Historyczna wizyta

Historyczna wizyta

Dziś odbyło się w naszej szkole wyjątkowe spotkanie. Naszymi gośćmi byli Państwo Aldona i Ryszard Tyrankiewiczowie. Tak! Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa, bowiem Pan Ryszard jest stryjecznym wnukiem Wincentego Tyrankiewicza. Spotkanie było dla nas wszystkich niezwykle wzruszające. Pan Ryszard odkrył historię życia rodzonego brata swojego ojca Mariana, a my mogliśmy z ogromną radością udostępnić zgromadzone po Państwu Tyrankiewiczach materiały archiwalne, w tym rodzinne zdjęcia i listy.

Okazało się, że na trop bolesławieckich losów Pana Wincentego i jego żony Heleny krewni trafili tworząc z uporem drzewo genealogiczne. Państwo Tyrankiewiczowie jak wiemy nie mieli dzieci, za to brat Marian miał 7 synów, w tym Emila, ojca Pana Ryszarda… I tak, po żmudnych poszukiwaniach udało się rodzinie natrafić na trop Wincentego i stąd już prosta droga do naszego liceum. Prosta, ale długa, bowiem nasi Goście przyjechali do nas z drugiego końca Polski, z Męciny (woj. małopolskie).

W dzisiejszym, jakże wzruszającym spotkaniu uczestniczyła Pan Maria Idzik, która od wielu lat opiekuje się archiwum po Państwu Tyrankiewczach oraz dr Edmund Maliński, historyk, autor monografii poświęconej Małżeństwu Tyrankiewiczów. Przeglądając pozostawione materiały, oglądając zdjęcia, rozmawiając o historii rodziny – mieliśmy wszyscy poczucie wagi i roli pamięci. Nasi Goście byli pod ogromnym wrażeniem tego, w jaki sposób Helena i Wincenty Tyrankiewiczowie są obecni w życiu naszej szkoły i miasta, jak kultywowana jest pamięć o ich zasługach, także w postaci nazwy ulicy czy funkcjonującego od końca lat 60. XX wieku – Stypendium.

Pożegnaliśmy się z nadzieją na dalsze spotkania, być może w jeszcze większym gronie Rodziny Państwa Tyrankiewiczów, do której także należy cała społeczność I Liceum.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Dzień Francuski - czyli "Chapeaux bas"

Czapki z głów dla organizatorów tegorocznego Dnia francuskiego, czyli dla naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Przedstawicielki dwu zaprzyjaźnionych placówek oświatowych przygotowały z tej okazji w naszej szkole...

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Ogromnym sukcesem może pochwalić się  Jakub Korzeniewicz z klasy IVa, który został laureatem VII miejsca w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej we Wrocławiu, tym samym zakwalifikował się do etapu międzynarodowego i będzie reprezentował Polskę, tym razem w stolicy Brazylii...

Książki za „Złotówkę”

Książki za "Złotówkę"

W dniach 07.04 - 19.04. w I LO odbywa się kiermasz książek używanych, pochodzących ze zbiorów szkolnej biblioteki. Prawie siedem tysięcy egzemplarzy czeka na nowe życie. Zapraszamy wszystkich, którzy za symboliczną złotówkę pragną kupić książkę popularnonaukową lub dzieło literatury pięknej, tym...