Historyczna wizyta

Historyczna wizyta

Dziś odbyło się w naszej szkole wyjątkowe spotkanie. Naszymi gośćmi byli Państwo Aldona i Ryszard Tyrankiewiczowie. Tak! Zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa, bowiem Pan Ryszard jest stryjecznym wnukiem Wincentego Tyrankiewicza. Spotkanie było dla nas wszystkich niezwykle wzruszające. Pan Ryszard odkrył historię życia rodzonego brata swojego ojca Mariana, a my mogliśmy z ogromną radością udostępnić zgromadzone po Państwu Tyrankiewiczach materiały archiwalne, w tym rodzinne zdjęcia i listy.

Okazało się, że na trop bolesławieckich losów Pana Wincentego i jego żony Heleny krewni trafili tworząc z uporem drzewo genealogiczne. Państwo Tyrankiewiczowie jak wiemy nie mieli dzieci, za to brat Marian miał 7 synów, w tym Emila, ojca Pana Ryszarda… I tak, po żmudnych poszukiwaniach udało się rodzinie natrafić na trop Wincentego i stąd już prosta droga do naszego liceum. Prosta, ale długa, bowiem nasi Goście przyjechali do nas z drugiego końca Polski, z Męciny (woj. małopolskie).

W dzisiejszym, jakże wzruszającym spotkaniu uczestniczyła Pan Maria Idzik, która od wielu lat opiekuje się archiwum po Państwu Tyrankiewczach oraz dr Edmund Maliński, historyk, autor monografii poświęconej Małżeństwu Tyrankiewiczów. Przeglądając pozostawione materiały, oglądając zdjęcia, rozmawiając o historii rodziny – mieliśmy wszyscy poczucie wagi i roli pamięci. Nasi Goście byli pod ogromnym wrażeniem tego, w jaki sposób Helena i Wincenty Tyrankiewiczowie są obecni w życiu naszej szkoły i miasta, jak kultywowana jest pamięć o ich zasługach, także w postaci nazwy ulicy czy funkcjonującego od końca lat 60. XX wieku – Stypendium.

Pożegnaliśmy się z nadzieją na dalsze spotkania, być może w jeszcze większym gronie Rodziny Państwa Tyrankiewiczów, do której także należy cała społeczność I Liceum.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Warsztaty ze stempelkami

Warsztaty ze stempelkami

Klasy pierwsze mają niecodzienną okazję do poznania nie tylko ceramicznej tradycji Bolesławca, ale także samodzielnego zdobienia naczyń. Dzięki zajęciom w nowo otwartym Muzeum  Dawnych Technik Garncarskich, które powstało przy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu licealistki i licealiści mogli poznać...

Wirtualna podróż historyczna

Wirtualna podróż historyczna

W piątek, 24 listopada mieliśmy okazję wziąć udział w nietypowej lekcji historii, a to za sprawą projektu  "Innowacyjna historia - nowe technologie w służbie edukacji". W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4, która w ten dzień zamieniła się w przestrzeń do "podróży w czasie", mogliśmy za...

Dzień Otwarty dla Rodziców – 16 listopada

Dzień Otwarty dla Rodziców - 16 listopada

Szanowni Państwo, zgodnie z terminarzem na rok szkolny 2023-24 - 16 listopada od godz. 17.00 - zapraszamy na spotkania z nauczycielami oraz wychowawcami. Poniżej miejsca, w których czekać na Państwa będą nauczyciele. Dzień Otwarty listopad 2023