Ocalić…od zapomnienia

Ocalić…od zapomnienia

            „Ocalić od zapomnienia” to realizowany w naszym powiecie projekt, którego koordynatorem jest Muzeum Ceramiki, a celem utrwalenie dziejów naszego miasta oraz powiatu bolesławieckiego poprzez opowiedziane i zapisane przez uczniów historie ludzkiego życia.

Tych, którzy w latach 1945-1960 przyjeżdżali do Bolesławca i powiatu bolesławieckiego, by w nim mieszkać, zakładać rodziny i pracować, z różnych miejsc Polski znajdujących się w jej granicach od 1945 roku (z Małopolski, Mazowsza, Pomorza czy Wielkopolski). Efektem projektu będzie książka wydana przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zawierająca biogramy tych osób.

Projekt jest kontynuacją cyklu, w którym dotychczas opisani zostali bolesławianie przybyli tu  z Syberii, Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej, krajów byłej Jugosławii oraz z Francji.

Dzięki niemu możemy wspólnie ocalić pamięć o naszych przodkach. O tych wszystkich, którzy, żyjąc tu, przez lata wpływali na obecny kształt naszego miasta oraz powiatu.

Poszukajmy tych ludzi. Opiszmy ich losy w biogramach. Ocalmy także biografie osób już nieżyjących.

Porozmawiajmy z tymi, którzy ich dobrze pamiętają, znają ich dzieje oraz posiadają odpowiednie pamiątki i dokumenty związane z ich życiem. Napiszmy biogramy tych wszystkich ludzi. Zacznijmy od ich poszukania.

Efektem projektu będzie książka wydana przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, której autorami uczniowie i nauczyciele. Dla wielu może to być ich pierwsza oficjalna publikacja.

Ponieważ nasze liceum jest jednym z koordynatorów projektu – serdecznie zachęcamy uczniów do wzięcia w nim udziału.

Chętni proszeni są o kontakt z Panią Ewą Ołenicz-Bernacką ( obecnie poprzez e-dziennik lub platformę Teams)

fot. www. bobrzanie.pl

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.