Patronie, a Ty nam patronuj!

Patronie, a Ty nam patronuj!

Dziś po raz kolejny świętowaliśmy urodziny naszego Patrona, Władysława Broniewskiego. Poety, człowieka czynu, patrioty, ale też postaci niezwykle skomplikowanej, z tragicznym życiorysem. Urodzony 17 grudnia 1897 roku, świadek i uczestnik wielu historycznych wydarzeń, wychwalany, później „wymazywany” z polskiej literatury – jest przecież poetą niezwykle humanistycznym, dla którego inspiracją była zarówno ojczyzna, jak też miłość, śmierć, ale też wiosna i kwiaty. W przygotowanym spotkaniu z poezją patrona nie zabrakło tych akcentów, ale, co ważne – stały się one powodem dla rozmowy o roli poezji i twórczości w naszym współczesnym życiu. Swoimi doświadczeniami oraz utworami podzielił się z uczniami klas II pan Leszek Idzikowski, który od lat tworzy autorskie piosenki, także te, inspirowane poezją Władysława Broniewskiego. Mogliśmy „podejrzeć”  w jaki sposób powstają, kiedy słowo staje się utworem, jak wiersz może brzmieć inaczej, gdy jest zaśpiewany.

Mogliśmy także sami sprawdzić się w roli twórców w trakcie krótkich warsztatów muzycznych i literackich. Towarzyszyły nam także plastyczne prace pana Leszka Idzikowskiego, inspirowane tekstem i rysunkami z „Małego Księcia”. Zachęt do twórczości w tym dniu było wiele. Szkolny „Chór” zaprezentował „Zielony wiersz” Władysława Broniewskiego, najsłynniejszą w szkole muzyczną wersję skomponowaną przez pana Sławomira Zimniaka, który towarzyszył na scenie wykonawcom. Tym razem klasy pierwsze miały możliwość zapoznać się z tym pięknym tekstem, a nawet go razem wyśpiewać. Na zakończenie Dnia Urodzin przywołaliśmy kolejną, niezwykłą postać – pana Kazimierza Sucharzewskiego, pierwszego absolwenta naszego liceum, nieodżałowanego przyjaciela i entuzjasty naszej szkoły. Także i on pisał wiersze. Wydał wiele tomików, którymi obdarowywał szkolną społeczność. Dziś, na pamiątkę i w dowód wdzięczności za wszystkie lata, w których towarzyszył naszej szkole przywołane zostały w interpretacji czwartoklasistów – Julii, Wiktorii i Mikołaja. Były prezentem od „najstarszych dla najmłodszych”.

Mamy nadzieję, że ten niezwykle wzruszający dzień – przygotowany przez młodzież pod opieką pani Irminy Nowak – był nie tylko symbolicznym prezentem urodzinowym dla Władysława Broniewskiego, ale też zachętą do spotkań z poezją i sztuką, która daje nam wiele wzruszeń, uwrażliwia i pomaga dostrzec drugiego człowieka.

Pięknie dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Jan Kozioł i Dominik Lech – Mistrzami tenisa!

Jan Kozioł i Dominik Lech - Mistrzami tenisa!

Z znów mamy powód do dumy. Niedawno świętowaliśmy zwycięstwo naszych dziewcząt w tenisie stołowym, a tu kolejny sukces... tym razem Mistrzami zostali Jan Kozioł z kl. II d oraz Dominik Lech z kl. I c. 26 lutego w sali II LO odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym chłopców. Nasi...

Ważny temat – depresja!

Ważny temat - depresja!

W piątek, 23 lutego 2024 r. na zaproszenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych młodzież z naszego liceum pod opieką pani pedagog Moniki Filipiak brała udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. To kolejny raz kiedy mogliśmy wziąć udział w tym ważnym...

Zuzanna Miśta i Marcelina Sikorzyńska Mistrzyniami Powiatu

Zuzanna Miśta i Marcelina Sikorzyńska Mistrzyniami Powiatu

W poniedziałek, 19 marca na auli II LO  rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym. Nasze dziewczęta  Zuzanna Miśta (z kl. II d)  i Marcelina Sikorzyńska ( z II c)  pewnie wygrały swoje mecze, zdobywając tytuł Mistrzyń Powiatu Bolesławieckiego. Nasze Mistrzynie będę...