Nasz Absolwent – upamiętniony

Nasz Absolwent – upamiętniony

Postać Henryka Baranowskiego – reżysera teatralnego i operowego, scenarzysty, pisarza i aktora – znana jest może bardziej w kraju i zagranicą niż w samym Bolesławcu. Warto zatem przypomnieć, że poza faktem, iż związany był z naszym miastem, to jeszcze był absolwentem naszej szkoły (rocznik 1961). Kilkakrotnie gościliśmy go na spotkaniach, w trakcie których opowiadał nie tylko o swoich artystycznych dokonaniach, ale także wspominał szkolne czasy,  ze szczególnym sentymentem mówiąc o Państwu Tyrankiewiczach.

Baranowski

 

 

 

 

 

 

Henryk Baranowski w „Dekalog 1” Krzyszofa Kieślowskiego

Miał też plany związane z realizacją przedsięwzięć teatralnych w naszym Teatrze Starym, ale niestety przegrał długoletnią walkę z chorobą, odchodząc w lipcu ubiegłego roku. W kilka miesięcy po jego śmierci w Teatrze Starym odbyło się spotkanie poświęcone upamiętnieniu artysty, w którym obok rodziny i przyjaciół wzięli udział także nasi licealiści i absolwenci. Jego postaci poświęcone były także lekcje wiedzy o kulturze.

W tym roku, pod koniec listopada pamięć o naszym Absolwencie znów powróciła, za sprawą tablicy wmurowanej na domu w Kliczkowie (nr 24), w którym artysta mieszkał w czasach dzieciństwa. Warto zatem będą w okolicy zajrzeć pod ten dom i przez chwilę zadumać się nad dorobkiem twórczym Henryka Baranowskiego, jednego z najsławniejszych Absolwentów naszego LO.

Oto strony z relacją z tego wydarzenia:

http://bobrzanie.pl/2014/11/21/redakcja/w-kliczkowie-odslonieto-tablice-upamietniajaca-henryka-baranowskiego

http://www.bolec.info/index.php?op=informacje&news=12252

Wykorzystaliśmy zdjęcia Pana Bernarda Łętowskiego – dziękujemy.

 

 

 

T

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Herma św. Doroty. Wizyta klasy IB w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Herma św. Doroty. Wizyta klasy IB w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

We wtorek, 27 lutego wybraliśmy się na wycieczkę do Wrocławia wraz z naszą wychowawczynią, panią Barbarą Ostaszewską i panią Małgorzatą Pędlowską. Wyjazd był kontynuacją naszej wcześniejszej wizyty w Panoramie Racławickiej. Tym razem odwiedziliśmy Muzeum Narodowe. Już sam jego gmach wybudowany w...

Jan Kozioł i Dominik Lech – Mistrzami tenisa!

Jan Kozioł i Dominik Lech - Mistrzami tenisa!

Z znów mamy powód do dumy. Niedawno świętowaliśmy zwycięstwo naszych dziewcząt w tenisie stołowym, a tu kolejny sukces... tym razem Mistrzami zostali Jan Kozioł z kl. II d oraz Dominik Lech z kl. I c. 26 lutego w sali II LO odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym chłopców. Nasi...

Ważny temat – depresja!

Ważny temat - depresja!

W piątek, 23 lutego 2024 r. na zaproszenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych młodzież z naszego liceum pod opieką pani pedagog Moniki Filipiak brała udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. To kolejny raz kiedy mogliśmy wziąć udział w tym ważnym...