Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Czapki z głów dla organizatorów tegorocznego Dnia francuskiego, czyli dla naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Przedstawicielki dwu zaprzyjaźnionych placówek oświatowych przygotowały z tej okazji w naszej szkole spotkanie, które śmiało można określić mianem konferencji naukowej z udziałem Pani Barbary Marczuk-Szwed, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, humanistki i romanistki, znawczyni literatury francuskiej i absolwentki I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu.

Pani profesor przedstawiła zebranym wykład poświęcony twórczości francuskiej pisarki George Sand i jej kilkuletniemu związkowi z genialnym polskim kompozytorem Fryderykiem Chopinem. Wykład wzbogacony był o listy obojga, czytane po francusku przez uczniów naszego liceum. Poprzedziły go wystąpienia: polonistki Ewy Ołenicz-Bernackiej na temat wybranych pozycji z literatury francuskiej, które od lat znajdują się w programie języka polskiego dla szkoły ponadpodstawowej, a także romanistki Barbary Jusypenko na temat zapożyczeń z języka francuskiego od dawna obecnych w języku polskim. Słowo na temat par polsko-francuskich znanych z historii i współczesności wygłosiła Aleksandra Gołąbek z klasy IV D. Spotkanie wzbogacone było o graną na żywo przez Weronikę Golembę z klasy III B muzykę Fryderyka Chopina i piosenki francuskie śpiewane przez Katarzynę Rewińską z IV D.

Imprezę uzupełniła dekoracja szkoły specjalnie na tę okazję przygotowana przez samorząd szkolny i Panią Irminę Nowak. Były też croissanty i zapowiedź spotkania w następnym roku. Oby się udało, bo to wartościowe działanie, które daje korzyści zarówno uczniom, jak i ich nauczycielom.

Już teraz planujemy, że wszystkie wykłady zostaną ponownie wygłoszone w trakcie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w październiku

fot. Julian Czochara, kl. I a

 

.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się 28 maja w godz. 9.00 - 13.30. Będzie to okazja do zapoznania się ze szkołą, ofertą na rok 2024/25 oraz uczestniczenia w spotkaniach z młodzieżą licealną i nauczycielami.  Uczestnictwo w Dniu Otwartym należy zgłosić do swojej...

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Z ogromnym wzruszeniem otrzymaliśmy tę niezwykle sympatyczną wiadomość od rocznika absolwentów 1972, który kolejny raz postanowił nie tylko się spotkać, ale także wesprzeć finansowo fundusz stypendialny. Pięknie dziękujemy za pamięć o szkole oraz dbałość o jej dalszy rozwój. Oto jej...

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

W sobotę, 11 maja, w Pieszycach k/Dzierżoniowa odbyły się eliminacje wojewódzkie 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. To zdecydowanie był dzień obu naszych licealistek, Apolonii Pohl i Poli Pełki. Ich występy zachwyciły jurorów i dały im kwalifikację do finału ogólnopolskiego. W...