Z prawnikiem o prawie

Z prawnikiem o prawie

Zapisane już w tradycji naszej szkoły spotkanie z Panią Bożeną Roman – Sędzią Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze Wydziału Cywilnego, miało miejsce 24 maja. W programie spotkania znalazły się treści związane z zawodem prawnika: edukacja i jej przebieg, zawody prawnicze. Pani Roman opowiadała o pozytywnych, jak i negatywnych stronach tego trudnego, ale jakże ciekawego zawodu, który wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności prawniczych ale i innych, np. z dziedziny psychologii.

Nie obyło się oczywiście bez togi z fioletowym żabotem i ciężkim łańcuchem sędziowskim. Pani Sędzia opowiadała o strojach i kolorach żabotów omawiając poszczególne zawody prawnicze i związane z nimi obowiązki. W drugiej części spotkania Pani Sędzia – prywatnie mama – przedstawiła zebranej młodzieży całą serię praktycznych wskazówek związanych z wyborem kształcenia po liceum. Podkreślała jak ważne w życiu jest to, by marzyć i spełniać marzenia, umieć podejmować samodzielne decyzje, a jeżeli zajdzie potrzeba to nawet cofnąć się w sytuacji kiedy uznajemy, że kierunek, który wybraliśmy nie jest właściwy.

Na koniec uczniowie zadawali pytania, na które nasz Gość w chętnie odpowiadał.

Muszę dodać, że spotkanie miało charakter nie tylko dydaktyczny – dla uczniów, którzy wybrali rozszerzoną wiedzę o społeczeństwie, ale dla tych wszystkich, którzy planują swoją przyszłość w zawodzie prawnika lub jeszcze o tym nie zdecydowali – w auli zebrali się uczniowie z klas I i II oraz zainteresowani z klas III.

Dziękujemy Pani Bożenie Roman za poświęcony czas i już zapraszamy w następnym roku szkolnym.

Organizatorka cyklu spotkań – nauczycielka historii i wosu – Małgorzata Szymańska

fot. Julian Czochara z kl. I a

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Gotowi na przyszłość?

Gotowi na przyszłość?

W czasie warsztatów, które odbyły się w naszej szkole 27 maja oraz 3 i 4 czerwca w ramach lokalnych aktywności związanych z realizacją projektu „NEXT - young NEET's shaping expectations for the future of Europe" młodzież z klas III analizowała zarówno wyzwania, z jakimi przyjdzie jej się wkrótce...

Orientalistki wybiegały srebro!

Orientalistki wybiegały srebro!

W poniedziałek, 10.06.2024 na terenie strzelnicy Wojskowego Klubu Sportowego „ Śląsk” we Wrocławiu odbył się Finał Dolnośląski Biegu na Orientację. Nasze dziewczęta w składzie: Oliwia Hetnar, Martyna i Maja Nikołajuk wywalczyły drużynowo srebrny medal i tytuł Vicemistrzyń Dolnego...

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

KLASA I Wykaz podręczników dla klas I KLASA II Wykaz podręczników dla klas II KLASA III Wykaz podręczników do klasy III KLASA IV Wykaz podręczników dla klas IV