głos zabrał Igor Szerszunowicz, składając nauczycielom wyrazy szczerej wdzięczności i sympatii.

Przemówienie wygłosił także Przewodniczący Rady Rodziców p. Maciej Burniak, który,składając na ręce dyrektora przepiękny biało -czerwony bukiet,  podkreślił odpowiedzialność, jaką w swojej pracy ponosi każdy  nauczyciel. Słowa podziękowania złożył także Samorząd Uczniowski, w imieniu którego głos zabrała Natalia Gorlach.

Druga część piątkowej akademii przebiegła w równie uroczystym nastroju. Uczniowie klasy I B przygotowali ciekawy program artystyczny, którego celem było przedstawienie historii polskiej edukacji – od szkół jezuickich po sukces reformy wprowadzonej przez Komisję Edukacji Narodowej.

Szczególne wzruszenie wywołały  wystąpienia Zuzanny Miśty z II d oraz Miłosza Wójcika z  IIa, którzy recytując wiersze o wyjątkowych nauczycielach, oddali hołd tym pedagogom, którzy zakończyli już ostatnią lekcję – życia.

Ostatnim akcentem apelu był występ wokalny Apolonii Pohl z klasy 3B, która słowami piosenki „Ale jestem” podsumowała całą uroczystość.

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej przeszedł do historii….

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Wirtualna podróż historyczna

Wirtualna podróż historyczna

W piątek, 24 listopada mieliśmy okazję wziąć udział w nietypowej lekcji historii, a to za sprawą projektu  "Innowacyjna historia - nowe technologie w służbie edukacji". W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4, która w ten dzień zamieniła się w przestrzeń do "podróży w czasie", mogliśmy za...

Dzień Otwarty dla Rodziców – 16 listopada

Dzień Otwarty dla Rodziców - 16 listopada

Szanowni Państwo, zgodnie z terminarzem na rok szkolny 2023-24 - 16 listopada od godz. 17.00 - zapraszamy na spotkania z nauczycielami oraz wychowawcami. Poniżej miejsca, w których czekać na Państwa będą nauczyciele. Dzień Otwarty listopad 2023  

I miejsce drużyny szachistów!

I miejsce drużyny szachistów!

13 listopada odbyły się Mistrzostwa Powiatu w szachach drużynowych. W zawodach wzięły udział cztery szkoły ponadpodstawowe, ale to  nasza okazała się najlepsza i będzie reprezentowała powiat bolesławiecki na szczeblu dolnośląskim. Naszą zwycięską drużynę stanowili: Mikołaj Olek, Milan Junak...