Odszedł Pierwszy Absolwent-wielki Przyjaciel szkoły

Odszedł Pierwszy Absolwent-wielki Przyjaciel szkoły

Z ogromnym żalem przyjdzie nam pożegnać Pana Kazimierza Sucharzewskiego, pierwszego absolwenta szkoły z 1949 roku, niestrudzonego propagatora historii naszego liceum, postaci pierwszych nauczycieli, państwa Heleny i Wincentego Tyrankiewiczów, skarbnicy wiedzy o początkach formowania się szkolnictwa w Bolesławcu.

Urodzony w Wilnie w 1927 roku do Bolesławca trafił rok po wojnie, tuż po po demobilizacji Wojska Polskiego, rozpoczynając naukę w liceum i wspólnie z innymi organizując życie codzienne szkoły, o czym barwnie opowiadał na corocznych spotkaniach z młodzieżą, także jako gość honorowy jubileuszy szkoły. Przestał dwa lata temu, z obawy przed epidemią.

Pozostawił nie tylko wspomnienia spotkań, ale także liczne tomiki poezji, które, jak sam mówił powstawały z „wewnętrznej potrzeby”. Jest w nich dużo pogody ducha, radości i humoru, ale też wspomnień i refleksji nad światem i czasem. Właśnie jako poeta był Pan Kazimierz zapraszany na szkolne wieczorki poetyckie, które ubarwiał, czytając własne wiersze, ale też z sympatią odnosząc się do twórczości „swoich młodszych kolegów i koleżanek”, jak mawiał o kolejnych pokoleniach licealistek i licealistów.

W ostatnią drogę Pan Kazimierz wyruszy 16 sierpnia, o godz. 10.00 na Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu.

Składamy wyrazy współczucia Rodzinie i Najbliższym.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Czekamy na gości z Erasmusa+

Czekamy na gości z Erasmusa+

W piątek, 23 września powitamy w naszym mieście uczestników projektu Erasmus+ "Past Roads and Futur ways". Przyjadą do nas uczniowie i nauczyciele z Włoch, Hiszpanii, Grecji, Serbii oraz Portugalii. Przez najbliższy tydzień razem z przyjaciółmi z zagranicy będziemy wzbogacać naszą wiedzę...

Rozpoczął się XXV Dolnośląski Festiwal Nauki

Rozpoczął się XXV Dolnośląski Festiwal Nauki

Organizowany od 1998 r. Festiwal Nauki z każdym rokiem nabiera rumieńców. Nic więc dziwnego, że program  tegorocznej, jubileuszowej edycji wzbudza duże zainteresowanie wśród miłośników wiedzy, kultury i sztuki. I choć w naszej szkole, która jest organizatorem regionalnej edycji - Festiwal...

Absolwent z pasją

Absolwent z pasją

Spotkanie ze Sławkiem Gortychem, absolwentem naszego Liceum okazało się doskonałą okazją do rozmów na wiele tematów. Niekwestionowaną "bohaterką" była wydana niedawno debiutancka książka "Schronisko, które przestało istnieć", to wykorzystaliśmy obecność naszego Gościa do wspomnień o czasach...