Wojciech Raszczuk w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Wojciech Raszczuk w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Niezwykłym sukcesem może pochwalić się  Wojciech Raszczuk z klasy IIIa, który został laureatem VI miejsca w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej we Wrocławiu, tym samym zakwalifikował się do etapu międzynarodowego i będzie reprezentował Polskę, tym razem w Bułgarii. Już teraz trzymamy kciuki! Gratulujemy też Konradowi Andruchów z klasy IV a, który został finalistą tej olimpiady.

Eliminacje centralne XXI Olimpiady Lingwistyki Matematycznej odbyły się 15 i 16 kwietnia we Wrocławiu. Olimpiada na każdym ze swoich etapów tak na prawdę nie wymaga żadnej wiedzy, a jedynie umiejętności szybkiego łączenia faktów i wyszukiwania podobieństw pośród ciągów znaków, które na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo. Jednego schematu na rozwiązanie zadań po prostu nie ma. Każdy musi wypracować własne metody w dążeniu do poprawnej pod względem logicznym odpowiedzi. W etapie centralnym należało rozwiązać trzy zadania w ciągu 210 minut. Pierwsze zadanie z języka majańskiego dotyczyło dopasowania zdań, drugie związane było z semantyką języka takana, a trzecie zadanie z języka kazachskiego polegało na tym, że przetłumaczone zdania w tym języku miały posłużyć do utworzenia nowych. W zawodach III etapu wzięło udział 104 uczniów szkół średnich z całej Polski.

Warto dodać, że oprócz satysfakcji, tytułów laureata i finalisty olimpiada zwalnia z postępowanie rekrutacyjnego na wyższe uczelnie:

  • na Uniwersytecie Wrocławskim finaliści mają wolny wstęp na kierunki matematyka i informatyka, a laureaci – również na indywidualne studia informatyczno-matematyczne;
  • na Uniwersytecie Jagiellońskim laureaci OLM otrzymują maksymalny wynik kwalifikacyjny na wszystkie kierunki, gdzie brana jest pod uwagę matematyka, a finaliści otrzymują maksymalny wynik przedmiotowy z matematyki;
  • tytuł finalisty OLM daje także maksymalną punktację w rekrutacji na ekonomię, informatykę, matematykę oraz psychologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Serdecznie gratulujemy i cieszymy się z wielkich sukcesów Wojtka i Konrada. Dodatkowo trzymamy już kciuki za sukces Wojtka w Bułgarii!

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.