Patronie, a Ty nam patronuj!

Patronie, a Ty nam patronuj!

Dziś po raz kolejny świętowaliśmy urodziny naszego Patrona, Władysława Broniewskiego. Poety, człowieka czynu, patrioty, ale też postaci niezwykle skomplikowanej, z tragicznym życiorysem. Urodzony 17 grudnia 1897 roku, świadek i uczestnik wielu historycznych wydarzeń, wychwalany, później „wymazywany” z polskiej literatury – jest przecież poetą niezwykle humanistycznym, dla którego inspiracją była zarówno ojczyzna, jak też miłość, śmierć, ale też wiosna i kwiaty. W przygotowanym spotkaniu z poezją patrona nie zabrakło tych akcentów, ale, co ważne – stały się one powodem dla rozmowy o roli poezji i twórczości w naszym współczesnym życiu. Swoimi doświadczeniami oraz utworami podzielił się z uczniami klas II pan Leszek Idzikowski, który od lat tworzy autorskie piosenki, także te, inspirowane poezją Władysława Broniewskiego. Mogliśmy „podejrzeć”  w jaki sposób powstają, kiedy słowo staje się utworem, jak wiersz może brzmieć inaczej, gdy jest zaśpiewany.

Mogliśmy także sami sprawdzić się w roli twórców w trakcie krótkich warsztatów muzycznych i literackich. Towarzyszyły nam także plastyczne prace pana Leszka Idzikowskiego, inspirowane tekstem i rysunkami z „Małego Księcia”. Zachęt do twórczości w tym dniu było wiele. Szkolny „Chór” zaprezentował „Zielony wiersz” Władysława Broniewskiego, najsłynniejszą w szkole muzyczną wersję skomponowaną przez pana Sławomira Zimniaka, który towarzyszył na scenie wykonawcom. Tym razem klasy pierwsze miały możliwość zapoznać się z tym pięknym tekstem, a nawet go razem wyśpiewać. Na zakończenie Dnia Urodzin przywołaliśmy kolejną, niezwykłą postać – pana Kazimierza Sucharzewskiego, pierwszego absolwenta naszego liceum, nieodżałowanego przyjaciela i entuzjasty naszej szkoły. Także i on pisał wiersze. Wydał wiele tomików, którymi obdarowywał szkolną społeczność. Dziś, na pamiątkę i w dowód wdzięczności za wszystkie lata, w których towarzyszył naszej szkole przywołane zostały w interpretacji czwartoklasistów – Julii, Wiktorii i Mikołaja. Były prezentem od „najstarszych dla najmłodszych”.

Mamy nadzieję, że ten niezwykle wzruszający dzień – przygotowany przez młodzież pod opieką pani Irminy Nowak – był nie tylko symbolicznym prezentem urodzinowym dla Władysława Broniewskiego, ale też zachętą do spotkań z poezją i sztuką, która daje nam wiele wzruszeń, uwrażliwia i pomaga dostrzec drugiego człowieka.

Pięknie dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Wyniki rekrutacji do klas I. Gratulujemy i witamy!

Wyniki rekrutacji do klas I. Gratulujemy i witamy!

Poniżej publikujemy listy zakwalifikowanych do klas I w roku szkolnym 2024/25. Bardzo prosimy o stawienie się w szkole z oryginałami dokumentów (świadectwo i wynik egzaminu ósmoklasisty) - celem potwierdzenia woli uczenia się w I LO. Listy zakwalifikowanych do poszczególnych klas: I...

Piękny koniec roku i początek wakacji!

Piękny koniec roku i początek wakacji!

W wakacyjno-letnich nastrojach pożegnaliśmy rok szkolny 2023/2024. Zaliczyć możemy go do udanych z wielu powodów. Zrealizowaliśmy to, co zaplanowaliśmy, a nawet więcej. Odnieśliśmy wiele sukcesów, tych indywidualnych i tych zespołowych. Jako szkoła mamy wiele powodów do radości i dumy, co...

Nasze siatkarki szóste na Dolnym Śląsku!

Nasze siatkarki szóste na Dolnym Śląsku!

W ubiegłym tygodniu zakończyły się rozpoczęte 15 maja rozgrywki szkół średnich w siatkówce plażowej dziewcząt. Nasze siatkarki nie miały sobie równych na szczeblu powiatowym i pewnie awansowały do odbywających się w Kamiennej Górze Finałów Strefy Jeleniogórskiej. Kamiennogórski turniej nasze...