Nasz Absolwent – upamiętniony

Nasz Absolwent – upamiętniony

Postać Henryka Baranowskiego – reżysera teatralnego i operowego, scenarzysty, pisarza i aktora – znana jest może bardziej w kraju i zagranicą niż w samym Bolesławcu. Warto zatem przypomnieć, że poza faktem, iż związany był z naszym miastem, to jeszcze był absolwentem naszej szkoły (rocznik 1961). Kilkakrotnie gościliśmy go na spotkaniach, w trakcie których opowiadał nie tylko o swoich artystycznych dokonaniach, ale także wspominał szkolne czasy,  ze szczególnym sentymentem mówiąc o Państwu Tyrankiewiczach.

Baranowski

 

 

 

 

 

 

Henryk Baranowski w „Dekalog 1” Krzyszofa Kieślowskiego

Miał też plany związane z realizacją przedsięwzięć teatralnych w naszym Teatrze Starym, ale niestety przegrał długoletnią walkę z chorobą, odchodząc w lipcu ubiegłego roku. W kilka miesięcy po jego śmierci w Teatrze Starym odbyło się spotkanie poświęcone upamiętnieniu artysty, w którym obok rodziny i przyjaciół wzięli udział także nasi licealiści i absolwenci. Jego postaci poświęcone były także lekcje wiedzy o kulturze.

W tym roku, pod koniec listopada pamięć o naszym Absolwencie znów powróciła, za sprawą tablicy wmurowanej na domu w Kliczkowie (nr 24), w którym artysta mieszkał w czasach dzieciństwa. Warto zatem będą w okolicy zajrzeć pod ten dom i przez chwilę zadumać się nad dorobkiem twórczym Henryka Baranowskiego, jednego z najsławniejszych Absolwentów naszego LO.

Oto strony z relacją z tego wydarzenia:

http://bobrzanie.pl/2014/11/21/redakcja/w-kliczkowie-odslonieto-tablice-upamietniajaca-henryka-baranowskiego

http://www.bolec.info/index.php?op=informacje&news=12252

Wykorzystaliśmy zdjęcia Pana Bernarda Łętowskiego – dziękujemy.

 

 

 

T

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Sukcesy w lekkiej atletyce

Sukcesy w lekkiej atletyce

26 września w Oleśnicy odbył się Finał Dolnośląski Licealiady Młodzieży w Lekkiej Atletyce. W zawodach wzięły udział obie reprezentacje naszej szkoły. Bardzo duża liczba szkół, która zgłosiła się do zawodów (25 ekip żeńskich i 27 męskich) podniosła poziom rywalizacji, ale również spowodowała...

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

We Wrocławiu rozpoczął się XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki. Tegorocznym hasłem przewodnim jest "Nauka porusza". I choć nasza, regionalna edycja dopiero za miesiąc, to tradycyjnie wybraliśmy się do stolicy Dolnego Śląska po potężny łyk wiedzy. 18 września klasa IV a wraz z wychowawczynią...

O wodzie, która jest źródłem życia

O wodzie, która jest źródłem życia

Woda, źródło życia, czy zastanawiamy się, skąd się bierze, kiedy odkręcamy kran, czy myślimy, że jest nigdy nam jej nie zabraknie, czy wiemy, jak ją użytkować, żeby wystarczyła dla przyszłych pokoleń? 15 września klasa IIc wraz z paniami: Karoliną Jarząbek i Barbarą Jusypenko miała kilkugodzinne...