Absolwent z pasją

Absolwent z pasją

Spotkanie ze Sławkiem Gortychem, absolwentem naszego Liceum okazało się doskonałą okazją do rozmów na wiele tematów. Niekwestionowaną „bohaterką” była wydana niedawno debiutancka książka „Schronisko, które przestało istnieć”, to wykorzystaliśmy obecność naszego Gościa do wspomnień o czasach szkolnych, opowieści o górach i studiach medycznych.

Na zebranych w auli licealistkach i licealistach największe wrażenie zrobił fakt, że studiując stomatologię, można równocześnie znaleźć czas na napisanie książki (pierwsza część trylogii), która, choć jest kryminałem górskim, to porusza wiele ważnych historycznie zagadnień, wplatając także wątki legend i opowieści karkonoskich. Sławek Gortych z wielkim znawstwem opowiadał o swojej górskiej pasji, która narodziła się dość wcześnie, ale także podczas szkolnych lat, w trakcie wypraw kółka turystycznego prowadzonego przez panią Bognę Łasicę. Ale góry to nie tylko wędrówki i zachwyt nad ich pięknem i grozą, to także historia schronisk, miejsc, które były świadkami wielu tragicznych wydarzeń, zwłaszcza w czasach tuż po zakończeniu II wojny światowej. Właśnie ten temat stał się tłem do kryminalnej historii opisanej w książce.

Młodzież pytała o proces powstawania powieści, o zbieranie materiałów, wreszcie o proces wydawniczy, a warto dodać, że debiutancka powieść została wydana nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

Ciekawym wątkiem spotkania z Absolwentem były także rady dla chcących studiować nauki medyczne. Okazało się, że nie tylko studia są ciężkie, ale wymagają one też określonych kompetencji i cech charakteru.

Poproszony zatem o rady dla licealistek i licealistów nasz Absolwent przekonywał, że warto „szukać swojego miejsca w szkole” (dla niego było to zaplecze gabinetu chemicznego), by jak najlepiej wykorzystać i rozwinąć swoje zainteresowania, a przede wszystkim być otwartym i asertywnym.

W spotkaniu, które odbyło się 12 września na dwóch godzinach lekcyjnych – uczestniczyło prawie 200 uczennic i uczniów z klas humanistycznych i biologiczno-chemicznych oraz wielu nauczycieli i nauczycielek, w tym także wychowawczyni klasy Sławka Gortycha, pani Dorota Startek.

Za pomoc w przygotowaniu spotkania dziękujemy Jowicie Gortych oraz Alicji Bober i Laurze Ancygier (radiowęzeł).

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Zmiany w podstawach programowych!

Zmiany w podstawach programowych!

Zachęcamy Rodziców oraz młodzież do zapoznania się ze zmianami w podstawach programowych. Minister Edukacji Barbara Nowacka podpisała projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Co to oznacza w...

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025 aktualizacja!

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025 aktualizacja!

UWAGA- aktualizacja! Ministerstwo Edukacji Narodowej uprzejmie przypomina, że zmiany w podstawie programowej zostały przygotowane tak, aby nie było konieczności wymiany podręczników. W roku szkolnym 2024/2025 i w latach kolejnych uczniowie mogą korzystać z dotychczasowych podręczników...

Wyniki rekrutacji do klas I. Gratulujemy i witamy!

Wyniki rekrutacji do klas I. Gratulujemy i witamy!

Poniżej publikujemy listy zakwalifikowanych do klas I w roku szkolnym 2024/25. Bardzo prosimy o stawienie się w szkole z oryginałami dokumentów (świadectwo i wynik egzaminu ósmoklasisty) - celem potwierdzenia woli uczenia się w I LO. Listy zakwalifikowanych do poszczególnych klas: I...

1 Comment

  1. Trackback: Kryminał to za mało. Spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem. | I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu

Komentarze wyłączone.