Pożegnaliśmy rok szkolny 2021/22

Pożegnaliśmy rok szkolny 2021/22

Minął kolejny rok szkolny i choć pandemia powodowała, że pracowaliśmy hybrydowo, to większą część udało nam się spotykać w szkole i zrealizować wspólnie wiele cennych i ciekawych wydarzeń. Na uroczystości, która odbyła się w szkolnej auli 24 czerwca pożegnaliśmy i podsumowaliśmy minione 9 miesięcy. Towarzyszyli nam goście, Starosta Bolesławiecki Tomasz Gabrysiak oraz pani Amelia Trojanowska-Boczar wraz z małym Franiem, bohaterem naszego „Zielonego Koncertu Walentynkowego”.

Było nam niezwykle miło, gdy od Rodziców Frania otrzymaliśmy piękne podziękowania za „dawanie nadziei oraz wsparcie w walce o lepsze życie”. Przypomnijmy, że zarówno w trakcie Koncertu, jak i wielu innych działań pomocowych udało nam się zebrać kwotę 11 tys. 500 zł, które przekazaliśmy na rehabilitację małego Bohatera. O tym i innych aspektach życia szkoły mówił Dyrektor Cezary Czernatowicz, podsumowując miniony rok szkolny. Na szczególną pochwałę zasługują klasy, które wypracowały wysokie średnie ocen: III cp (4,36), III ep (4,29) oraz III bp (4,24). Cieszy fakt, że aż 68 licealistek i licealistów otrzymało świadectwo z wyróżnieniem, a w tej grupie aż 15 osób uzyskało średnią 5,20 i powyżej. Ogromne gratulacje należą się Katarzynie Zawrotniak z kl. III cp, która uzyskała najwyższy wynik – 5,5 oraz Karolinie Guzowskiej z kl. III ap ze średnią 5,46.

Poniżej lista wszystkich wyróżnionych uczennic i uczniów, w tym także za 100% frekwencję w roku szkolnym 2021/22.

W trakcie uroczystości podsumowano także udział w ruchu olimpijskim, tych olimpiad i konkursów, które rozegrały się w ostatnich dwóch miesiącach. Dumni jesteśmy z sukcesu Igora Szerszunowicza z kl. II a, który zajął III miejsce w Polsce w Olimpiadzie Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Gratulowano także Magdalenie Bielak z kl. III bp I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie na najlepsze wypracowanie maturalne z wiedzy o społeczeństwie, zorganizowanym przez Uniwersytet Warszawski. Za obu sukcesami stoi p. Małgorzata Szymańska, nauczycielka wiedzy o społeczeństwie.

Lista nagrodzonych za udział w ruchu olimpijskim. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Niezwykle wzruszającym momentem uroczystości było pożegnanie nauczycielek: polonistki, p. Marii Idzik oraz chemiczki, p. Doroty Startek, które kończą swoją zawodową pracę i przechodzą na emeryturę. Podziękowań, ciepłych słów i gestów było wiele, bo też ich praca zawodowa, podobnie jak i życie prywatne (obie są absolwentkami I LO) były szczególnie mocno związane i na stałe wpisały się w historię naszego Liceum. Pani Maria Idzik uczyła języka polskiego od 1988 roku, wychowując pokolenia licealistek i licealistów, krzewiąc piękno języka polskiego, przygotowując młodych ludzi do konkursów i olimpiad, a także studiów humanistycznych. Jako opiekunka archiwum po państwie Tyrankiewiczach, jest znawczynią ich spuścizny. Trudno w kilku zdaniach streścić bogactwo osiągnięć zawodowych, jednak pamięci pokoleń absolwentów I LO pani Maria Idzik razem z nieżyjącym mężem – p. Andrzejem, nauczycielem fizyki – stanowili nauczycielskie małżeństwo, którego pedagogiczna droga spleciona jest niezwykle mocno z naszą szkołą. Żegnając się ze społecznością szkolną pani Idzik żartobliwie poprosiła, aby wyjątkowo „zwolnić ją z odpowiedzi” z uwagi na wzruszający moment.

Równie ważną i nierozerwalnie związaną z życiem szkoły była droga zawodowa pani Doroty Startek, która rozpoczęła pracę w I LO w 1992 roku. Liczne pokolenia klas biologiczno-chemicznych zawdzięczają jej pasję do chemii, organizację warsztatów chemicznych na Politechnice Wrocławskiej, sukcesy w olimpiadach i konkursach o tej tematyce. Solidność, życzliwość i poczucie humoru sprawiały, że jako wychowawczyni osiągała duże sukcesy wychowawcze, zaszczepiając nie tylko ciekawość do nauki, ale także do wspólnych podróży.

Do podziękowań i pożegnań dołączył też Starosta Tomasz Gabrysiak, absolwent I LO, i jak udało nam się ustalić, obchodzący w tym roku 30-lecie swojej matury. W swoim wystąpieniu mówił o roli nauczycieli, o jakości pracy naszej szkoły, a także o tym, jak doświadczenie wojny wpływa na nasze życie i zmusza do aktywności na rzecz drugiego człowieka.

Właśnie ta aktywność i zaangażowanie było powodem, dla którego wyróżniono trzy licealistki, bez których nie udałoby się osiągnąć tak wiele w mijającym roku szkolnym. Szczególne podziękowania trafiły do Justyny Grudzień (kl. III b) , szefującej Samorządowi Uczniowskiemu, Oliwii Dul (z kl. II b) – koordynującej szkolny wolontariat oraz Justyny Pankowskiej (z kl. III ep) – prowadzącej chór szkolny.

Dyrektor Cezary Czernatowicz podziękował Uczniom i Rodzicom, Gronu Pedagogicznemu, pracownikom administracji i obsługi szkoły oraz Wydziałowi Edukacji w Starostwie za kolejny rok szkolny, który, choć częściowo w pandemicznej rzeczywistości, to jednak udało się zrealizować wszystkie plany i zamierzenia. Szczególne podziękowania skierował także do p. Wiktora Raczkiewicza, wykładowcy akademickiego z Ukrainy, który z wielkim sercem i zaangażowaniem wspierał uczennice i uczniów z tego kraju, którzy trafili do nas po wybuchu wojny. Nie tylko pomagał im w języku polskim, ale także w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości.

Nad uroczystością czuwała klasa I C wraz z wychowawczynią, panią Małgorzatą Wołoszyn. Programem artystyczny z udziałem chóru „Synkopa2” wprowadził wszystkich w wakacyjny nastrój. Dziękujemy!

Poniżej publikujemy List Ministra Edukacji i Nauki – skierowany do Dyrektorów, Nauczycieli, Uczniów i Rodziców z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022.

Wszystkim życzymy bezpiecznych i radosnych wakacji.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Sukcesy w lekkiej atletyce

Sukcesy w lekkiej atletyce

26 września w Oleśnicy odbył się Finał Dolnośląski Licealiady Młodzieży w Lekkiej Atletyce. W zawodach wzięły udział obie reprezentacje naszej szkoły. Bardzo duża liczba szkół, która zgłosiła się do zawodów (25 ekip żeńskich i 27 męskich) podniosła poziom rywalizacji, ale również spowodowała...

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

We Wrocławiu rozpoczął się XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki. Tegorocznym hasłem przewodnim jest "Nauka porusza". I choć nasza, regionalna edycja dopiero za miesiąc, to tradycyjnie wybraliśmy się do stolicy Dolnego Śląska po potężny łyk wiedzy. 18 września klasa IV a wraz z wychowawczynią...

O wodzie, która jest źródłem życia

O wodzie, która jest źródłem życia

Woda, źródło życia, czy zastanawiamy się, skąd się bierze, kiedy odkręcamy kran, czy myślimy, że jest nigdy nam jej nie zabraknie, czy wiemy, jak ją użytkować, żeby wystarczyła dla przyszłych pokoleń? 15 września klasa IIc wraz z paniami: Karoliną Jarząbek i Barbarą Jusypenko miała kilkugodzinne...