Absolwent z pasją

Absolwent z pasją

Spotkanie ze Sławkiem Gortychem, absolwentem naszego Liceum okazało się doskonałą okazją do rozmów na wiele tematów. Niekwestionowaną „bohaterką” była wydana niedawno debiutancka książka „Schronisko, które przestało istnieć”, to wykorzystaliśmy obecność naszego Gościa do wspomnień o czasach szkolnych, opowieści o górach i studiach medycznych.

Na zebranych w auli licealistkach i licealistach największe wrażenie zrobił fakt, że studiując stomatologię, można równocześnie znaleźć czas na napisanie książki (pierwsza część trylogii), która, choć jest kryminałem górskim, to porusza wiele ważnych historycznie zagadnień, wplatając także wątki legend i opowieści karkonoskich. Sławek Gortych z wielkim znawstwem opowiadał o swojej górskiej pasji, która narodziła się dość wcześnie, ale także podczas szkolnych lat, w trakcie wypraw kółka turystycznego prowadzonego przez panią Bognę Łasicę. Ale góry to nie tylko wędrówki i zachwyt nad ich pięknem i grozą, to także historia schronisk, miejsc, które były świadkami wielu tragicznych wydarzeń, zwłaszcza w czasach tuż po zakończeniu II wojny światowej. Właśnie ten temat stał się tłem do kryminalnej historii opisanej w książce.

Młodzież pytała o proces powstawania powieści, o zbieranie materiałów, wreszcie o proces wydawniczy, a warto dodać, że debiutancka powieść została wydana nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

Ciekawym wątkiem spotkania z Absolwentem były także rady dla chcących studiować nauki medyczne. Okazało się, że nie tylko studia są ciężkie, ale wymagają one też określonych kompetencji i cech charakteru.

Poproszony zatem o rady dla licealistek i licealistów nasz Absolwent przekonywał, że warto „szukać swojego miejsca w szkole” (dla niego było to zaplecze gabinetu chemicznego), by jak najlepiej wykorzystać i rozwinąć swoje zainteresowania, a przede wszystkim być otwartym i asertywnym.

W spotkaniu, które odbyło się 12 września na dwóch godzinach lekcyjnych – uczestniczyło prawie 200 uczennic i uczniów z klas humanistycznych i biologiczno-chemicznych oraz wielu nauczycieli i nauczycielek, w tym także wychowawczyni klasy Sławka Gortycha, pani Dorota Startek.

Za pomoc w przygotowaniu spotkania dziękujemy Jowicie Gortych oraz Alicji Bober i Laurze Ancygier (radiowęzeł).

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Czekamy na gości z Erasmusa+

Czekamy na gości z Erasmusa+

W piątek, 23 września powitamy w naszym mieście uczestników projektu Erasmus+ "Past Roads and Futur ways". Przyjadą do nas uczniowie i nauczyciele z Włoch, Hiszpanii, Grecji, Serbii oraz Portugalii. Przez najbliższy tydzień razem z przyjaciółmi z zagranicy będziemy wzbogacać naszą wiedzę...

Rozpoczął się XXV Dolnośląski Festiwal Nauki

Rozpoczął się XXV Dolnośląski Festiwal Nauki

Organizowany od 1998 r. Festiwal Nauki z każdym rokiem nabiera rumieńców. Nic więc dziwnego, że program  tegorocznej, jubileuszowej edycji wzbudza duże zainteresowanie wśród miłośników wiedzy, kultury i sztuki. I choć w naszej szkole, która jest organizatorem regionalnej edycji - Festiwal...

Wspomnienia z letniego pobytu we Francji

Wspomnienia z letniego pobytu we Francji

Choć wakacje już za nami, to warto powspominać miłe i ciekawe wydarzenia, w których uczestniczyła grupa naszych uczniów uczących się języka francuskiego pod opieką pani Barbary Jusypenko. Na zaproszenie partnerskiego miasta Nogent- sur- Marne spędzili oni bardzo atrakcyjny tydzień na letnim...