„Nieziemskie” zajęcia

„Nieziemskie” zajęcia

11 marca nauczyciele i uczniowie bolesławieckich szkół ponadpodstawowych spotkali się w naszej auli, gdzie mieli okazję wysłuchać wykładu „TECHNOLOGIE KOSMICZNE”, wygłoszonego przez pana Sławomira Małkowskiego, absolwent naszego liceum, a obecnie kierownik systemów wbudowanych w holendersko – włoskiej firmie Revolv Space współpracującej z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Na spotkaniu zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr i metodyka fizyki, pana Zdzisława Zarzyckiego uczestnicy mogli zapoznać się z tematem sztucznych satelitów, ich założeniami projektowymi, testami, ich produkcją, aż do finalnego umieszczenia ich na orbicie. Pan Małkowski dużo uwagi poświęcił zastosowaniu satelitów, komunikacji satelitarnej oraz prowadzeniu badań naukowych. Uczniowie po wykładzie mieli możliwość dyskusji na temat konkretnych rozwiązań, jak i możliwości podjęcia w przyszłości pracy w tej branży.
W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty VR pt. „Aleee kosmos!” prowadzone przez pana Macieja Pronkiewicza, doradcę informatyki w PCEiKK. Celem warsztatów było zaprezentowanie praktycznego i profesjonalnego wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w technologiach kosmicznych. Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość zobaczenia jak rozwiązania firmy HTC, jednego z wiodących producentów zestawów VR, wspierają kosmonautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz stanowią narzędzie uzupełniające ich przygotowania do realizacji misji w przestrzeni kosmicznej. Oczywiście najciekawszą częścią warsztatów było wirtualne przeniesienie grupy uczniów na Międzynarodową Stację Kosmiczną oraz „posmakowanie” przez nich uczucia stanu nieważkości poza stacją kosmiczną.
Oto relacja uczestniczki zajęć, Wiktorii Parkity z kl. I a.
Na szóstej lekcji, żądni nowatorskich ciekawostek uczniowie wraz z opiekunami zgromadzili się w auli szkolnej, która wypełniła się po brzegi klasami z rozszerzoną fizyką.  Podczas 2 godzinnego spotkania poznaliśmy budowę oraz działanie satelit, a także zostało przedstawione nam funkcjonowanie tych obiektów w kosmosie. Co ciekawe, jeden z naszych prelegentów wtajemniczył nas w kosmiczne projekty, przy których miał sposobność pracować. Było to niezwykle ciekawe, więc zasypaliśmy naszego gościa pytaniami. W drugiej części spotkania zaczerpnęliśmy informacji na temat wirtualnej rzeczywistości, jej zastosowania, jak również użycia w przestrzeni kosmicznej. Kilkoro uczniów, dzięki technice VR, mogło nawet spróbować podróży w kosmos. To było nieziemskie doświadczenie oraz ogromna dawka wiedzy.
fot. Amelia Kunecka i Julian Czochara z klasy I A – pięknie dziękujemy

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Dzień Francuski - czyli "Chapeaux bas"

Czapki z głów dla organizatorów tegorocznego Dnia francuskiego, czyli dla naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Przedstawicielki dwu zaprzyjaźnionych placówek oświatowych przygotowały z tej okazji w naszej szkole...

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Ogromnym sukcesem może pochwalić się  Jakub Korzeniewicz z klasy IVa, który został laureatem VII miejsca w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej we Wrocławiu, tym samym zakwalifikował się do etapu międzynarodowego i będzie reprezentował Polskę, tym razem w stolicy Brazylii...

Książki za „Złotówkę”

Książki za "Złotówkę"

W dniach 07.04 - 19.04. w I LO odbywa się kiermasz książek używanych, pochodzących ze zbiorów szkolnej biblioteki. Prawie siedem tysięcy egzemplarzy czeka na nowe życie. Zapraszamy wszystkich, którzy za symboliczną złotówkę pragną kupić książkę popularnonaukową lub dzieło literatury pięknej, tym...