Święto Edukacji Narodowej w naszej szkole

Święto Edukacji Narodowej w naszej szkole

Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym w Europie organem władzy oświatowej. Powołana decyzją polskiego sejmu za panowania króla Stanisława Augusta. Reformatorka szkolnictwa od poziomu szkół parafialnych, aż do uniwersytetów. Prababka współczesnego ministerstwa oświaty i symbol zmian w edukacji, służących prawdziwemu rozwojowi młodzieży. Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy od 1982 roku. Jest to święto wszystkich pracowników oświaty. Jednak dla wielu Polaków  14 października na zawsze pozostanie Dniem Nauczyciela, szczególną okazją do złożenia życzeń i podziękowań wychowawcom, opiekunom, pedagogom.

Kolejną, 250 rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej uczciliśmy w naszej szkole 13 października. Uczniowie klasy IB wraz z chórem „Synkopa 2” oraz przyjaciółmi z klas starszych pod opieką p. Barbary Ostaszewskiej przygotowali z tej okazji wyjątkową uroczystość. W pierwszej, oficjalnej części apelu dyrektor Cezary Czernatowicz dziękował wszystkim nauczycielom, szczególną uwagę poświęcając tym pedagogom, którzy swoją pracą i zaangażowaniem w sposób szczególny budują oświatowy sukces.

W tym roku Nagrodą Zarządu Powiatu Bolesławieckiego uhonorowane zostały panie Beata Rembacz-Bonk i Małgorzata Szymańska.

Nagrody Dyrektora Szkoły otrzymali państwo: Cieslak-Ostrowska Katarzyna, Dziedziul Damian, Jarzabek Karolina, Jusypenko Barbara, ks.Kaproń Artur, Łasica Bogna, Nowak Irmina,  Piotrów Malgorzata, Sobczyszyn Barbara, Suchecka Ewa, Szwed Magdalena. Żak Katarzyna

Wszystkim wyróżnionych pracownikom oświaty serdecznie gratulujemy.

Sympatycznym upominkiem uhonorowani zostali pedagodzy, którzy obchodzą jubileusz swojej pracy. Ceramiczne dzwonki trafiły do państwa: Monika Szopa-Pawlik, Tomasz Hoszowski, Małgorzata Szymańska i Marta Kokoszko-Jasińska.

Bohaterami pierwszej części akademii byli również uczniowie i absolwenci, którzy Decyzją Rady Pedagogicznej otrzymali największe wyróżnienie szkolne- Stypendium imienia Państwa Tyrankiewiczów. W tym roku do szacownego grona stypendystów dołączyli:

Julia Nowacka, Konrad Andruchów – absolwenci kl. IV a

Igor Szerszunowicz, Wojciech Raszczuk – uczniowie kl. IV a

W imieniu wyróżnionych głos zabrał Igor Szerszunowicz, składając nauczycielom wyrazy szczerej wdzięczności i sympatii.

Przemówienie wygłosił także Przewodniczący Rady Rodziców p. Maciej Burniak, który,składając na ręce dyrektora przepiękny biało -czerwony bukiet,  podkreślił odpowiedzialność, jaką w swojej pracy ponosi każdy  nauczyciel. Słowa podziękowania złożył także Samorząd Uczniowski, w imieniu którego głos zabrała Natalia Gorlach.

Druga część piątkowej akademii przebiegła w równie uroczystym nastroju. Uczniowie klasy I B przygotowali ciekawy program artystyczny, którego celem było przedstawienie historii polskiej edukacji – od szkół jezuickich po sukces reformy wprowadzonej przez Komisję Edukacji Narodowej.

Szczególne wzruszenie wywołały  wystąpienia Zuzanny Miśty z II d oraz Miłosza Wójcika z  IIa, którzy recytując wiersze o wyjątkowych nauczycielach, oddali hołd tym pedagogom, którzy zakończyli już ostatnią lekcję – życia.

Ostatnim akcentem apelu był występ wokalny Apolonii Pohl z klasy 3B, która słowami piosenki „Ale jestem” podsumowała całą uroczystość.

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej przeszedł do historii….

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się 28 maja w godz. 9.00 - 13.30. Będzie to okazja do zapoznania się ze szkołą, ofertą na rok 2024/25 oraz uczestniczenia w spotkaniach z młodzieżą licealną i nauczycielami.  Uczestnictwo w Dniu Otwartym należy zgłosić do swojej...

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Z ogromnym wzruszeniem otrzymaliśmy tę niezwykle sympatyczną wiadomość od rocznika absolwentów 1972, który kolejny raz postanowił nie tylko się spotkać, ale także wesprzeć finansowo fundusz stypendialny. Pięknie dziękujemy za pamięć o szkole oraz dbałość o jej dalszy rozwój. Oto jej...

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

W sobotę, 11 maja, w Pieszycach k/Dzierżoniowa odbyły się eliminacje wojewódzkie 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. To zdecydowanie był dzień obu naszych licealistek, Apolonii Pohl i Poli Pełki. Ich występy zachwyciły jurorów i dały im kwalifikację do finału ogólnopolskiego. W...