Międzynarodowe spotkanie „NEXT” w Bolesławcu

Międzynarodowe spotkanie „NEXT” w Bolesławcu

W dniach 3 i 4 grudnia 2024 roku w Bolesławcu odbyło się czwarte międzynarodowe spotkanie w ramach projektu NEXT – Young NEETs shaping Expectations for The Future of Europe, którego tematem przewodnim było „Społeczeństwo wielokulturowe: różnorodność kulturowa i włączenie społeczne”. W wydarzeniu uczestniczyła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego oraz 33 gości z siedmiu krajów: Włoch, Malty, Łotwy, Bułgarii, Niemiec, Portugalii i Cypru.

Bolesławiecką młodzież reprezentowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego – zespół projektowy w składzie: Oliwier Skorupiński, Emilia Bołbot, Wiktoria Basiak, Alicja Jakóbczyk, Miłosz Wójcik, Agata Pawlik, Joanna Jonak, Aleksandra Kulik, Amelia Łuc, Dominika Drozdek, Katarzyna Jaworska, Martyna Zasańska, Milena Przybylska oraz klasy III a oraz II e.

Młodzież wraz z gośćmi wzięła udział w licznych aktywnościach przygotowanych i prowadzonych przez panie: Monikę Filipiak, Magdalenę Szwed oraz Bognę Łasicę.

Wśród wspomnianych dwudniowych aktywności realizowanych w języku angielskim były:

– warsztaty „Mapa Europy naszymi oczami”, podczas których uczestnicy przedstawiali ciekawostki o swoich krajach

– panelowa dyskusja na temat inkluzywności w europejskich społeczeństwach, gdzie poruszono kwestie dotyczące praktyk promujących wielokulturowość i włączenie społeczne

– warsztaty na temat tożsamości i nieuświadomionych uprzedzeń

spotkanie przy okrągłym stole, podczas którego dyskutowano o wyzwaniach związanych z różnorodnością kulturową oraz o tworzeniu polityk inkluzyjnych.

Warsztaty odbywały się w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki oraz w Muzeum Ceramiki, co nadało wydarzeniu wyjątkowego charakter. Dodatkowo Uczestnicy wzięli także udział w grze terenowej w Bolesławcu oraz warsztatach garncarskich, które miały na celu budowanie jedności poprzez twórczą współpracę.

Uczestnictwo w projekcie – w spotkaniu w Bolesławcu – pozwoliło naszej młodzieży:

– lepiej zrozumieć znaczenie różnorodności kulturowej – warsztaty i dyskusje uwrażliwiły uczestników na kwestie wielokulturowości oraz pokazały, jak różnorodność może wzbogacać społeczeństwa.

– rozwijać kompetencji społeczne – uczestnicy nauczyli się komunikować i współpracować z rówieśnikami z różnych krajów, co promowało otwartość i tolerancję.

– uświadomić sobie własne uprzedzenia – warsztaty na temat nieuświadomionych uprzedzeń pomogły młodzieży zrozumieć, jak stereotypy mogą wpływać na ich postrzeganie innych.

– zbudować sieć kontaktów międzynarodowych – wydarzenie było okazją do nawiązania międzynarodowych znajomości i dzielenia się doświadczeniami z rówieśnikami z różnych części Europy.

Spotkanie w Bolesławcu było nie tylko okazją do nauki, ale również do przeżycia inspirujących chwil i rozwijania wrażliwości na różnorodność kulturową w Europie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Brawa i gratulacje dla Nagrodzonych za Promocję Miasta w roku 2024!

Brawa i gratulacje dla Nagrodzonych za Promocję Miasta w roku 2024!

Jesteśmy niezwykle dumni, że także na tegorocznej Gali wręczenia Nagród za Promocję Miasta nie zabrakło naszych licealistek i licealistów. I tak, 20 marca na scenie sali widowiskowej Forum Kapituła przyznająca nagrody, które mają także wymiar finansowy doceniła osiągnięcia naukowe naszego...

Tydzień Mocy – siła, inspiracja i kobieca solidarność!

Tydzień Mocy – siła, inspiracja i kobieca solidarność!

 Od 10 do 14 marca w naszej szkole trwał wyjątkowy Tydzień Mocy – seria warsztatów, spotkań i inicjatyw skierowanych do dziewczyn, ale też wszystkich, którzy chcą zrozumieć i wspierać kobiecą siłę. Każdy dzień przynosił nowe tematy, poruszające rozmowy i ważne refleksje. Od uroginekologii po...

Sukcesy w pływaniu!

Sukcesy w pływaniu!

13 marca 2025 roku, we Wrocławiu odbył się Finał Dolnośląski Igrzysk Dzieci, Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Licealiady Młodzieży w Pływaniu. W zawodach uczestniczyło blisko 300 pływaków, rywalizujących zarówno w konkurencjach sztafetowych, jak i  konkurencji indywidualnych. Reprezentacja naszych ...