PROGRAM IMPREZ XXVII DFN 2024
- 24/10/2024 08:00 Kamienny ślad – wystawa skał, skamielin i minerałów mgr Ewa Suchecka Wystawa geologiczna prezentująca mineralne zbiory I Liceum Ogólnokształcącego.
- 24/10/2024 09:50 Czy współczesny młody człowiek potrzebuje dyscypliny? mgr Monika Filipiak Celem tych zajęć jest dostarczenie uczniom strategii i technik, które pomogą im zwiększyć swoją motywację, samoorganizację i efektywność. Na warsztatach młodzi ludzie rozwiną umiejętność zarządzania własnymi celami i dowiedzą się, jak budować trwałą i przede wszystkim zrównoważoną motywację, która przyczyni się do sukcesów w życiu osobistym i w szkole.
- 24/10/2024 09:50 Młodzi detektywi w akcji – gra terenowa mgr Irmina Nowak Gra terenowa na podstawie detektywistycznych książek dla dzieci autorstwa Iwony Banach.
- 24/10/2024 09:50 Skowronek, sowa, czy wiecznie zmęczona gęś, czyli kilka słów o tym, jak śpimy dr n.med. Aleksandra Karykowska Sen stanowi podstawową potrzebę biologiczną człowieka. Niestety coraz bardziej go zaniedbujemy, co przekłada się na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Szczególnie efekty niedostatku snu odczuwają osoby w tzw. chronotypie sowy, zwanego inaczej nocnym markiem. W populacji osób dorosłych stanowią oni niespełna 30%. Natomiast wśród młodzieży prawie 100%. Oznacza to, że organizacja nauki w szkołach, czy zajęć na uczelniach jest nieadekwatna do rytmu okołodobowego młodych ludzi, co przekłąda się na zmęczenie, trudności z koncentracją, uwagą oraz wiele, wiele innych. Wykład dotyczyć będzie zatem podstaw semnologi, czyli nauki o śnie oraz chronobiologii, czyli nauki o rytmach , m.in. okołodobowych, a tym samym o chronotypach- czyli sowie, skowronku i typie mieszanym. O zmęczonych gęsiach będzie również sporo. Dowiemy się, co sprawia, że coraz gorzej śpimy oraz co mozemy zrobić, aby spać lepiej, a tym samym czuć się lepiej.
- 24/10/2024 10:00 Wystawa iluzji optycznych Izabela Szymańska Zapraszamy na wystawę Iluzji Optycznych, które świetnie pokazują jak mózg wprowadza nas w błąd. W skład wystawy wchodziłyby plansze z „ruchomymi” obrazami, praksinoskop, musze okulary, okulary odwracające świat do góry nogami, druki lentikularne, trójkąt z luster (efekt kalejdoskopu).
- 24/10/2024 10:55 Wpływy, związki i pary, czyli co łączy Polaków i Francuzów Barbara Jusypenko, Ewa Ołenicz-Bernacka Powiązane ze sobą tematycznie wykłady ilustrowane prezentacją multimedialną, muzyką (m.in. Fryderyka Chopina graną na żywo) oraz przykładami z języka i literatury, a poświęcone:
Zapożyczeniom z języka francuskiego od dawna obecnym w języku polskim.
Wybranym pozycjom z literatury francuskiej, które od lat znajdują się w programie języka polskiego dla szkoły ponadpodstawowej.
Parom polsko – francuskim znanym z historii i współczesności.
A także innym powiązaniom na płaszczyźnie szeroko pojętej kultury Polski i Francji obecnym na różnych etapach historii obu krajów.
Wykłady porządkujące i poszerzające wiedzę humanistyczną, przydatne w kontekście egzaminów zewnętrznych, ale także w procesie wzbogacania wiedzy ogólnej uczniów.
- 24/10/2024 10:55 Czy to kwas czy zasada? mgr inż. Angelika Kruszyńska Na warsztatach poznamy kwasy i zasady, które otaczają nas na co dzień. Za pomocą naturalnego wskaźnika z czerwonej kapusty ocenimy odczyn kwaśny lub zasadowy różnych produktów spożywczych oraz chemii domowej. Dla starszych klas przedstawię na czym polega reakcja zobojętniania i przeprowadzimy barwny eksperyment zobojętniania kwasu zasadą.
- 24/09/2024 10:55 Tam, gdzie płynie rzeka Bóbr – warszaty z edukacji regionalnej st. kustosz, Georgia Jośko Rzeka Bóbr jako część krajobrazu łączącego miasta: Jelenia Góra- Bolesławiec – w oparciu o legendy, historię i ciekawostki regionalne. Ćwiczenia praktyczne z mapą:, np. odnajdywanie wybranych miejsc/ obiektów, wyznaczanie drogi etc.
Warsztaty plastyczne: Spacer nad rzekę – mapa z wyobraźni
Zabawa literacka „Koniec języka za przewodnika” – rozwiązywanie frazeologizmów związanych z tematyką zajęć
- 24/10/2024 11:00 Debata oksfordzka – nowoczesne metody promocji z wykorzystaniem mediów społecznościowych oraz strategia ochrony marki ceramiki bolesławieckiej mgr Barbara Bednarowicz Zajęcia warsztatowe dotyczące dawnych i współczesnych technik wyrabiania przedmiotów glinianych
- 24/10/2024 11:45 Zdrowie i życie puszczone z dymkiem… O szkodliwości palenia tytoniu i e-papierosów dr Jolanta Artym Ciekawość, presja otoczenia, przekora, sposób na wspólne spędzenie czasu, relaks… To tylko niektóre z powodów, dla których sięgamy po papierosa. Potem silne uzależnienie od nikotyny powoduje, że nałóg ten bardzo trudno nam rzucić. Co dostajemy w zamian za krótką chwilę złudnej przyjemności? 4000 związków chemicznych, które zatruwają nasz organizm, w tym 40, które powodują raka. Amoniak (składnik granulek do przetykania WC), cyjanowodór (gaz pruski stosowany przez hitlerowców w komorach gazowych), DDT (środek owadobójczy), tlenek węgla (zabójczy czad) i tysiące innych trucizn. Palacze „zajadają się” nimi codziennie paląc papierosy. Regularnie pali 21% Polaków, po papierosa sięgają już dzieci 8-12 letnie. Z powodu palenia co roku umiera w Polsce 67 tys. osób, czyli średniej wielkości miasto. Na wykładzie słuchacze znajdą odpowiedzi m.in. na pytania: Dlaczego zapalenie papierosa daje chwilowe poczucie szczęścia? Co to jest „głód nikotynowy”? Jak wygląda „twarz palacza”? Czy papierosy smakowe albo „lighty” i „slimy” są mniej szkodliwe? Czy ilość wypalanych papierosów ma znaczenie? Czy palenie bierne jest tak samo szkodliwe jak czynne? Czy e-papierosy są mniej szkodliwe niż tradycyjne? Nikotynizm, czyli uzależnienie od tytoniu jest groźną chorobą o poważnych skutkach zdrowotnych, estetycznych i finansowych. Pamiętajmy o tym sięgając po pierwszego papierosa.
- 24/10/2024 12:35 W poszukiwaniu własnych zasobów mgr Monika Filipiak Poszukiwanie własnych zasobów to proces odkrywania i rozwijania swoich umiejętności, talentów, pasji oraz zasobów wewnętrznych, które mogą pomóc w osiągnięciu celów. Jest to istotny krok w rozwoju osobistym, który pozwala lepiej zrozumieć siebie i swoje możliwości.
Podczas warsztatów:
– zastanowisz się nad swoimi mocnymi stronami, słabościami, zainteresowaniami i wartościami
– określisz co sprawia Ci radość i satysfakcję, oraz co jest dla Ciebie ważne w życiu
– dowiesz się jakie umiejętności możesz jeszcze rozwijać
– być może odkryjesz nowe obszary zainteresowań
– nauczysz się doceniać swoje wysiłki i postępy, nawet jeśli nie zawsze odnoszą się one do konkretnego celu.
Poszukiwanie własnych zasobów to proces, który może być długotrwały i wymagać zaangażowania oraz otwarcia na zmiany. Jednakże może przynieść wiele korzyści, w tym większą pewność siebie, satysfakcję oraz lepsze wykorzystanie swojego potencjału. Zrób z nami pierwszy krok!
- 24/10/2024 12:35 Złe powietrze. O smogu i jego zabójczych skutkach dr Jolanta Artym Wdech, wydech. Wdech, wydech. Oddychać musimy bez przerwy: kiedy pracujemy i kiedy się uczymy, kiedy rozmawiamy, odpoczywamy, jemy, a nawet kiedy śpimy. W powietrzu, które wdychamy jest tlen potrzebny naszym komórkom do produkcji życiodajnej energii. Niestety, w tym samym powietrzu znajduje się także dużo szkodliwych substancji: sadza (czyli pyły zawieszone, PM), gazy (tlenki siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, ozon), związki organiczne (węglowodory aromatyczne, benzen, dioksyny) i metale ciężkie (ołów, kadm). Ich źródłem są kominy ciepłowni, fabryk i samochody, ale przede wszystkim nasze stare domowe piece – kopciuchy. To trujące powietrze, czyli smog rujnuje nam zdrowie. Sprzyja: zapaleniu, infekcjom oddechowym, alergiom, astmie, chorobie Parkinsona, demencji, chorobom układu krążenia, nowotworom, pogarsza rozwój nienarodzonego dziecka. Co roku w Polsce znika średniej wielkości miasto – to smog przedwcześnie zabija 45 tysięcy ludzi. Komu smog szkodzi najbardziej? Co możemy zrobić, żeby poprawić jakość powietrza? Czy w mieszkaniu jest bezpiecznie? Czy faktycznie najgorsze powietrze jest w Krakowie? Czy rośliny naprawdę oczyszczają powietrze? Dlaczego Niemiec wcale nie płakał za swoim starym dieslem? Jak najsłynniejszy smog na świecie, nazywany londyńskim, zabił w ciągu 5 dni aż 4 tysiące osób? Na wykładzie słuchacze znajdą odpowiedzi na te i wiele innych pytań na temat trującego powietrza.
- 25/10/2024 08:00 Kamienny ślad – wystawa skał, skamielin i minerałów mgr Ewa Suchecka Wystawa geologiczna prezentująca mineralne zbiory I Liceum Ogólnokształcącego.
- 25/10/2024 09:50 Kopernik też była kobietą! – rzecz o kobietach w nauce dr inż. Aleksandra Bielawska-Pohl Wykład ukazujący codzienną pracę kobiety naukowca w laboratorium naukowo-badawczym, poświęcony trudom pracy laboratoryjnej. Wykład multimedialny o najważniejszych naukowczyniach w historii nauki, które zmieniły nasze życie i dzięki którym mamy szereg wynalazków. Poznamy ich losy i trudy jakich musiały doznać, żeby móc dotrzymać kroku mężczyznom. Zastanowimy się jak wyglądała sytuacja kobiet w nauce dawniej, a jak wygląda dziś?
- 25/10/2024 09:50 Pokonaj stres i zaprezentuj się na 5! dr hab. inż. Marta Kaszowska, prof. PAN Zapraszam w świat neuroplastyczności mózgu i jego możliwości do skutecznego uczenia się. Wykorzystując neurobiologię podczas wykładu zidentyfikujemy sposoby na efektywną naukę w każdym wieku! Skuteczność proponowanych sposobów każdy będzie mógł osobiście sprawdzić po wykładzie! Co zobaczenia!
- 25/10/2024 10:00 Wystawa iluzji optycznych Izabela Szymańska Zapraszamy na wystawę Iluzji Optycznych, które świetnie pokazują jak mózg wprowadza nas w błąd. W skład wystawy wchodziłyby plansze z „ruchomymi” obrazami, praksinoskop, musze okulary, okulary odwracające świat do góry nogami, druki lentikularne, trójkąt z luster (efekt kalejdoskopu).
- 25/10/2024 10:55 Przysłowia i powiedzenia ludowe kontra prawdziwa nauka dr inż. Aleksandra Bielawska-Pohl Ile prawdy tkwi w popularnych przysłowiach ludowych i powiedzeniach? Czy nasi przodkowie przypadkiem nie mieli racji tworząc te powiedzenia? Czy nauka czerpie garściami z tych mądrości ludowych, czy je wręcz obala? Krótka historia najpopularniejszych przysłów ludowych zweryfikowana prawdziwymi badaniami naukowymi.
- 25/10/2024 11:45 Skuteczna motywacja dźwignią sukcesu dr hab. inż. Marta Kaszowska, prof. PAN Jak się skutecznie motywować do działania? Czy naprawdę musimy się motywować? Dlaczego czasami nam się po prostu nie chce? Cóż to jest prokrastynacja i czy jest niebezpieczna? Do czego prowadzi brak motywacji? Dlaczego doprowadzamy do braku motywacji?
- 25/10/2024 11:45 Brain Food Lunchbox – skomponuj swoją śniadaniówkę mgr Patrycja Boluk To co jemy ma wpływ na nasze samopoczucie, poziom energii i koncentrację. W zależności od tego co wybierzemy możemy wesprzeć lub pogorszyć pracę naszego mózgu. Młodzież na spotkaniu dowie się jak komponować posiłki
do szkoły, aby były nie tylko smaczne, ale także dodawały energię i wspierały funkcje kognitywne. Uczniowie w trakcie warsztatów będą miały okazję samodzielnie przygotować proste i pro-edukacyjne posiłki.
ZAPISY: dfn@lo.boleslawiec.pl
Cały program Festiwalu dostępny: Dolnośląski Festiwal Nauki – Dolnośląski Festiwal Nauki