Odszedł Pierwszy Absolwent-wielki Przyjaciel szkoły

Odszedł Pierwszy Absolwent-wielki Przyjaciel szkoły

Z ogromnym żalem przyjdzie nam pożegnać Pana Kazimierza Sucharzewskiego, pierwszego absolwenta szkoły z 1949 roku, niestrudzonego propagatora historii naszego liceum, postaci pierwszych nauczycieli, państwa Heleny i Wincentego Tyrankiewiczów, skarbnicy wiedzy o początkach formowania się szkolnictwa w Bolesławcu.

Urodzony w Wilnie w 1927 roku do Bolesławca trafił rok po wojnie, tuż po po demobilizacji Wojska Polskiego, rozpoczynając naukę w liceum i wspólnie z innymi organizując życie codzienne szkoły, o czym barwnie opowiadał na corocznych spotkaniach z młodzieżą, także jako gość honorowy jubileuszy szkoły. Przestał dwa lata temu, z obawy przed epidemią.

Pozostawił nie tylko wspomnienia spotkań, ale także liczne tomiki poezji, które, jak sam mówił powstawały z „wewnętrznej potrzeby”. Jest w nich dużo pogody ducha, radości i humoru, ale też wspomnień i refleksji nad światem i czasem. Właśnie jako poeta był Pan Kazimierz zapraszany na szkolne wieczorki poetyckie, które ubarwiał, czytając własne wiersze, ale też z sympatią odnosząc się do twórczości „swoich młodszych kolegów i koleżanek”, jak mawiał o kolejnych pokoleniach licealistek i licealistów.

W ostatnią drogę Pan Kazimierz wyruszy 16 sierpnia, o godz. 10.00 na Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu.

Składamy wyrazy współczucia Rodzinie i Najbliższym.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Dzień Francuski - czyli "Chapeaux bas"

Czapki z głów dla organizatorów tegorocznego Dnia francuskiego, czyli dla naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Przedstawicielki dwu zaprzyjaźnionych placówek oświatowych przygotowały z tej okazji w naszej szkole...

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Ogromnym sukcesem może pochwalić się  Jakub Korzeniewicz z klasy IVa, który został laureatem VII miejsca w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej we Wrocławiu, tym samym zakwalifikował się do etapu międzynarodowego i będzie reprezentował Polskę, tym razem w stolicy Brazylii...

Książki za „Złotówkę”

Książki za "Złotówkę"

W dniach 07.04 - 19.04. w I LO odbywa się kiermasz książek używanych, pochodzących ze zbiorów szkolnej biblioteki. Prawie siedem tysięcy egzemplarzy czeka na nowe życie. Zapraszamy wszystkich, którzy za symboliczną złotówkę pragną kupić książkę popularnonaukową lub dzieło literatury pięknej, tym...