Rozpoczął się XXV Dolnośląski Festiwal Nauki

Rozpoczął się XXV Dolnośląski Festiwal Nauki

Organizowany od 1998 r. Festiwal Nauki z każdym rokiem nabiera rumieńców. Nic więc dziwnego, że program  tegorocznej, jubileuszowej edycji wzbudza duże zainteresowanie wśród miłośników wiedzy, kultury i sztuki. I choć w naszej szkole, która jest organizatorem regionalnej edycji – Festiwal zagości w dniach 5-7 października, to już dziś wysłuchaliśmy wykładu inauguracyjnego profesora Jana Miodka, a w przyszłym tygodniu kilka klas jedzie na prelekcje i warsztaty do Wrocławia.

Dolnośląski Festiwal Nauki jest cykliczną imprezą popularnonaukową, skierowaną przede wszystkim do młodych odbiorców. Celem organizatorów jest rzeczowe wyjaśnianie i upowszechnianie współczesnych osiągnięć ludzkiej myśli. Ideą przyświecającą Festiwalowi jest bowiem przekonanie, że nauka nie musi być hermetyczna, niezrozumiała. Dlatego warto przybliżać jej tematy, ukazywać postęp i korzyści, jakie z niej płyną, pokazywać kierunki rozwoju zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych dziedzin nauki, takich jak biotechnologia, nanotechnika, nanotechnologia.

Tegoroczna edycja Festiwalu, organizowana pod hasłem „Liczy się nauka”, staje się  kolejną okazją do zaprezentowania uczestnikom atrakcyjnych wykładów i pokazów, zaproszeniem do zabrania głosu w dyskusji na temat przyszłych losów nauki i kultury.

 XXV Dolnośląski Festiwal Nauki rozpoczął się 16 września we Wrocławiu wystąpieniem cenionego nie tylko w środowisku naukowym językoznawcy. Prof. Jan Miodek wygłosił wykład „Feminatywy – pandemia-  Ukraina”. Prawdziwa gratka dla osób ceniących sobie kulturę języka, przekonanych o zasadności tworzenia poprawnych form wypowiedzi, miłośników naszej ojczystej mowy.

Niezwykle ważną rolę w organizacji XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odgrywa też nasza szkoła i miasto Bolesławiec, po raz kolejny stając  się  gospodarzem edycji regionalnej. Od 5 do 7 października zapraszamy do udziału w ciekawych wykładach, pokazach, dyskusjach. Szczegółowy program znajdzie się w zakładce DFN

Większość wydarzeń odbywać się będzie w naszej szkole, dwa spotkania odbędą się też w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy w Bolesławcu.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w tym wyjątkowym Festiwalu.

O konkretnych wydarzeniach, spotkaniach, wykładach i warsztatach będziemy informować na bieżąco.

op. B. Ostaszewska

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

We Wrocławiu rozpoczął się XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki. Tegorocznym hasłem przewodnim jest "Nauka porusza". I choć nasza, regionalna edycja dopiero za miesiąc, to tradycyjnie wybraliśmy się do stolicy Dolnego Śląska po potężny łyk wiedzy. 18 września klasa IV a wraz z wychowawczynią...

O wodzie, która jest źródłem życia

O wodzie, która jest źródłem życia

Woda, źródło życia, czy zastanawiamy się, skąd się bierze, kiedy odkręcamy kran, czy myślimy, że jest nigdy nam jej nie zabraknie, czy wiemy, jak ją użytkować, żeby wystarczyła dla przyszłych pokoleń? 15 września klasa IIc wraz z paniami: Karoliną Jarząbek i Barbarą Jusypenko miała kilkugodzinne...

Każda złotówka to szansa na sukces – wesprzyjmy wyjazd Franka Nowaka z kl. I a na World Robot Olympiad

Każda złotówka to szansa na sukces - wesprzyjmy wyjazd Franka Nowaka z kl. I a na World Robot Olympiad

Do grona uczniów klas I dołączył w tym roku Franciszek Nowak (klasy 1A), który ma na swoim koncie ogromny sukces. Wraz z młodszym kolegą Jakubem Walkowiakiem (uczniem 7 klasy w Masters Academy we Lwówku) pod opieką trenera, pana Pawła Niemca w czerwcu tego roku wzięli udział w Polskiej edycji...