U naszych przyjaciół w Siegburgu

U naszych przyjaciół w Siegburgu

Wymiany szkolne to jedne z najprzyjemniejszych wycieczek. Kształcimy dzięki nim język, zawieramy nowe znajomości, ale przede wszystkim poznajemy kulturę. I to wszystko z bliska, bo w ramach takiej wymiany mieszkamy u rodzin, razem z naszymi rówieśnikami. Tak też było i tym razem, kiedy grupa 10 naszych licealistów wraz z paniami : Małgorzatą Naglik i Małgorzatą Pędlowską  – wyruszyła 6 grudnia na tygodniowy pobyt do Siegburga, na uczniowską wymianę z  partnerską szkołą – Gymnasium Alleestrasse.

Oto relacja naszych uczniów opracowana przez Agatę Chłopecką z klasy II B.

Po przyjeździe i po krótkim odpoczynku wybraliśmy się z naszymi partnerami z wymiany na świąteczny jarmark, który jest inny niż wszystkie, ponieważ w Siegburgu jest w średniowiecznym stylu. Mieliśmy okazję podziwiać piękne średniowieczne stroje kupców i handlarzy na stoiskach oświetlonych przede wszystkim świecami i pochodniami. Na scenie na rynku odbywały się pokazy kuglarzy, zabawy z ogniem. Wszyscy zgromadzeni bardzo dobrze się bawili. Jarmark świąteczny to okazja do wyjścia z domu, spotkania się z przyjaciółmi, rozkoszowania się grzanym winem, miodem pitnym oraz „Bratwurstem”
Wtorek, 8.12. spędziliśmy w Siegburgu. W szkole zostaliśmy przywitani przez wicedyrektora, pana Thomasa Czaję . Nasz opiekun, pan Holger Burda oprowadził nas po szkole. Jest naprawdę ładna i bardzo duża. Wielkie wrażenie wywarła na nas sala koncertowa. Uczniowie wystawiają tam swoje przedstawienia teatralne, chór koncertuje. Szkoda, że my nie mamy takiej. Klasy są duże, jasne, w formie ośmiokątów. Szkoła ma swoją stołówkę, ale też kuchnię, gdzie odbywają się zajęcia. Tam właśnie przed południem wspólnie z naszymi gospodarzami piekliśmy świąteczne ciasteczka i robiliśmy gorący sok winogronowy. Każdemu z nas bardzo podobała się ta część programu, to była świetna zabawa! Tam też odbyło się spotkanie z panią dyrektor szkoły Margret Sagorski. Następnie udaliśmy się do ratusza, gdzie zostaliśmy przyjęci przez burmistrza Siegburga, który mile wspominał wcześniejsze wymiany z Bolesławcem. Mieliśmy również okazję spotkać się z przewodniczącym Heimatstube. Peter Börner, starszy, bardzo miły pan, wywarł na nas duże wrażenie, z dużym zaangażowaniem opowiadał o pracy, jaką wykonuje na rzecz tego stowarzyszenia.
Następnego dnia wybraliśmy się do Bonn, gdzie zwiedzaliśmy miasto i dom Beethovena, Pani przewodnik opowiedziała nam o jego życiu i twórczości. Muzeum warte zwiedzenia, nie wszędzie można zobaczyć „aparaty słuchowe” z tamtych czasów, jakimi ratował się głuchnący mistrz.
Zwiedziliśmy również Kolonię. To ogromne miasto zachwyciło nas swoim klimatem, a katedra kolońska okazała się niesamowita. Zwiedziliśmy ją od podziemia aż do 47 metra, byliśmy najwyżej, jak było można. Wyżej wznosiły się już tylko wieże niedostępne dla turystów. Po zejściu z takiej wysokości wybraliśmy się na obiad do typowej niemieckiej restauracji Brauhaus i mogliśmy tam wybrać i spróbować prawdziwie niemieckich dań.
W piątek, zmęczeni już całym tygodniem zwiedzania, wybraliśmy się jeszcze w góry Siebengebirge. Do malowniczego miasteczka Königswinter dojechaliśmy koleją. Tam pokonaliśmy trasę 4 km wchodząc na wzgórze Drachenfels. Uwieńczeniem i nagrodą za wysiłek były kakao, kawa i ciasto w kawiarence w Königswinter .
Ostatni dzień był pełen smutku przed odjazdem, trudno było rozstać się z naszymi niemieckimi przyjaciółmi, jedni zżyli się bardziej, inni mniej, ale z pewnością każdy trochę żałował, że trzeba już było wyjeżdżać. Bo program programem, ale wspólnie spędzane wieczory pozwoliły nam poznać naszych rówieśników, ich życie w rodzinach i poza nimi, w gronie przyjaciół.

Tekst Agata Chłopecka (kl. II b)
Zdjęcia Kinga Buryło (kl. II c)

wymiana1siegburg 45666

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Sukcesy w lekkiej atletyce

Sukcesy w lekkiej atletyce

26 września w Oleśnicy odbył się Finał Dolnośląski Licealiady Młodzieży w Lekkiej Atletyce. W zawodach wzięły udział obie reprezentacje naszej szkoły. Bardzo duża liczba szkół, która zgłosiła się do zawodów (25 ekip żeńskich i 27 męskich) podniosła poziom rywalizacji, ale również spowodowała...

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

We Wrocławiu rozpoczął się XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki. Tegorocznym hasłem przewodnim jest "Nauka porusza". I choć nasza, regionalna edycja dopiero za miesiąc, to tradycyjnie wybraliśmy się do stolicy Dolnego Śląska po potężny łyk wiedzy. 18 września klasa IV a wraz z wychowawczynią...

O wodzie, która jest źródłem życia

O wodzie, która jest źródłem życia

Woda, źródło życia, czy zastanawiamy się, skąd się bierze, kiedy odkręcamy kran, czy myślimy, że jest nigdy nam jej nie zabraknie, czy wiemy, jak ją użytkować, żeby wystarczyła dla przyszłych pokoleń? 15 września klasa IIc wraz z paniami: Karoliną Jarząbek i Barbarą Jusypenko miała kilkugodzinne...