Rozpoczął się XXV Dolnośląski Festiwal Nauki

Rozpoczął się XXV Dolnośląski Festiwal Nauki

Organizowany od 1998 r. Festiwal Nauki z każdym rokiem nabiera rumieńców. Nic więc dziwnego, że program  tegorocznej, jubileuszowej edycji wzbudza duże zainteresowanie wśród miłośników wiedzy, kultury i sztuki. I choć w naszej szkole, która jest organizatorem regionalnej edycji – Festiwal zagości w dniach 5-7 października, to już dziś wysłuchaliśmy wykładu inauguracyjnego profesora Jana Miodka, a w przyszłym tygodniu kilka klas jedzie na prelekcje i warsztaty do Wrocławia.

Dolnośląski Festiwal Nauki jest cykliczną imprezą popularnonaukową, skierowaną przede wszystkim do młodych odbiorców. Celem organizatorów jest rzeczowe wyjaśnianie i upowszechnianie współczesnych osiągnięć ludzkiej myśli. Ideą przyświecającą Festiwalowi jest bowiem przekonanie, że nauka nie musi być hermetyczna, niezrozumiała. Dlatego warto przybliżać jej tematy, ukazywać postęp i korzyści, jakie z niej płyną, pokazywać kierunki rozwoju zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych dziedzin nauki, takich jak biotechnologia, nanotechnika, nanotechnologia.

Tegoroczna edycja Festiwalu, organizowana pod hasłem „Liczy się nauka”, staje się  kolejną okazją do zaprezentowania uczestnikom atrakcyjnych wykładów i pokazów, zaproszeniem do zabrania głosu w dyskusji na temat przyszłych losów nauki i kultury.

 XXV Dolnośląski Festiwal Nauki rozpoczął się 16 września we Wrocławiu wystąpieniem cenionego nie tylko w środowisku naukowym językoznawcy. Prof. Jan Miodek wygłosił wykład „Feminatywy – pandemia-  Ukraina”. Prawdziwa gratka dla osób ceniących sobie kulturę języka, przekonanych o zasadności tworzenia poprawnych form wypowiedzi, miłośników naszej ojczystej mowy.

Niezwykle ważną rolę w organizacji XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odgrywa też nasza szkoła i miasto Bolesławiec, po raz kolejny stając  się  gospodarzem edycji regionalnej. Od 5 do 7 października zapraszamy do udziału w ciekawych wykładach, pokazach, dyskusjach. Szczegółowy program znajdzie się w zakładce DFN

Większość wydarzeń odbywać się będzie w naszej szkole, dwa spotkania odbędą się też w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy w Bolesławcu.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w tym wyjątkowym Festiwalu.

O konkretnych wydarzeniach, spotkaniach, wykładach i warsztatach będziemy informować na bieżąco.

op. B. Ostaszewska

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Jan Kozioł i Dominik Lech – Mistrzami tenisa!

Jan Kozioł i Dominik Lech - Mistrzami tenisa!

Z znów mamy powód do dumy. Niedawno świętowaliśmy zwycięstwo naszych dziewcząt w tenisie stołowym, a tu kolejny sukces... tym razem Mistrzami zostali Jan Kozioł z kl. II d oraz Dominik Lech z kl. I c. 26 lutego w sali II LO odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym chłopców. Nasi...

Ważny temat – depresja!

Ważny temat - depresja!

W piątek, 23 lutego 2024 r. na zaproszenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych młodzież z naszego liceum pod opieką pani pedagog Moniki Filipiak brała udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. To kolejny raz kiedy mogliśmy wziąć udział w tym ważnym...

Zuzanna Miśta i Marcelina Sikorzyńska Mistrzyniami Powiatu

Zuzanna Miśta i Marcelina Sikorzyńska Mistrzyniami Powiatu

W poniedziałek, 19 marca na auli II LO  rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym. Nasze dziewczęta  Zuzanna Miśta (z kl. II d)  i Marcelina Sikorzyńska ( z II c)  pewnie wygrały swoje mecze, zdobywając tytuł Mistrzyń Powiatu Bolesławieckiego. Nasze Mistrzynie będę...