Baśniowy Dzień Kobiet w Teatrze Polskim

Baśniowy Dzień Kobiet w Teatrze Polskim

Tegoroczny Dzień Kobiet był baśniowy.  I to nie w przenośni. Mowa o atmosferze, jaką wyczarowała na scenie Magdalena Piekorz, reżyserka „Snu nocy letniej”. Spektakl  Teatru Polskiego we Wrocławiu obejrzeli uczniowie klas drugich. Ich oczom ukazał się Szekspir, którego nie znali. Żartowniś, snujący skomplikowane miłosne intrygi, mistrz komedii i nagłych zwrotów akcji.

Tym razem, choć był to spektakl legendarnego dramatopisarza, na scenie nie pojawiły się trzy wiedżmy, kochankowie ze zwaśnionych rodów nie wzięli sekretnego ślubu, nie było też ducha zamordowanego przyjaciela.  Żaden las nie podszedł pod  królewski zamek, a mściwy tyran nie utracił władzy z rąk człowieka niezrodzonego z niewiasty.

„Sen nocy letniej” jest komedią, która doczekała się niezliczonych adaptacji. Zatem pytanie, czy po 420 latach od powstania sztuki  można wykrzesać z niej coś jeszcze, nie wydawało się być bezpodstawne. A jednak!  Trwający ponad dwie godziny spektakl zahipnotyzował widzów. Przepiękna scenografia i kostiumy, porywająca muzyka, wzbudzająca niekłamany podziw gra aktorska. Wśród naszych uczniów szczególny aplauz wywołała kreacja Bartosza Buławy, który wcielił się w postać Puka. Szalony elf  otrzymał owacje na stojąco.  Jego ostatnia kwestia była najlepszą puentą artystycznego przeżycia, w jakim mieliśmy szczęście uczestniczyć:

wiedzcie, że to sen jedynie,

i zaraz jak sen przeminie

Niech ta cała sprawa błaha

nad wami jak sen się waha,

trwajcie w tym śnie jak w zabawie,

a co złe, to ja naprawię.

Wyjazd klas drugich do Teatru Polskiego odbył się 8 marca. Organizatorką przedsięwzięcia była pani Irmina Nowak, koordynatorka szkolnego projektu edukacji teatralnej. Niebawem na spotkanie z „Zemstą” wybiorą się klasy pierwsze.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Dzień Francuski - czyli "Chapeaux bas"

Czapki z głów dla organizatorów tegorocznego Dnia francuskiego, czyli dla naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Przedstawicielki dwu zaprzyjaźnionych placówek oświatowych przygotowały z tej okazji w naszej szkole...

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Ogromnym sukcesem może pochwalić się  Jakub Korzeniewicz z klasy IVa, który został laureatem VII miejsca w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej we Wrocławiu, tym samym zakwalifikował się do etapu międzynarodowego i będzie reprezentował Polskę, tym razem w stolicy Brazylii...

Książki za „Złotówkę”

Książki za "Złotówkę"

W dniach 07.04 - 19.04. w I LO odbywa się kiermasz książek używanych, pochodzących ze zbiorów szkolnej biblioteki. Prawie siedem tysięcy egzemplarzy czeka na nowe życie. Zapraszamy wszystkich, którzy za symboliczną złotówkę pragną kupić książkę popularnonaukową lub dzieło literatury pięknej, tym...