Nasz Absolwent – upamiętniony

Nasz Absolwent – upamiętniony

Postać Henryka Baranowskiego – reżysera teatralnego i operowego, scenarzysty, pisarza i aktora – znana jest może bardziej w kraju i zagranicą niż w samym Bolesławcu. Warto zatem przypomnieć, że poza faktem, iż związany był z naszym miastem, to jeszcze był absolwentem naszej szkoły (rocznik 1961). Kilkakrotnie gościliśmy go na spotkaniach, w trakcie których opowiadał nie tylko o swoich artystycznych dokonaniach, ale także wspominał szkolne czasy,  ze szczególnym sentymentem mówiąc o Państwu Tyrankiewiczach.

Baranowski

 

 

 

 

 

 

Henryk Baranowski w „Dekalog 1” Krzyszofa Kieślowskiego

Miał też plany związane z realizacją przedsięwzięć teatralnych w naszym Teatrze Starym, ale niestety przegrał długoletnią walkę z chorobą, odchodząc w lipcu ubiegłego roku. W kilka miesięcy po jego śmierci w Teatrze Starym odbyło się spotkanie poświęcone upamiętnieniu artysty, w którym obok rodziny i przyjaciół wzięli udział także nasi licealiści i absolwenci. Jego postaci poświęcone były także lekcje wiedzy o kulturze.

W tym roku, pod koniec listopada pamięć o naszym Absolwencie znów powróciła, za sprawą tablicy wmurowanej na domu w Kliczkowie (nr 24), w którym artysta mieszkał w czasach dzieciństwa. Warto zatem będą w okolicy zajrzeć pod ten dom i przez chwilę zadumać się nad dorobkiem twórczym Henryka Baranowskiego, jednego z najsławniejszych Absolwentów naszego LO.

Oto strony z relacją z tego wydarzenia:

http://bobrzanie.pl/2014/11/21/redakcja/w-kliczkowie-odslonieto-tablice-upamietniajaca-henryka-baranowskiego

http://www.bolec.info/index.php?op=informacje&news=12252

Wykorzystaliśmy zdjęcia Pana Bernarda Łętowskiego – dziękujemy.

 

 

 

T

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.