Rozpoczął się XXV Dolnośląski Festiwal Nauki

Rozpoczął się XXV Dolnośląski Festiwal Nauki

Organizowany od 1998 r. Festiwal Nauki z każdym rokiem nabiera rumieńców. Nic więc dziwnego, że program  tegorocznej, jubileuszowej edycji wzbudza duże zainteresowanie wśród miłośników wiedzy, kultury i sztuki. I choć w naszej szkole, która jest organizatorem regionalnej edycji – Festiwal zagości w dniach 5-7 października, to już dziś wysłuchaliśmy wykładu inauguracyjnego profesora Jana Miodka, a w przyszłym tygodniu kilka klas jedzie na prelekcje i warsztaty do Wrocławia.

Dolnośląski Festiwal Nauki jest cykliczną imprezą popularnonaukową, skierowaną przede wszystkim do młodych odbiorców. Celem organizatorów jest rzeczowe wyjaśnianie i upowszechnianie współczesnych osiągnięć ludzkiej myśli. Ideą przyświecającą Festiwalowi jest bowiem przekonanie, że nauka nie musi być hermetyczna, niezrozumiała. Dlatego warto przybliżać jej tematy, ukazywać postęp i korzyści, jakie z niej płyną, pokazywać kierunki rozwoju zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych dziedzin nauki, takich jak biotechnologia, nanotechnika, nanotechnologia.

Tegoroczna edycja Festiwalu, organizowana pod hasłem „Liczy się nauka”, staje się  kolejną okazją do zaprezentowania uczestnikom atrakcyjnych wykładów i pokazów, zaproszeniem do zabrania głosu w dyskusji na temat przyszłych losów nauki i kultury.

 XXV Dolnośląski Festiwal Nauki rozpoczął się 16 września we Wrocławiu wystąpieniem cenionego nie tylko w środowisku naukowym językoznawcy. Prof. Jan Miodek wygłosił wykład „Feminatywy – pandemia-  Ukraina”. Prawdziwa gratka dla osób ceniących sobie kulturę języka, przekonanych o zasadności tworzenia poprawnych form wypowiedzi, miłośników naszej ojczystej mowy.

Niezwykle ważną rolę w organizacji XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki odgrywa też nasza szkoła i miasto Bolesławiec, po raz kolejny stając  się  gospodarzem edycji regionalnej. Od 5 do 7 października zapraszamy do udziału w ciekawych wykładach, pokazach, dyskusjach. Szczegółowy program znajdzie się w zakładce DFN

Większość wydarzeń odbywać się będzie w naszej szkole, dwa spotkania odbędą się też w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy w Bolesławcu.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do udziału w tym wyjątkowym Festiwalu.

O konkretnych wydarzeniach, spotkaniach, wykładach i warsztatach będziemy informować na bieżąco.

op. B. Ostaszewska

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Zmiana organizacji ruchu!

Zmiana organizacji ruchu!

Informujemy, że od 25 maja ulega zmianie organizacja ruchu na terenie będącym w zarządzie I Liceum. W godz. od 7.00 - 16.00 korzystanie z miejsc postojowych będzie możliwe tylko dla osób posiadających identyfikatory wydane przez instytucje: I Liceum, PCEiKK, Poradnia Pedagogiczno-Psychologiczna...

„To Wy stworzyliście tę magię”

"To Wy stworzyliście tę magię"

Tymi pięknymi i wzruszającymi słowami bohater naszego "Zielonego Koncertu" Filip Piaskowski wraz z Rodzicami podziękował za organizację wydarzenia, które miało miejsce 18 kwietnia 2026 roku w Teatrze Starym. Kolejny raz udało nam się wspólnymi siłami społeczności szkolnej, przyjaciół i...

Goście z Hiszpanii

Goście z Hiszpanii

Za nami kolejna wymiana uczniowska, tym razem ze szkołą partnerską w hiszpańskiej Andaluzji, organizowana przez nauczycielkę języka hiszpańskiego Bognę Łasicę i nauczycielkę języka angielskiego Magdalenę Zientarę. W dniach 25-29 kwietnia 2026 roku gościliśmy grupę dwanaściorga uczniów i dwóch...