Sezon teatralny rozpoczęty!

Sezon teatralny rozpoczęty!

„Zmasowany atak na Operę”, tak można określić szkolny wyjazd, który odbył się 1 marca. Około 100 osób zasiadło w piątkowy wieczór w pięknym wnętrzu Opery Wrocławskiej na premierze „Manekinów” według prozy Brunona Szulza. O samym spektaklu czytamy „Manekiny to opera kameralna autorstwa Zbigniewa Rudzińskiego (1935-2019). Kompozytor oparł libretto na prozie Brunona Schulza (1892-1942). Za pierwowzór literacki posłużyły mu opowiadania ze zbioru Sklepy cynamonowe wydane w 1933 roku: Manekiny, Traktat o manekinach albo Wtóra Księga Rodzaju, Traktat o manekinach. Ciąg dalszy oraz Traktat o manekinach. Dokończenie. (…) Manekiny Rudzińskiego zostały wystawione po raz pierwszy w Operze Wrocławskiej w 1981 roku.”

Po ponad 40 latach od premiery mogliśmy zmierzyć się z tym onirycznym i niezwykle ciekawym formalnie i muzycznie dziełem, które na pewno pozostanie na długo w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że zachęci też do samodzielnych spotkań ze sztuką operową.

Tymczasem już w najbliższy piątek ( 8 marca) klasy II będą miały możliwość obejrzeć „Sen nocy letniej” mistrza Szekspira w adaptacji scenicznej Magdaleny Piekorz w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Mamy nadzieję, że „Jedna z najzabawniejszych i najbardziej wyrafinowanych sztuk Williama Shakespeare’a poświęconych zgłębianiu natury uczuć” (cyt. ze strony spektaklu) – zachwyci młodych odbiorców, tak jak to dzieje się od wielu lat.

Pierwszoklasiści 18 marca w Teatrze Komedia we Wrocławiu spotkają się z „Zemstą” Aleksandra Fredry w reżyserii Pawła Okońskiego, który w klasycznej formie bawi, prezentując nasze wady i cnoty.

Marcowe spotkania ze sztuką sceniczną zakończy spektakl „Ksiądz Marek” w Teatrze Polskim we Wrocławiu, na który 22 marca wybiorą się klasy humanistyczne. Dzieło Słowackiego, wyreżyserowane przez Jacka Bunscha „(…) to wielki teatr wojny – każdej wojny. Przestrzeń spektaklu to miasto niekończących się walk, miasto przywodzące na myśl zarówno współczesne Aleppo, jak i ruiny, w których toczyły się historyczne zmagania XX wieku” – czytamy na stronie Teatru.

Nad koordynacją szkolnego programu edukacji teatralnej czuwa od lat pani Irmina Nowak.

 

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Dzień Francuski - czyli "Chapeaux bas"

Czapki z głów dla organizatorów tegorocznego Dnia francuskiego, czyli dla naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Przedstawicielki dwu zaprzyjaźnionych placówek oświatowych przygotowały z tej okazji w naszej szkole...

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Ogromnym sukcesem może pochwalić się  Jakub Korzeniewicz z klasy IVa, który został laureatem VII miejsca w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej we Wrocławiu, tym samym zakwalifikował się do etapu międzynarodowego i będzie reprezentował Polskę, tym razem w stolicy Brazylii...

Książki za „Złotówkę”

Książki za "Złotówkę"

W dniach 07.04 - 19.04. w I LO odbywa się kiermasz książek używanych, pochodzących ze zbiorów szkolnej biblioteki. Prawie siedem tysięcy egzemplarzy czeka na nowe życie. Zapraszamy wszystkich, którzy za symboliczną złotówkę pragną kupić książkę popularnonaukową lub dzieło literatury pięknej, tym...