Kryminał to za mało. Spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem.

Kryminał to za mało. Spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem.

Nazywanie jego powieści kryminalnymi wydaje się być pewnym uproszczeniem. Co by nie mówić- mamy tu zagadkowe przestępstwa, bohaterów dążących do rozwiązania bardzo zagmatwanych spraw, nagłe zwroty akcji, ślepe uliczki błędnych wniosków. Ale to tylko wierzchołek góry, chciałoby się powiedzieć karkonoskiej, wcale nie lodowej… Sławek Gortych tworzy przecież  coś więcej niż niejeden zmarznięty Remigiusz lub miłująca agenta Katarzyna…

Niedawno, niedawno temu bo właśnie 14 lutego …

 …odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem. Absolwent rocznika 2016, stomatolog, pisarz – gościł u nas już po raz drugi. Tym razem Laureat nagrody Debiut Roku 2022 w plebiscycie portalu lubimyczytac.pl (za powieść Schronisko, które przestało istnieć) promował drugą część swej karkonoskiej trylogii. Schronisko, które przetrwało z jednej strony przenosi  w świat przerażających rządów Hitlera w III Rzeszy, z drugiej w powojenne realia życia na Dolnym Śląsku, nieprzypadkowo nazywanym wtedy Dzikim Zachodem. Trzecią płaszczyzną dziejów jest pierwsza dekada XXI wieku, kiedy to tajemnice mrocznej przeszłości zaczynają wychodzić na jaw.

W spotkaniu, które rozpoczął Michał Bonk z kl. III a intrygującą zapowiedzią –  uczestniczyły wszystkie klasy pierwsze i drugie oraz klasa 3c, w której uczy się siostra młodego pisarza- Jowita. To właśnie ona poprowadziła z naszym gościem urzekającą swym ciepłem i autentyzmem rozmowę. W pewnym momencie szalę prowadzenia spotkania  przechylono na stronę widowni. Pisarz w plastyczny, typowy dla siebie sposób, odpowiadał na wszystkie pytania publiczności. A co warto podkreślić, specjalnie na spotkanie ze Sławkiem Gortychem przybyli absolwenci szkoły, w tym niektórzy przyjechali z daleka.

A więc autor kryminałów- czy nie ?

Powieści naszego absolwenta przenoszą w Krainę Ducha Gór, w której ukochane przez  Sławka Karkonosze są nie tylko malowniczą scenerią, ale również pierwszoplanowym bohaterem powieści. Dodajmy do tego fascynujące historie z przeszłości, przeszywający na wskroś przekaz o tym, jak wszelkie piękno w duszy  człowieka niszczy nienawiść i kłamliwa propaganda –  a może wtedy, choć na milimetr, zbliżymy się do próby sklasyfikowania prozy Sławka.

Teraz pozostaje nam zacierać ręce w oczekiwaniu wydania trzeciej, ostatniej części  trylogii. Jednak nie musi to oznaczać końca górskiej przygody! Jak huczy karkonoski wiatr, Wydawnictwo Dolnośląskie, które  jest z pisarzem od początku kariery, nie zamyka przed nim możliwości wydania kolejnych książek…

Spotkanie zorganizowała pani Dorota Chrzanowska -Florków.

Pięknie dziękujemy Księgarni Papirus za stoisko z książkami naszego Gościa, które zaraz po tym „jak rozeszły się jak świeże bułeczki” otrzymały autograf Sławka Gortycha.

Poniżej refleksja uczestniczki spotkania , którą napisała Maja Czarna z klasy I c

14 lutego uczestniczyliśmy w bardzo ciekawym spotkaniu z absolwentem naszej szkoły – Sławkiem Gortychem. To absolwent kierunku biologiczno-chemicznego, stomatolog, którego pasją jest pisanie książek, a konkretnie kryminałów o karkonoskich schroniskach. Jego książki zdobyły liczne nagrody i uznanie, a on sam nie poprzestaje pisać. Jest bardzo aktywną osobą, która dzieli swoje życie na wykonywanie zawodu oraz na liczne spotkania literackie, gdzie promuje swoją twórczość. Według mnie jest on potwierdzeniem, że można mieć „dar” zarówno do tematów „nauk ścisłych”, jak i humanistycznych. Tu praca przeplata się z pasją, wszystko wzajemnie się „uzupełnia”. Sławek Gortych jest absolwentem wydziału stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jego wielka pasja to wędrowanie po górach. Prowadzi nawet popularnego bloga o tej tematyce o nazwie „Zagubiony w Karkonoszach”. Od najmłodszych lat zgłębia sekrety tych gór, związane z nimi legendy i historie. Jego inspiracją są wędrówki po górach, a także rozmowy z ich mieszkańcami.

Napisana przez niego powieść pt. „Schronisko, które przestało istnieć” została okrzyknięta Książką Roku 2022 w plebiscycie portalu Lubimy Czytać w kategorii Debiut. Zarówno ten kryminał, jak i „Schronisko, które przetrwało” zdobyły tytuł Książki Górskiej Roku 2023 podczas Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Jak widać autor ma liczne sukcesy, a jego książki wielu czytelników.

Spotkanie było bardzo intrygujące, nasz absolwent pokazał, jak można dzielić życie pomiędzy fantastycznym zawodem, a pasją, która także wymaga poświęcenia czasu, aby napisać tak intrygujące książki. Pan Sławek Gortych niesamowicie zainteresował mnie, już wypożyczyłam z biblioteki szkolnej jedną z jego książek i w każdej wolnej chwili „pochłaniam” „Schronisko, które przestało istnieć”.

Spotkanie było bardzo intrygujące, była możliwość otrzymania dedykacji we własnym egzemplarzu powieści, która w przyszłości może okazać się bardzo cenna.

 

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Dzień Francuski - czyli "Chapeaux bas"

Czapki z głów dla organizatorów tegorocznego Dnia francuskiego, czyli dla naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Przedstawicielki dwu zaprzyjaźnionych placówek oświatowych przygotowały z tej okazji w naszej szkole...

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Ogromnym sukcesem może pochwalić się  Jakub Korzeniewicz z klasy IVa, który został laureatem VII miejsca w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej we Wrocławiu, tym samym zakwalifikował się do etapu międzynarodowego i będzie reprezentował Polskę, tym razem w stolicy Brazylii...

Książki za „Złotówkę”

Książki za "Złotówkę"

W dniach 07.04 - 19.04. w I LO odbywa się kiermasz książek używanych, pochodzących ze zbiorów szkolnej biblioteki. Prawie siedem tysięcy egzemplarzy czeka na nowe życie. Zapraszamy wszystkich, którzy za symboliczną złotówkę pragną kupić książkę popularnonaukową lub dzieło literatury pięknej, tym...