Pożegnaliśmy rok szkolny 2021/22

Pożegnaliśmy rok szkolny 2021/22

Minął kolejny rok szkolny i choć pandemia powodowała, że pracowaliśmy hybrydowo, to większą część udało nam się spotykać w szkole i zrealizować wspólnie wiele cennych i ciekawych wydarzeń. Na uroczystości, która odbyła się w szkolnej auli 24 czerwca pożegnaliśmy i podsumowaliśmy minione 9 miesięcy. Towarzyszyli nam goście, Starosta Bolesławiecki Tomasz Gabrysiak oraz pani Amelia Trojanowska-Boczar wraz z małym Franiem, bohaterem naszego „Zielonego Koncertu Walentynkowego”.

Było nam niezwykle miło, gdy od Rodziców Frania otrzymaliśmy piękne podziękowania za „dawanie nadziei oraz wsparcie w walce o lepsze życie”. Przypomnijmy, że zarówno w trakcie Koncertu, jak i wielu innych działań pomocowych udało nam się zebrać kwotę 11 tys. 500 zł, które przekazaliśmy na rehabilitację małego Bohatera. O tym i innych aspektach życia szkoły mówił Dyrektor Cezary Czernatowicz, podsumowując miniony rok szkolny. Na szczególną pochwałę zasługują klasy, które wypracowały wysokie średnie ocen: III cp (4,36), III ep (4,29) oraz III bp (4,24). Cieszy fakt, że aż 68 licealistek i licealistów otrzymało świadectwo z wyróżnieniem, a w tej grupie aż 15 osób uzyskało średnią 5,20 i powyżej. Ogromne gratulacje należą się Katarzynie Zawrotniak z kl. III cp, która uzyskała najwyższy wynik – 5,5 oraz Karolinie Guzowskiej z kl. III ap ze średnią 5,46.

Poniżej lista wszystkich wyróżnionych uczennic i uczniów, w tym także za 100% frekwencję w roku szkolnym 2021/22.

W trakcie uroczystości podsumowano także udział w ruchu olimpijskim, tych olimpiad i konkursów, które rozegrały się w ostatnich dwóch miesiącach. Dumni jesteśmy z sukcesu Igora Szerszunowicza z kl. II a, który zajął III miejsce w Polsce w Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Gratulowano także Magdalenie Bielak z kl. III bp I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie na najlepsze wypracowanie maturalne z wiedzy o społeczeństwie, zorganizowanym przez Uniwersytet Warszawski. Za obu sukcesami stoi p. Małgorzata Szymańska, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie.

Lista nagrodzonych za udział w ruchu olimpijskim. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Niezwykle wzruszającym momentem uroczystości było pożegnanie nauczycielek: polonistki, p. Marii Idzik oraz chemiczki, p. Doroty Startek, które kończą swoją zawodową pracę i przechodzą na emeryturę. Podziękowań, ciepłych słów i gestów było wiele, bo też ich praca zawodowa, podobnie jak i życie prywatne (obie są absolwentkami I LO) były szczególnie mocno związane i na stałe wpisały się w historię naszego Liceum. Pani Maria Idzik uczyła języka polskiego od 1988 roku, wychowując pokolenia licealistek i licealistów, krzewiąc piękno języka polskiego, przygotowując młodych ludzi do konkursów i olimpiad, a także studiów humanistycznych. Jako opiekunka archiwum po państwie Tyrankiewiczach, jest znawczynią ich spuścizny. Trudno w kilku zdaniach streścić bogactwo osiągnięć zawodowych, jednak pamięci pokoleń absolwentów I LO pani Maria Idzik razem z nieżyjącym mężem – p. Andrzejem, nauczycielem fizyki – stanowili nauczycielskie małżeństwo, którego pedagogiczna droga spleciona jest niezwykle mocno z naszą szkołą. Żegnając się ze społecznością szkolną pani Idzik żartobliwie poprosiła, aby wyjątkowo „zwolnić ją z odpowiedzi” z uwagi na wzruszający moment.

Równie ważną i nierozerwalnie związaną z życiem szkoły była droga zawodowa pani Doroty Startek, która rozpoczęła pracę w I LO w 1992 roku. Liczne pokolenia klas biologiczno-chemicznych zawdzięczają jej pasję do chemii, organizację warsztatów chemicznych na Politechnice Wrocławskiej, sukcesy w olimpiadach i konkursach o tej tematyce. Solidność, życzliwość i poczucie humoru sprawiały, że jako wychowawczyni osiągała duże sukcesy wychowawcze, zaszczepiając nie tylko ciekawość do nauki, ale także do wspólnych podróży.

Do podziękowań i pożegnań dołączył też Starosta Tomasz Gabrysiak, absolwent I LO, i jak udało nam się ustalić, obchodzący w tym roku 30-lecie swojej matury. W swoim wystąpieniu mówił o roli nauczycieli, o jakości pracy naszej szkoły, a także o tym, jak doświadczenie wojny wpływa na nasze życie i zmusza do aktywności na rzecz drugiego człowieka.

Właśnie ta aktywność i zaangażowanie było powodem, dla którego wyróżniono trzy licealistki, bez których nie udałoby się osiągnąć tak wiele w mijającym roku szkolnym. Szczególne podziękowania trafiły do Justyny Grudzień (kl. III b) , szefującej Samorządowi Uczniowskiemu, Oliwii Dul (z kl. II b) – koordynującej szkolny wolontariat oraz Justyny Pankowskiej (z kl. III ep) – prowadzącej chór szkolny.

Dyrektor Cezary Czernatowicz podziękował Uczniom i Rodzicom, Gronu Pedagogicznemu, pracownikom administracji i obsługi szkoły oraz Wydziałowi Edukacji w Starostwie za kolejny rok szkolny, który, choć częściowo w pandemicznej rzeczywistości, to jednak udało się zrealizować wszystkie plany i zamierzenia. Szczególne podziękowania skierował także do p. Wiktora Raczkiewicza, wykładowcy akademickiego z Ukrainy, który z wielkim sercem i zaangażowaniem wspierał uczennice i uczniów z tego kraju, którzy trafili do nas po wybuchu wojny. Nie tylko pomagał im w języku polskim, ale także w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości.

Nad uroczystością czuwała klasa I C wraz z wychowawczynią, panią Małgorzatą Wołoszyn. Programem artystyczny z udziałem chóru „Synkopa2” wprowadził wszystkich w wakacyjny nastrój. Dziękujemy!

Poniżej publikujemy List Ministra Edukacji i Nauki – skierowany do Dyrektorów, Nauczycieli, Uczniów i Rodziców z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022.

Wszystkim życzymy bezpiecznych i radosnych wakacji.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Gotowi na przyszłość?

Gotowi na przyszłość?

W czasie warsztatów, które odbyły się w naszej szkole 27 maja oraz 3 i 4 czerwca w ramach lokalnych aktywności związanych z realizacją projektu „NEXT - young NEET's shaping expectations for the future of Europe" młodzież z klas III analizowała zarówno wyzwania, z jakimi przyjdzie jej się wkrótce...

Orientalistki wybiegały srebro!

Orientalistki wybiegały srebro!

W poniedziałek, 10.06.2024 na terenie strzelnicy Wojskowego Klubu Sportowego „ Śląsk” we Wrocławiu odbył się Finał Dolnośląski Biegu na Orientację. Nasze dziewczęta w składzie: Oliwia Hetnar, Martyna i Maja Nikołajuk wywalczyły drużynowo srebrny medal i tytuł Vicemistrzyń Dolnego...

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

KLASA I Wykaz podręczników dla klas I KLASA II Wykaz podręczników dla klas II KLASA III Wykaz podręczników do klasy III KLASA IV Wykaz podręczników dla klas IV