Historyczna wizyta

Historyczna wizyta

Dziś odbyło się w naszej szkole wyjątkowe spotkanie. Naszymi gośćmi byli Państwo Aldona i Ryszard Tyrankiewiczowie. Tak! Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa, bowiem Pan Ryszard jest stryjecznym wnukiem Wincentego Tyrankiewicza. Spotkanie było dla nas wszystkich niezwykle wzruszające. Pan Ryszard odkrył historię życia rodzonego brata swojego ojca Mariana, a my mogliśmy z ogromną radością udostępnić zgromadzone po Państwu Tyrankiewiczach materiały archiwalne, w tym rodzinne zdjęcia i listy.

Okazało się, że na trop bolesławieckich losów Pana Wincentego i jego żony Heleny krewni trafili tworząc z uporem drzewo genealogiczne. Państwo Tyrankiewiczowie jak wiemy nie mieli dzieci, za to brat Marian miał 7 synów, w tym Emila, ojca Pana Ryszarda… I tak, po żmudnych poszukiwaniach udało się rodzinie natrafić na trop Wincentego i stąd już prosta droga do naszego liceum. Prosta, ale długa, bowiem nasi Goście przyjechali do nas z drugiego końca Polski, z Męciny (woj. małopolskie).

W dzisiejszym, jakże wzruszającym spotkaniu uczestniczyła Pan Maria Idzik, która od wielu lat opiekuje się archiwum po Państwu Tyrankiewczach oraz dr Edmund Maliński, historyk, autor monografii poświęconej Małżeństwu Tyrankiewiczów. Przeglądając pozostawione materiały, oglądając zdjęcia, rozmawiając o historii rodziny – mieliśmy wszyscy poczucie wagi i roli pamięci. Nasi Goście byli pod ogromnym wrażeniem tego, w jaki sposób Helena i Wincenty Tyrankiewiczowie są obecni w życiu naszej szkoły i miasta, jak kultywowana jest pamięć o ich zasługach, także w postaci nazwy ulicy czy funkcjonującego od końca lat 60. XX wieku – Stypendium.

Pożegnaliśmy się z nadzieją na dalsze spotkania, być może w jeszcze większym gronie Rodziny Państwa Tyrankiewiczów, do której także należy cała społeczność I Liceum.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Wyniki rekrutacji do klas I. Gratulujemy i witamy!

Wyniki rekrutacji do klas I. Gratulujemy i witamy!

Poniżej publikujemy listy zakwalifikowanych do klas I w roku szkolnym 2024/25. Bardzo prosimy o stawienie się w szkole z oryginałami dokumentów (świadectwo i wynik egzaminu ósmoklasisty) - celem potwierdzenia woli uczenia się w I LO. Listy zakwalifikowanych do poszczególnych klas: I...

100% – to świetny wynik naszych Maturzystów! Gratulujemy i dziękujemy!

100% - to świetny wynik naszych Maturzystów! Gratulujemy i dziękujemy!

100% naszych tegorocznych Maturzystów zdało egzamin maturalny! Wynik ten należy do 124 licealistek i licealistów z 4 klas czwartych, którzy w maju przystąpili do egzaminu dojrzałości. Statystycznie każdy, oprócz przedmiotów obowiązkowych, wybierał po 3 przedmioty rozszerzone, kierując się...

Piękny koniec roku i początek wakacji!

Piękny koniec roku i początek wakacji!

W wakacyjno-letnich nastrojach pożegnaliśmy rok szkolny 2023/2024. Zaliczyć możemy go do udanych z wielu powodów. Zrealizowaliśmy to, co zaplanowaliśmy, a nawet więcej. Odnieśliśmy wiele sukcesów, tych indywidualnych i tych zespołowych. Jako szkoła mamy wiele powodów do radości i dumy, co...