DFN już za tydzień

DFN już za tydzień

Dwa dni, dwadzieścia dwa zajęcia prowadzone przez naukowców uczelni wrocławskich oraz ciekawych bolesławian. Spotkanie z nauką, historią i kulturą. Wielkie święto nauki po raz drugi w naszym mieście i naszej szkole.

Zapraszamy

slider-2017

PROGRAM EDYCJI REGIONALNEJ DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI W BOLESŁAWCU:

17.10.2017 WTOREK

 1. godz. 8:00-8:45 czytelnia I LO

Gra ekonomiczna Liderzy Europy – Katarzyna Nastalska, Diana Izydorczyk Bank Zachodni WBK S.A.

Drużynowa gra ekonomiczna (planszowa) LIDERZY EUROPY. Uczniowie wyruszają z Warszawy poprzez stolice Europejskie. Maja do wyboru 2 transporty (ceną za transport jest odpowiedz na pytanie). W miastach rozwiązują zadania matematyczne. Wygrywa grupa która zbierze jak największą ilość punktów.

 1. godz. 9:50-10:35 aula I LO

Atrakcyjność fizyczna człowieka jako sygnał biologiczny – Dr Marta Sochocka –

Każdego dnia mijamy na ulicy tysiące osób, jednak nie każda z nich wydaje nam się atrakcyjna. Dobieramy się jednak w pary, choć czasem zupełnie nie potrafimy wyjaśnić, dlaczego zainteresowała nas dana osoba. Czym zatem jest atrakcyjność? Co decyduje o tym, że pewni ludzie są postrzegani jako atrakcyjni partnerzy a inni nie? Czym kierują się kobiety w wyborze mężczyzny, a czym mężczyźni w wyborze kobiet? Czy to prawda, że o doborze partnera na przyszłość decydują feromony, a ludzie potrafią po zapachu rozpoznać jakość genetyczną potencjalnego partnera? I co to tak naprawdę są dobre geny? W ocenie atrakcyjności drugiego człowieka największe znaczenie odgrywa wygląd zewnętrzny. W trakcie wykładu opowiemy o biologicznym znaczeniu atrakcyjności twarzy, kształtu ciała, jego zapachu, koloru oczu, długości włosów u kobiet, zarostu twarzy u mężczyzn i innych cechach fizycznych. Pokażemy, dlaczego piękno ludzkiego ciała, jest dziś przedmiotem zainteresowania biologów ewolucyjnych i ekologów behawioralnych.

 1. godz. 10:55-11:40 aula I LO

Nowoczesne odżywianie, czyli jak zmienić własne środowisko żywieniowe i hormonalne – Dr Marta Sochocka

Wykład przedstawia najbardziej podstawowe, ale także nowoczesne porady na temat tego, jak zmienić nawyki żywieniowe własne oraz dzieci, tak aby stworzyć bezpieczny dom, w którym zdrowa żywność jest na stole każdego dnia. Omówiony będzie temat cukru dodawanego do różnych produktów żywnościowych, oraz sprawa błonnika, który występuje w postaci dwóch odmian, zupełnie inaczej wpływających na nasz organizm i zdrowie. Wreszcie poruszona zostanie kwestia hormonów, które regulują nasz metabolizm i w jaki sposób prawidłowo się odżywiać, aby tę cenna równowagę hormonalna zachować na całe życie

 1. godz. 11:45-12:30 czytelnia I LO

Jak przełknąć recenzyjną żabę – Iwona Banach

Wielu uczniów prowadzi blogi, wielu czyta też książki, z połączenia tych dwóch pasji powstają często blogi książkowe. Recenzowanie książek samo w sobie jest pasjonujące, ale czasami zdarza się, że musimy zrecenzować książkę, która nam się nie spodobała. Najłatwiej byłoby nie napisać nic, ale w życiu zdarzają się sytuacje, że taka „ucieczka” jest niemożliwa. Jak więc napisać recenzję książki, która nie przypadała nam do gustu, ba zupełnie nam się nie spodobała, a równocześnie nie obrazić autora i nie podciąć mu skrzydeł, nie narazić się wydawnictwu i nie wyjść na chama.

 1. godz. 12:00-12:45 aula I LO

WYKŁAD INAUGURACYJNY (Gościem specjalnym będzie Koordynator DFN prof. Tadeusz Dobosz)

Rodzina, której przyznano 5 Nagród Nobla – Dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. UWr –DSC_0531

W 150 rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie przedstawię historię odkryć dokonanych przez naszą wielka rodaczkę, opowiem również o dokonaniach jej męża Piotra, córki Ireny i zięcia Fryderyka. Wykład będzie ilustrowany prostymi doświadczeniami

 1. godz. 8:55-9:40

Żywe Muzeum Ceramiki – Małgorzata Smoleńska-Szewczyk – Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz ul.  Gdańska 30 Bolesławiec

Wszystkie osoby, które chcą poznać bolesławieckie tradycje garncarskie, już od  ponad wieku rozsławiające nasze miasto na  całym świecie, zapraszamy do  zwiedzania naszego zakładu. Obejmuje ono wszystkie etapy produkcji i pozwala z  bliska przyjrzeć się, w  jaki sposób powstaje nasza ceramika. Wraz z  naszym przewodnikiem (podczas rezerwacji można zamówić zwiedzanie z  przewodnikiem mówiącym po  polsku, niemiecku lub angielsku) obejrzą Państwo wszystkie etapy tworzenia naczyń kamionkowych, począwszy od  wytworzenia masy ceramicznej, poprzez proces odlewu form, ręczne toczenie, oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie, po  ostateczny, drugi wypał kamionkowych naczyń.
 1. Godz.10:00-10:45, 12:00-12:45 Muzeum Ceramiki ul. Kutuzowa 14

Nie tylko pigułki – rola apteki w dawnym mieście – Mgr Anna Puk – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Prelekcja połączona z Interaktywnym pokazem części wystawy stałej – Dawnej apteki. Słuchacze będą mogli się dowiedzieć jakie zadania spełniały dawniej apteki, jakie były obowiązki i przywileje aptekarzy, czym w aptekach handlowano.

 1. Godz.10:00-10:45, 12:00-12:45, 14:00-14:45 Muzeum Ceramiki ul. Mickiewicza 13

Techniki zdobienia ceramiki wczoraj i dziś – Mgr Barbara Glinkowska – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Prelekcja połączona z pokazem na ekspozycji stałej Działu Ceramiki na temat różnych technik dekorowania ceramiki ze szczególnym naciskiem na fizyczne i chemiczne zjawiska technologiczne w trakcie tych procesów.

 1. Godz.13:00-13:45 Muzeum Ceramiki ul. Kutuzowa 14

Ewangelicy i Katolicy – nie zawsze wrogowie – Mgr Tadeusz Orawiec – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Prelekcja na temat dwuwyznaniowego charakteru społeczności zamieszkującej powiat bolesławiecki w czasach od XVI do XX wieku i konsekwencji tej sytuacji dla kultury regionu, zakończona dyskusją o wpływie powyższego stanu na współczesny obraz ziemi bolesławieckiej.

18.10.2017 ŚRODA

 1. godz. 8:55-9:40 czytelnia I LO

Dwa uderzenia od jednego kamienia (deux coups d’une pierre) – upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – – Iwona Banach, Leszek Idzikowski, Małgorzata Pędlowska

Tłumacz tłumaczowi nie równy i wcale nie chodzi o samą wiedzę, ale i o podejście do materii języka. Opowiemy o tym jakim zabawianym koszmarkiem bywa tłumacz automatyczny. Jak można coś z niego wydusić i dlaczego to czasami potrzebne, jakie dziwne przypadki zdarzają się w tłumaczeniach z różnych języków i znaleźć coś czego nie ma, a niestety trzeba to znaleźć. O idiomach i ich znaczeniu, o związkach frazeologicznych w rożnych językach, o „fałszywych przyjaciołach”, oraz o tym kto do czego się najbardziej nadaje – czyli nauka języka, tłumaczenie śrubek, instrukcji, poezji i fantastyki… Z czterech języków, francuskiego, włoskiego, angielskiego i niemieckiego

 1. godz. 9:50-11:20 aula I LO

Woda – najbardziej niezwykła substancja na Ziemi – Artur Rokosa

Woda – najbardziej rozpowszechniona substancja na Ziemi. Zna ją każdy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z jej niezwykłych właściwości. Wykład w przystępny sposób prezentuje różne zagadnienia związane z wodą, jej właściwościami fizycznymi oraz znaczeniem dla człowieka i przyrody. Wykład wzbogacony jest pokazami doświadczeń fizycznych.

 1. godz. 11:45-12:30 aula I LO

Chemia kompozycji zapachowych – Prof. dr hab. Jadwiga Sołoducho –

Przez zapach do serca…ale również do nadawania odpowiedniego aromatu różnym wyrobom i przedmiotom,  otoczeniu człowieka.

 1. godz. 12:40-13:25 aula I LO

W świecie pokazów chemicznych – Dr hab. inż. Joanna Cabaj

W trakcie pokazu zaprezentowane zostaną atrakcyjne doświadczenia chemiczne. Efekty, które towarzyszą każdemu publicznemu pokazowi doświadczeń chemicznych podkreślają atmosferę i pobudzają pragnienie wiedzy. W związku z tym głównym celem prezentacji jest przedstawienie i omówienie wybranych doświadczeń chemicznych, szczególnie atrakcyjnych ze względu na efekty barwne, świetlne i cieplne.

 1. Godz. 11:00-12:00 Teatr Stary w Bolesławcu

O teatrze w Teatrze – Aneta Ćwieluch MDK im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu

Wykład na temat historii teatru z prezentacją multimedialną oraz zwiedzanie Teatru Starego w Bolesławcu, spektakl przygotowany przez Pracownię Teatralna FormaT MDK

 1. Godz. 10:00-11:00 Teatr Stary w Bolesławcu

Teatr i Ja – Aneta Ćwieluch MDK im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu

Warsztaty teatralne mają na celu zachęcić do rozwijania swoich uzdolnień oraz zainteresować teatrem, jego historią oraz obszarami kultury z nim związanymi. Uczestnik warsztatów nie tylko będzie mógł posłuchać, zobaczyć ale także aktywnie uczestniczyć w zajęciach

 1. Godz.10:00-10:45, 12:00-12:45 Muzeum Ceramiki ul. Kutuzowa 14

Nie tylko pigułki – rola apteki w dawnym mieście – Mgr Anna Puk – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Prelekcja połączona z Interaktywnym pokazem części wystawy stałej – Dawnej apteki. Słuchacze będą mogli się dowiedzieć jakie zadania spełniały dawniej apteki, jakie były obowiązki i przywileje aptekarzy, czym w aptekach handlowano.

 1. Godz.10:00-10:45, 12:00-12:45, 14:00-14:45 Muzeum Ceramiki ul. Mickiewicza 13

Techniki zdobienia ceramiki wczoraj i dziś – Mgr Barbara Glinkowska – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Prelekcja połączona z pokazem na ekspozycji stałej Działu Ceramiki na temat różnych technik dekorowania ceramiki ze szczególnym naciskiem na fizyczne i chemiczne zjawiska technologiczne w trakcie tych procesów.

 1. Godz.13:00-13:45 Muzeum Ceramiki ul. Kutuzowa 14

Ewangelicy i Katolicy – nie zawsze wrogowie – Mgr Tadeusz Orawiec – Muzeum Ceramiki w Bolesławcu

Prelekcja na temat dwuwyznaniowego charakteru społeczności zamieszkującej powiat bolesławiecki w czasach od XVI do XX wieku i konsekwencji tej sytuacji dla kultury regionu, zakończona dyskusją o wpływie powyższego stanu na współczesny obraz ziemi bolesławieckiej.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Gotowi na przyszłość?

Gotowi na przyszłość?

W czasie warsztatów, które odbyły się w naszej szkole 27 maja oraz 3 i 4 czerwca w ramach lokalnych aktywności związanych z realizacją projektu „NEXT - young NEET's shaping expectations for the future of Europe" młodzież z klas III analizowała zarówno wyzwania, z jakimi przyjdzie jej się wkrótce...

Orientalistki wybiegały srebro!

Orientalistki wybiegały srebro!

W poniedziałek, 10.06.2024 na terenie strzelnicy Wojskowego Klubu Sportowego „ Śląsk” we Wrocławiu odbył się Finał Dolnośląski Biegu na Orientację. Nasze dziewczęta w składzie: Oliwia Hetnar, Martyna i Maja Nikołajuk wywalczyły drużynowo srebrny medal i tytuł Vicemistrzyń Dolnego...

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

KLASA I Wykaz podręczników dla klas I KLASA II Wykaz podręczników dla klas II KLASA III Wykaz podręczników do klasy III KLASA IV Wykaz podręczników dla klas IV