Kolejne warsztaty międzynarodowego projektu „NEXT…”

Kolejne warsztaty międzynarodowego projektu „NEXT…”

Za uczestnikami projektu „NEXT – young Neet’s shaping EXpectations for The future of Europe” drugie międzynarodowe spotkanie w gronie młodzieży i ekspertów z Niemiec, Włoch, Portugalii, Malty, Cypru, Bułgarii i Łotwy, które odbyło się w dniach 22-26.04.2024r. Tym razem tematem przewodnim była (nie)równość płci, głównie w kontekście zmian klimatycznych.

Przez dwa dni urocze miasteczko Schwanisch Gmund w Niemczech było centrum dyskusji i warsztatów związanych z działaniami na rzecz równości płci i zrównoważonej przyszłości. Te kwestie wiążą się ze sobą, ponieważ to kobiety są bardziej dotknięte zmianami klimatycznymi niż mężczyźni.

Płeć ma istotne znaczenie w kontekście zmian klimatycznych z kilku powodów. Kobiety i mężczyźni często doświadczają skutków zmian klimatycznych w różny sposób, ze względu na różnice w rolach społecznych, ekonomicznych i kulturowych, jakie pełnią. Kobiety często są bardziej narażone na ubóstwo i dyskryminację, co sprawia, że są one szczególnie dotknięte także skutkami zmian klimatycznych, takimi choćby jak niedostatek żywności czy wody. Ponadto, kobiety często mają ograniczony dostęp do zasobów i decyzji dotyczących zarządzania środowiskiem, co utrudnia im przystosowanie się do zmian klimatycznych.

Jednakże, kobiety powinny odgrywać kluczową rolę w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, ponieważ mają one często głębsze zrozumienie lokalnych potrzeb i są aktywne w podejmowaniu działań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Dlatego tak ważne jest uwzględnienie płciowych aspektów równości i sprawiedliwości społecznej w działaniach na rzecz zmniejszenia skutków zmian klimatycznych oraz w procesie adaptacji do nich.

W warsztatach w Schwabisch Gmund wzięli udział Oliwier Skorupiński (III C), Emilia Bołbot (III B) oraz Wiktoria Basiak (III A). Nasza młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła we wszystkich zaplanowanych aktywnościach, znajdując przy tym czas na zwiedzanie „miasta jednorożców”, smakowanie tamtejszej kuchni oraz zawieranie nowych międzynarodowych znajomości.

Oliwier, Emilia, Wiktoria – ogromne podziękowania dla Was za tak dojrzałe reprezentowanie naszej szkoły. Wielkie podziękowania należą się też naszej ekspertce – Magdalenie Szwed, która przygotowała wspaniałe, merytoryczne wystąpienie na temat sytuacji kobiet w Polsce.

A już jesienią czeka nas kolejne spotkanie w naszym międzynarodowym gronie warsztatowym – tym razem gościć nas będzie Łotwa.

Koordynatorka projektu – Monika Flipiak

 

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Gotowi na przyszłość?

Gotowi na przyszłość?

W czasie warsztatów, które odbyły się w naszej szkole 27 maja oraz 3 i 4 czerwca w ramach lokalnych aktywności związanych z realizacją projektu „NEXT - young NEET's shaping expectations for the future of Europe" młodzież z klas III analizowała zarówno wyzwania, z jakimi przyjdzie jej się wkrótce...

Orientalistki wybiegały srebro!

Orientalistki wybiegały srebro!

W poniedziałek, 10.06.2024 na terenie strzelnicy Wojskowego Klubu Sportowego „ Śląsk” we Wrocławiu odbył się Finał Dolnośląski Biegu na Orientację. Nasze dziewczęta w składzie: Oliwia Hetnar, Martyna i Maja Nikołajuk wywalczyły drużynowo srebrny medal i tytuł Vicemistrzyń Dolnego...

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

KLASA I Wykaz podręczników dla klas I KLASA II Wykaz podręczników dla klas II KLASA III Wykaz podręczników do klasy III KLASA IV Wykaz podręczników dla klas IV