Rozpoczął się XXV Dolnośląski Festiwal Nauki

Rozpoczął się XXV Dolnośląski Festiwal Nauki

Organizowany od 1998 r. Festiwal Nauki z każdym rokiem nabiera rumieńców. Nic więc dziwnego, że program  tegorocznej, jubileuszowej edycji wzbudza duże zainteresowanie wśród miłośników wiedzy, kultury i sztuki. I choć w naszej szkole, która jest organizatorem regionalnej edycji – Festiwal zagości w dniach 5-7 października, to już dziś wysłuchaliśmy wykładu inauguracyjnego profesora Jana Miodka, a w przyszłym tygodniu kilka klas jedzie na prelekcje i warsztaty do Wrocławia.

Dolnośląski Festiwal Nauki jest cykliczną imprezą popularnonaukową, skierowaną przede wszystkim do młodych odbiorców. Celem organizatorów jest rzeczowe wyjaśnianie i upowszechnianie współczesnych osiągnięć ludzkiej myśli. Ideą przyświecającą Festiwalowi jest bowiem przekonanie, że nauka nie musi być hermetyczna, niezrozumiała. Dlatego warto przybliżać jej tematy, ukazywać postęp i korzyści, jakie z niej płyną, pokazywać kierunki rozwoju zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych dziedzin nauki, takich jak biotechnologia, nanotechnika, nanotechnologia.

Tegoroczna edycja Festiwalu, organizowana pod hasłem „Liczy się nauka”, staje się  kolejną okazją do zaprezentowania uczestnikom atrakcyjnych wykładów i pokazów, zaproszeniem do zabrania głosu w dyskusji na temat przyszłych losów nauki i kultury.

 XXV Dolnośląski Festiwal Nauki rozpoczął się 16 września we Wrocławiu wystąpieniem cenionego nie tylko w środowisku naukowym językoznawcy. Prof. Jan Miodek wygłosił wykład „Feminatywy – pandemia-  Ukraina”. Prawdziwa gratka dla osób ceniących sobie kulturę języka, przekonanych o zasadności tworzenia poprawnych form wypowiedzi, miłośników naszej ojczystej mowy.

Niezwykle ważną rolę w organizacji XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odgrywa też nasza szkoła i miasto Bolesławiec, po raz kolejny stając  się  gospodarzem edycji regionalnej. Od 5 do 7 października zapraszamy do udziału w ciekawych wykładach, pokazach, dyskusjach. Szczegółowy program znajdzie się w zakładce DFN

Większość wydarzeń odbywać się będzie w naszej szkole, dwa spotkania odbędą się też w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy w Bolesławcu.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w tym wyjątkowym Festiwalu.

O konkretnych wydarzeniach, spotkaniach, wykładach i warsztatach będziemy informować na bieżąco.

op. B. Ostaszewska

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Czekamy na gości z Erasmusa+

Czekamy na gości z Erasmusa+

W piątek, 23 września powitamy w naszym mieście uczestników projektu Erasmus+ "Past Roads and Futur ways". Przyjadą do nas uczniowie i nauczyciele z Włoch, Hiszpanii, Grecji, Serbii oraz Portugalii. Przez najbliższy tydzień razem z przyjaciółmi z zagranicy będziemy wzbogacać naszą wiedzę...

Absolwent z pasją

Absolwent z pasją

Spotkanie ze Sławkiem Gortychem, absolwentem naszego Liceum okazało się doskonałą okazją do rozmów na wiele tematów. Niekwestionowaną "bohaterką" była wydana niedawno debiutancka książka "Schronisko, które przestało istnieć", to wykorzystaliśmy obecność naszego Gościa do wspomnień o czasach...

Wspomnienia z letniego pobytu we Francji

Wspomnienia z letniego pobytu we Francji

Choć wakacje już za nami, to warto powspominać miłe i ciekawe wydarzenia, w których uczestniczyła grupa naszych uczniów uczących się języka francuskiego pod opieką pani Barbary Jusypenko. Na zaproszenie partnerskiego miasta Nogent- sur- Marne spędzili oni bardzo atrakcyjny tydzień na letnim...