Historyczna wizyta

Historyczna wizyta

Dziś odbyło się w naszej szkole wyjątkowe spotkanie. Naszymi gośćmi byli Państwo Aldona i Ryszard Tyrankiewiczowie. Tak! Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa, bowiem Pan Ryszard jest stryjecznym wnukiem Wincentego Tyrankiewicza. Spotkanie było dla nas wszystkich niezwykle wzruszające. Pan Ryszard odkrył historię życia rodzonego brata swojego ojca Mariana, a my mogliśmy z ogromną radością udostępnić zgromadzone po Państwu Tyrankiewiczach materiały archiwalne, w tym rodzinne zdjęcia i listy.

Okazało się, że na trop bolesławieckich losów Pana Wincentego i jego żony Heleny krewni trafili tworząc z uporem drzewo genealogiczne. Państwo Tyrankiewiczowie jak wiemy nie mieli dzieci, za to brat Marian miał 7 synów, w tym Emila, ojca Pana Ryszarda… I tak, po żmudnych poszukiwaniach udało się rodzinie natrafić na trop Wincentego i stąd już prosta droga do naszego liceum. Prosta, ale długa, bowiem nasi Goście przyjechali do nas z drugiego końca Polski, z Męciny (woj. małopolskie).

W dzisiejszym, jakże wzruszającym spotkaniu uczestniczyła Pan Maria Idzik, która od wielu lat opiekuje się archiwum po Państwu Tyrankiewczach oraz dr Edmund Maliński, historyk, autor monografii poświęconej Małżeństwu Tyrankiewiczów. Przeglądając pozostawione materiały, oglądając zdjęcia, rozmawiając o historii rodziny – mieliśmy wszyscy poczucie wagi i roli pamięci. Nasi Goście byli pod ogromnym wrażeniem tego, w jaki sposób Helena i Wincenty Tyrankiewiczowie są obecni w życiu naszej szkoły i miasta, jak kultywowana jest pamięć o ich zasługach, także w postaci nazwy ulicy czy funkcjonującego od końca lat 60. XX wieku – Stypendium.

Pożegnaliśmy się z nadzieją na dalsze spotkania, być może w jeszcze większym gronie Rodziny Państwa Tyrankiewiczów, do której także należy cała społeczność I Liceum.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.