Znają Francję!

Znają Francję!

Z okazji Dni Frankofonii obchodzonych na całym świecie każdego marca, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Ogólnopolskim konkursie wiedzy o Francji i Frankofonii” organizowanym przez Kolegium Romanistyki, Hispanistyki i Italianistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W etapie szkolnym uczestniczyło ponad 500 osób z całej Polski, w naszej szkole 15 uczniów trzecich i czwartych klas zmagało się z pytaniami z różnych dziedzin dotyczących wszystkich krajów i obszarów, gdzie mówi się po francusku. Wykazali się oni znajomością języka, co pozwoliło na zrozumienie testu, ale przede wszystkim wiedzą.

  • Ilu jest frankofonów na świecie? 321 milionów 
  • Czy Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum? Tak, odwiedza go prawie 8 milionów turystów rocznie. 
  • Kim były Filles du roi, czyli córki króla? Ludwik XIV wysłał setki kobiet do dzisiejszej Kanady, żeby tam zakładały rodziny i rodziły dzieci. 

Sześć osób zakwalifikowało się do części finałowej, która odbędzie się 21 kwietnia w Lublinie.

Dziękuję bardzo wszystkim uczestnikom i serdecznie gratuluję zwycięzcom.

I miejsce – Bartosz Frątczak, IVb i Igor Markiewicz, IIIa

II miejsce – Igor Szerszunowicz, IIIa

III miejsce – Wiktoria Kowalczyk, IVd

IV miejsce – Ida Śmiałkowska, IIIc i Sara Kopeć, IVb

 

Opiekunka Konkursu – p. Barbara Jusypenko

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się 28 maja w godz. 9.00 - 13.30. Będzie to okazja do zapoznania się ze szkołą, ofertą na rok 2024/25 oraz uczestniczenia w spotkaniach z młodzieżą licealną i nauczycielami.  Uczestnictwo w Dniu Otwartym należy zgłosić do swojej...

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Z ogromnym wzruszeniem otrzymaliśmy tę niezwykle sympatyczną wiadomość od rocznika absolwentów 1972, który kolejny raz postanowił nie tylko się spotkać, ale także wesprzeć finansowo fundusz stypendialny. Pięknie dziękujemy za pamięć o szkole oraz dbałość o jej dalszy rozwój. Oto jej...

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

W sobotę, 11 maja, w Pieszycach k/Dzierżoniowa odbyły się eliminacje wojewódzkie 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. To zdecydowanie był dzień obu naszych licealistek, Apolonii Pohl i Poli Pełki. Ich występy zachwyciły jurorów i dały im kwalifikację do finału ogólnopolskiego. W...