Spotkanie z Chopinem w Operze Wrocławskiej

Spotkanie z Chopinem w Operze Wrocławskiej

W ramach realizacji szkolnego programu edukacji teatralnej 19 kwietnia nasi maturzyści wybrali się do  Opery Wrocławskiej na spektakl pt. ‘’Chopin’’. Dzieło włoskiego kompozytora Giacomo Orefice, żyjącego w latach 1865-1922, wyreżyserował Laco Adamik. Wizyta w Operze była także okazją do poznania niezwykle ciekawej historii samej budowli.

Oto wrażenia z wyjazdu jednego z jej uczestników, Dariusza Gołębiewskiego z klasy III b.

Budynek opery wybudowano w latach 70-tych XIX wieku w stylu neoklasycystycznym przy obecnej ulicy Świdnickiej, nazywanej wtedy po niemiecku Schweidnitzerstrasse. Budynek szczęśliwie przetrwał zacięte walki o ‘’Festung Breslau’’, czyli Twierdzę Wrocław, z roku 1945, dzięki czemu możemy podziwiać go po dziś dzień. Przeszedł też gruntowną renowację, dzięki której odzyskał dawny blask.

Spektakl  opowiadał historię naszego słynnego kompozytora, Fryderyka Chopina. Mimo to w libretto, czyli ‘’fabule’’ spektaklu operowego, nie zawarto całości jego życiorysu, ale tylko wybrane fragmenty. W otwierającym spektakl prologu przedstawiono umierającego pianistę, przy którym czuwają Elio i Stella, czyli kolejno przyjaciel i siostra artysty. Kolejne trzy akty są wspomnieniami umierającego Chopina, ukazującymi widzom obrazy polskiej wsi, paryskich salonów i dramatycznej podróży na Majorkę. Ostatni akt był sceną śmierci wielkiego artysty, człowieka, który poświęcił całe swoje życie sztuce i Ojczyźnie, pozostając im wierny do samego końca. Po zakończeniu spektaklu widownia nagrodziła aktorów i orkiestrę gromkimi i nieustającymi brawami.

Spektakl bardzo mi się podobał i wywarł na mnie bardzo duże wrażenie. Aktorzy występujący na scenie odegrali swoje role tak sugestywnie, że można było się poczuć tak, jakby brało się udział w przedstawianych wydarzeniach. Ich kwestie były przez nich śpiewane w oryginale, czyli w języku włoskim, co dodatkowo potęgowało wrażenia i nastrój panujący wokół nas. Na szczęście nad sceną wyświetlano na bieżąco tłumaczenie na język polski, dzięki czemu mogliśmy zrozumieć, o czym mówią do nas aktorzy. Podczas opery zostaliśmy przeniesieni w kilka różnych światów, wspominanych przez Chopina, których obrazy ukazywały go nam jako wielkiego i wybitnie uzdolnionego artystę, który jednak jest przez swój wielki talent skazany na samotność i tęsknotę za utraconą ojczyzną, w której pozostawił swoją młodość i ‘’grób ojca’’, do którego kilka razy się odwoływał w libretcie.

‘’Chopin’’ pozwolił nam na nowo odkryć postać naszego najbardziej znanego kompozytora, przedstawiając go jako targanego silnymi emocjami i ogromną tęsknotą za utraconą na zawsze Polską samotnego mężczyznę, którego talent jest tak wielki, że skazuje go na ogromne cierpienie, przerwane dopiero przez śmierć. W sposób szczególny w mojej pamięci utkwiła właśnie scena śmierci Chopina, w której kompozytor przekazuje swojej siostrze grudkę ziemi pochodzącą z Polski, jego osobistą ‘’relikwię’’, prosząc, aby złożyła ją w jego trumnie. Był to w mojej opinii najbardziej wstrząsający moment w całym libretto, który najpełniej uwidocznił tragizm postaci Fryderyka Chopina, a także kunszt gry aktorskiej, jakiej byliśmy świadkami.

Piękne wnętrza Opery we Wrocławiu, mieście do którego żywię szczególny sentyment, w połączeniu z nieodpartym czarem muzyki poważnej i wspaniałym śpiewem aktorów na dwie godziny przeniosły nas w zupełnie inny świat, pokazując, jak wielką, a zarazem destrukcyjną dla jednostki, siłą może być sztuka w połączeniu z wielkim talentem, udowadniając, że warto czasami poświęcić trochę czasu i pieniędzy, żeby zetknąć się z bogatym światem kultury i sztuki, co nieodległy Wrocław umożliwia na nieskończenie wiele sposobów.

 

Opera2 Opera3

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Nasze Lekkoatletki najlepsze na Dolnym Śląsku!

Nasze Lekkoatletki najlepsze na Dolnym Śląsku!

23 kwietnia to szczególny dzień dla szkolnego sportu. Nasze dziewczęta wywalczyły złoto w Finale Szkolnej Ligii Lekkoatletycznej w Zgorzelcu. W zawodach brały udział reprezentacje składające się z minimum 8, a maksymalnie z 16 zawodników/zawodniczek, rocznik 2004 i młodsi. Zawodnicy mogli brać...

Matura 2024 – organizacja

Matura 2024 - organizacja

Uwaga Maturzyści! W pliku matura 2024 znajduje się harmonogram wraz z organizacją egzaminów pisemnych. Prosimy zwrócić uwagę szczególnie na 3 pierwsze dni i rozplanowanie sal. Litery A,B,C,D - oznaczają klasy Litera X - oznacza absolwentów Liczby oznaczają liczbę zdających (jeśli...

Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Dzień Francuski - czyli "Chapeaux bas"

Czapki z głów dla organizatorów tegorocznego Dnia francuskiego, czyli dla naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Przedstawicielki dwu zaprzyjaźnionych placówek oświatowych przygotowały z tej okazji w naszej szkole...