Nasz Absolwent – upamiętniony

Nasz Absolwent – upamiętniony

Postać Henryka Baranowskiego – reżysera teatralnego i operowego, scenarzysty, pisarza i aktora – znana jest może bardziej w kraju i zagranicą niż w samym Bolesławcu. Warto zatem przypomnieć, że poza faktem, iż związany był z naszym miastem, to jeszcze był absolwentem naszej szkoły (rocznik 1961). Kilkakrotnie gościliśmy go na spotkaniach, w trakcie których opowiadał nie tylko o swoich artystycznych dokonaniach, ale także wspominał szkolne czasy,  ze szczególnym sentymentem mówiąc o Państwu Tyrankiewiczach.

Baranowski

 

 

 

 

 

 

Henryk Baranowski w „Dekalog 1” Krzyszofa Kieślowskiego

Miał też plany związane z realizacją przedsięwzięć teatralnych w naszym Teatrze Starym, ale niestety przegrał długoletnią walkę z chorobą, odchodząc w lipcu ubiegłego roku. W kilka miesięcy po jego śmierci w Teatrze Starym odbyło się spotkanie poświęcone upamiętnieniu artysty, w którym obok rodziny i przyjaciół wzięli udział także nasi licealiści i absolwenci. Jego postaci poświęcone były także lekcje wiedzy o kulturze.

W tym roku, pod koniec listopada pamięć o naszym Absolwencie znów powróciła, za sprawą tablicy wmurowanej na domu w Kliczkowie (nr 24), w którym artysta mieszkał w czasach dzieciństwa. Warto zatem będą w okolicy zajrzeć pod ten dom i przez chwilę zadumać się nad dorobkiem twórczym Henryka Baranowskiego, jednego z najsławniejszych Absolwentów naszego LO.

Oto strony z relacją z tego wydarzenia:

http://bobrzanie.pl/2014/11/21/redakcja/w-kliczkowie-odslonieto-tablice-upamietniajaca-henryka-baranowskiego

http://www.bolec.info/index.php?op=informacje&news=12252

Wykorzystaliśmy zdjęcia Pana Bernarda Łętowskiego – dziękujemy.

 

 

 

T

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Gotowi na przyszłość?

Gotowi na przyszłość?

W czasie warsztatów, które odbyły się w naszej szkole 27 maja oraz 3 i 4 czerwca w ramach lokalnych aktywności związanych z realizacją projektu „NEXT - young NEET's shaping expectations for the future of Europe" młodzież z klas III analizowała zarówno wyzwania, z jakimi przyjdzie jej się wkrótce...

Orientalistki wybiegały srebro!

Orientalistki wybiegały srebro!

W poniedziałek, 10.06.2024 na terenie strzelnicy Wojskowego Klubu Sportowego „ Śląsk” we Wrocławiu odbył się Finał Dolnośląski Biegu na Orientację. Nasze dziewczęta w składzie: Oliwia Hetnar, Martyna i Maja Nikołajuk wywalczyły drużynowo srebrny medal i tytuł Vicemistrzyń Dolnego...

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

KLASA I Wykaz podręczników dla klas I KLASA II Wykaz podręczników dla klas II KLASA III Wykaz podręczników do klasy III KLASA IV Wykaz podręczników dla klas IV