Znają Francję!

Znają Francję!

Z okazji Dni Frankofonii obchodzonych na całym świecie każdego marca, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Ogólnopolskim konkursie wiedzy o Francji i Frankofonii” organizowanym przez Kolegium Romanistyki, Hispanistyki i Italianistyki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W etapie szkolnym uczestniczyło ponad 500 osób z całej Polski, w naszej szkole 15 uczniów trzecich i czwartych klas zmagało się z pytaniami z różnych dziedzin dotyczących wszystkich krajów i obszarów, gdzie mówi się po francusku. Wykazali się oni znajomością języka, co pozwoliło na zrozumienie testu, ale przede wszystkim wiedzą.

  • Ilu jest frankofonów na świecie? 321 milionów 
  • Czy Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum? Tak, odwiedza go prawie 8 milionów turystów rocznie. 
  • Kim były Filles du roi, czyli córki króla? Ludwik XIV wysłał setki kobiet do dzisiejszej Kanady, żeby tam zakładały rodziny i rodziły dzieci. 

Sześć osób zakwalifikowało się do części finałowej, która odbędzie się 21 kwietnia w Lublinie.

Dziękuję bardzo wszystkim uczestnikom i serdecznie gratuluję zwycięzcom.

I miejsce – Bartosz Frątczak, IVb i Igor Markiewicz, IIIa

II miejsce – Igor Szerszunowicz, IIIa

III miejsce – Wiktoria Kowalczyk, IVd

IV miejsce – Ida Śmiałkowska, IIIc i Sara Kopeć, IVb

 

Opiekunka Konkursu – p. Barbara Jusypenko

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Warsztaty ze stempelkami

Warsztaty ze stempelkami

Klasy pierwsze mają niecodzienną okazję do poznania nie tylko ceramicznej tradycji Bolesławca, ale także samodzielnego zdobienia naczyń. Dzięki zajęciom w nowo otwartym Muzeum  Dawnych Technik Garncarskich, które powstało przy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu licealistki i licealiści mogli poznać...

Wirtualna podróż historyczna

Wirtualna podróż historyczna

W piątek, 24 listopada mieliśmy okazję wziąć udział w nietypowej lekcji historii, a to za sprawą projektu  "Innowacyjna historia - nowe technologie w służbie edukacji". W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4, która w ten dzień zamieniła się w przestrzeń do "podróży w czasie", mogliśmy za...

Dzień Otwarty dla Rodziców – 16 listopada

Dzień Otwarty dla Rodziców - 16 listopada

Szanowni Państwo, zgodnie z terminarzem na rok szkolny 2023-24 - 16 listopada od godz. 17.00 - zapraszamy na spotkania z nauczycielami oraz wychowawcami. Poniżej miejsca, w których czekać na Państwa będą nauczyciele. Dzień Otwarty listopad 2023