Znają Francję!

Znają Francję!

Z okazji Dni Frankofonii obchodzonych na całym świecie każdego marca, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Ogólnopolskim konkursie wiedzy o Francji i Frankofonii” organizowanym przez Kolegium Romanistyki, Hispanistyki i Italianistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W etapie szkolnym uczestniczyło ponad 500 osób z całej Polski, w naszej szkole 15 uczniów trzecich i czwartych klas zmagało się z pytaniami z różnych dziedzin dotyczących wszystkich krajów i obszarów, gdzie mówi się po francusku. Wykazali się oni znajomością języka, co pozwoliło na zrozumienie testu, ale przede wszystkim wiedzą.

  • Ilu jest frankofonów na świecie? 321 milionów 
  • Czy Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum? Tak, odwiedza go prawie 8 milionów turystów rocznie. 
  • Kim były Filles du roi, czyli córki króla? Ludwik XIV wysłał setki kobiet do dzisiejszej Kanady, żeby tam zakładały rodziny i rodziły dzieci. 

Sześć osób zakwalifikowało się do części finałowej, która odbędzie się 21 kwietnia w Lublinie.

Dziękuję bardzo wszystkim uczestnikom i serdecznie gratuluję zwycięzcom.

I miejsce – Bartosz Frątczak, IVb i Igor Markiewicz, IIIa

II miejsce – Igor Szerszunowicz, IIIa

III miejsce – Wiktoria Kowalczyk, IVd

IV miejsce – Ida Śmiałkowska, IIIc i Sara Kopeć, IVb

 

Opiekunka Konkursu – p. Barbara Jusypenko

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.