Festiwal jedyny w swoim rodzaju

Festiwal jedyny w swoim rodzaju

Za nami kolejna regionalna edycja XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i, co niezwykle nas cieszy, w formule stacjonarnej (po 2 latach Festiwalu on-line). W dniach 5 – 7 października w ramach tego wydarzenia odbyło się 20 zajęć – wykładów, warsztatów, wycieczek, z których skorzystało około 1200 uczestników w Bolesławca i okolicznych miejscowości. Bardzo się cieszymy, że możemy być koordynatorami regionalnej edycji DFN i wspólnie z innymi instytucjami przeprowadzić 3 dni prawdziwej uczty z różnych dziedzin wiedzy.

Zajęcia odbywały się głównie w salach I Liceum Ogólnokształcącego, a warsztaty dla najmłodszych uczestników również w Centrum Wiedzy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jubileuszową edycję DFN w naszej szkole zainaugurował niezwykle aktualny wykład „Czy od dziś żyjemy na kredyt? Katastrofalne skutki zmian klimatu” wygłoszony przez profesor dr hab. panią Jadwigę Sołoducho z Politechniki Wrocławskiej. W gronie prelegentów znaleźli się pracownicy naukowi uczelni oraz instytucji naukowych z Wrocławia, ale także wybrani uczniowie mogli skorzystać z „historycznej” wycieczki po Bolesławcu z panem Dariuszem Gołębiewskim i ze spotkania z lokalną pisarką – panią Iwoną Banach.

Szczególny nacisk tegorocznego Festiwalu, którego mottem było „Liczy się nauka” został położony na różne aspekty funkcjonowania człowieka – i młodego i nieco starszego. Omawiany był wpływ diety, palenia, wirusów i genów na organizm, a także co robić, aby usprawnić jego funkcjonowanie. W tym roku wspomagali nas w charakterze prowadzących zajęcia nasi absolwenci – dietetyczka Patrycja Boluk, lekarz Piotr Celmer, historyk – Dariusz Gołębiewski i pisarka i tłumaczka – Iwona Banach, z czego jesteśmy niezwykle dumni.

Nowością w tym roku była organizacja szkolnej „kawiarenki festiwalowej”, w której nasi goście przy kawie/herbacie i dobrym ciastku rozmawiali z licealistkami i licealistami o nauce, karierze zawodowej, ale także szkolnym życiu.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem na co wskazuje zarówno liczba uczestników, jak i ich rozpiętość wiekowa. Teraz przed nami czas podsumowań i planowania kolejnej, przyszłorocznej edycji. Dlatego ….

…. do zobaczenia w przyszłym roku

W tym roku koordynacją DFN zajęła się pani Karolina Jarząbek, przy wsparciu pani Irminy Nowak i Beaty Rembacz-Bonk. Obsługa kawiarenki oraz logistyka należały do Samorządu Uczniowskiego. Fotograficzną dokumentację przygotowały Laura Ancygier i Milena Uznańska.

Wszystkim zaangażowanym w organizację XXV edycji DFN składamy ogromne podziękowania.

Mgr Sylwia Biały, genetyk, PAN
Dietetyczka, mgr Patrycja Boluk
Mgr Jagoda Siemaszko, biofizyk-biolog , PAN
Dr Jolanta Artym, biolog, PAN
Lekarz, szpital MSWiA, Piotr Celmer
Jagna Rita Sobel z Uniwersytetu Wrocławskiego
Geolog, dr inż Grzegorz Ziemniak, Uniwersytet Wrocławski
Emilia Matyjewicz, kl. IV c

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Podziękowania za serca

Podziękowania za serca

Grudzień był dla nas niezwykle aktywnym miesiącem. Cieszyliśmy się, że po raz kolejny, dzięki naszym akcjom pomocowym - mogliśmy sprawić radość innym. Tradycyjnie przygotowaliśmy "Szlachetną Paczkę", uczestniczyliśmy w "Bolesławieckiej Paczce Życzliwości", podarowaliśmy prezenty dla małych...

Świąteczna uczta muzyczna!

Świąteczna uczta muzyczna!

20 grudnia, w piątkowy poranek, kiedy to zgromadziliśmy się w auli na tradycyjnym spotkaniu przedświątecznym na scenie i poza nią działa się prawdziwa magia. Obdarowani zostaliśmy muzycznymi wzruszeniami, dzięki występom solistów oraz Chóru Synkopa 2. Przygotowany przez pana Piotra Rydza...

Mamy wielu autorów i chwalimy się nimi

Mamy wielu autorów i chwalimy się nimi

W nowo otwartej bibliotece (po niemal rocznych pracach remontowo-modernizacyjnych) można korzystać nie tylko z księgozbioru, ale także obejrzeć wystawy przygotowane przez panią Dorotę Chrzanowską-Florków. Jedna z nich jest poświęcona historii naszej szkolnej "skarbnicy książek", a druga...