Spotkanie z Chopinem w Operze Wrocławskiej

Spotkanie z Chopinem w Operze Wrocławskiej

W ramach realizacji szkolnego programu edukacji teatralnej 19 kwietnia nasi maturzyści wybrali się do  Opery Wrocławskiej na spektakl pt. ‘’Chopin’’. Dzieło włoskiego kompozytora Giacomo Orefice, żyjącego w latach 1865-1922, wyreżyserował Laco Adamik. Wizyta w Operze była także okazją do poznania niezwykle ciekawej historii samej budowli.

Oto wrażenia z wyjazdu jednego z jej uczestników, Dariusza Gołębiewskiego z klasy III b.

Budynek opery wybudowano w latach 70-tych XIX wieku w stylu neoklasycystycznym przy obecnej ulicy Świdnickiej, nazywanej wtedy po niemiecku Schweidnitzerstrasse. Budynek szczęśliwie przetrwał zacięte walki o ‘’Festung Breslau’’, czyli Twierdzę Wrocław, z roku 1945, dzięki czemu możemy podziwiać go po dziś dzień. Przeszedł też gruntowną renowację, dzięki której odzyskał dawny blask.

Spektakl  opowiadał historię naszego słynnego kompozytora, Fryderyka Chopina. Mimo to w libretto, czyli ‘’fabule’’ spektaklu operowego, nie zawarto całości jego życiorysu, ale tylko wybrane fragmenty. W otwierającym spektakl prologu przedstawiono umierającego pianistę, przy którym czuwają Elio i Stella, czyli kolejno przyjaciel i siostra artysty. Kolejne trzy akty są wspomnieniami umierającego Chopina, ukazującymi widzom obrazy polskiej wsi, paryskich salonów i dramatycznej podróży na Majorkę. Ostatni akt był sceną śmierci wielkiego artysty, człowieka, który poświęcił całe swoje życie sztuce i Ojczyźnie, pozostając im wierny do samego końca. Po zakończeniu spektaklu widownia nagrodziła aktorów i orkiestrę gromkimi i nieustającymi brawami.

Spektakl bardzo mi się podobał i wywarł na mnie bardzo duże wrażenie. Aktorzy występujący na scenie odegrali swoje role tak sugestywnie, że można było się poczuć tak, jakby brało się udział w przedstawianych wydarzeniach. Ich kwestie były przez nich śpiewane w oryginale, czyli w języku włoskim, co dodatkowo potęgowało wrażenia i nastrój panujący wokół nas. Na szczęście nad sceną wyświetlano na bieżąco tłumaczenie na język polski, dzięki czemu mogliśmy zrozumieć, o czym mówią do nas aktorzy. Podczas opery zostaliśmy przeniesieni w kilka różnych światów, wspominanych przez Chopina, których obrazy ukazywały go nam jako wielkiego i wybitnie uzdolnionego artystę, który jednak jest przez swój wielki talent skazany na samotność i tęsknotę za utraconą ojczyzną, w której pozostawił swoją młodość i ‘’grób ojca’’, do którego kilka razy się odwoływał w libretcie.

‘’Chopin’’ pozwolił nam na nowo odkryć postać naszego najbardziej znanego kompozytora, przedstawiając go jako targanego silnymi emocjami i ogromną tęsknotą za utraconą na zawsze Polską samotnego mężczyznę, którego talent jest tak wielki, że skazuje go na ogromne cierpienie, przerwane dopiero przez śmierć. W sposób szczególny w mojej pamięci utkwiła właśnie scena śmierci Chopina, w której kompozytor przekazuje swojej siostrze grudkę ziemi pochodzącą z Polski, jego osobistą ‘’relikwię’’, prosząc, aby złożyła ją w jego trumnie. Był to w mojej opinii najbardziej wstrząsający moment w całym libretto, który najpełniej uwidocznił tragizm postaci Fryderyka Chopina, a także kunszt gry aktorskiej, jakiej byliśmy świadkami.

Piękne wnętrza Opery we Wrocławiu, mieście do którego żywię szczególny sentyment, w połączeniu z nieodpartym czarem muzyki poważnej i wspaniałym śpiewem aktorów na dwie godziny przeniosły nas w zupełnie inny świat, pokazując, jak wielką, a zarazem destrukcyjną dla jednostki, siłą może być sztuka w połączeniu z wielkim talentem, udowadniając, że warto czasami poświęcić trochę czasu i pieniędzy, żeby zetknąć się z bogatym światem kultury i sztuki, co nieodległy Wrocław umożliwia na nieskończenie wiele sposobów.

 

Opera2 Opera3

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Warsztaty ze stempelkami

Warsztaty ze stempelkami

Klasy pierwsze mają niecodzienną okazję do poznania nie tylko ceramicznej tradycji Bolesławca, ale także samodzielnego zdobienia naczyń. Dzięki zajęciom w nowo otwartym Muzeum  Dawnych Technik Garncarskich, które powstało przy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu licealistki i licealiści mogli poznać...

Wirtualna podróż historyczna

Wirtualna podróż historyczna

W piątek, 24 listopada mieliśmy okazję wziąć udział w nietypowej lekcji historii, a to za sprawą projektu  "Innowacyjna historia - nowe technologie w służbie edukacji". W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4, która w ten dzień zamieniła się w przestrzeń do "podróży w czasie", mogliśmy za...

Dzień Otwarty dla Rodziców – 16 listopada

Dzień Otwarty dla Rodziców - 16 listopada

Szanowni Państwo, zgodnie z terminarzem na rok szkolny 2023-24 - 16 listopada od godz. 17.00 - zapraszamy na spotkania z nauczycielami oraz wychowawcami. Poniżej miejsca, w których czekać na Państwa będą nauczyciele. Dzień Otwarty listopad 2023