Absolwent z pasją

Absolwent z pasją

Spotkanie ze Sławkiem Gortychem, absolwentem naszego Liceum okazało się doskonałą okazją do rozmów na wiele tematów. Niekwestionowaną „bohaterką” była wydana niedawno debiutancka książka „Schronisko, które przestało istnieć”, to wykorzystaliśmy obecność naszego Gościa do wspomnień o czasach szkolnych, opowieści o górach i studiach medycznych.

Na zebranych w auli licealistkach i licealistach największe wrażenie zrobił fakt, że studiując stomatologię, można równocześnie znaleźć czas na napisanie książki (pierwsza część trylogii), która, choć jest kryminałem górskim, to porusza wiele ważnych historycznie zagadnień, wplatając także wątki legend i opowieści karkonoskich. Sławek Gortych z wielkim znawstwem opowiadał o swojej górskiej pasji, która narodziła się dość wcześnie, ale także podczas szkolnych lat, w trakcie wypraw kółka turystycznego prowadzonego przez panią Bognę Łasicę. Ale góry to nie tylko wędrówki i zachwyt nad ich pięknem i grozą, to także historia schronisk, miejsc, które były świadkami wielu tragicznych wydarzeń, zwłaszcza w czasach tuż po zakończeniu II wojny światowej. Właśnie ten temat stał się tłem do kryminalnej historii opisanej w książce.

Młodzież pytała o proces powstawania powieści, o zbieranie materiałów, wreszcie o proces wydawniczy, a warto dodać, że debiutancka powieść została wydana nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

Ciekawym wątkiem spotkania z Absolwentem były także rady dla chcących studiować nauki medyczne. Okazało się, że nie tylko studia są ciężkie, ale wymagają one też określonych kompetencji i cech charakteru.

Poproszony zatem o rady dla licealistek i licealistów nasz Absolwent przekonywał, że warto „szukać swojego miejsca w szkole” (dla niego było to zaplecze gabinetu chemicznego), by jak najlepiej wykorzystać i rozwinąć swoje zainteresowania, a przede wszystkim być otwartym i asertywnym.

W spotkaniu, które odbyło się 12 września na dwóch godzinach lekcyjnych – uczestniczyło prawie 200 uczennic i uczniów z klas humanistycznych i biologiczno-chemicznych oraz wielu nauczycieli i nauczycielek, w tym także wychowawczyni klasy Sławka Gortycha, pani Dorota Startek.

Za pomoc w przygotowaniu spotkania dziękujemy Jowicie Gortych oraz Alicji Bober i Laurze Ancygier (radiowęzeł).

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

We Wrocławiu rozpoczął się XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki. Tegorocznym hasłem przewodnim jest "Nauka porusza". I choć nasza, regionalna edycja dopiero za miesiąc, to tradycyjnie wybraliśmy się do stolicy Dolnego Śląska po potężny łyk wiedzy. 18 września klasa IV a wraz z wychowawczynią...

O wodzie, która jest źródłem życia

O wodzie, która jest źródłem życia

Woda, źródło życia, czy zastanawiamy się, skąd się bierze, kiedy odkręcamy kran, czy myślimy, że jest nigdy nam jej nie zabraknie, czy wiemy, jak ją użytkować, żeby wystarczyła dla przyszłych pokoleń? 15 września klasa IIc wraz z paniami: Karoliną Jarząbek i Barbarą Jusypenko miała kilkugodzinne...

Każda złotówka to szansa na sukces – wesprzyjmy wyjazd Franka Nowaka z kl. I a na World Robot Olympiad

Każda złotówka to szansa na sukces - wesprzyjmy wyjazd Franka Nowaka z kl. I a na World Robot Olympiad

Do grona uczniów klas I dołączył w tym roku Franciszek Nowak (klasy 1A), który ma na swoim koncie ogromny sukces. Wraz z młodszym kolegą Jakubem Walkowiakiem (uczniem 7 klasy w Masters Academy we Lwówku) pod opieką trenera, pana Pawła Niemca w czerwcu tego roku wzięli udział w Polskiej edycji...