Festiwal jedyny w swoim rodzaju

Festiwal jedyny w swoim rodzaju

Za nami kolejna regionalna edycja XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i, co niezwykle nas cieszy, w formule stacjonarnej (po 2 latach Festiwalu on-line). W dniach 5 – 7 października w ramach tego wydarzenia odbyło się 20 zajęć – wykładów, warsztatów, wycieczek, z których skorzystało około 1200 uczestników w Bolesławca i okolicznych miejscowości. Bardzo się cieszymy, że możemy być koordynatorami regionalnej edycji DFN i wspólnie z innymi instytucjami przeprowadzić 3 dni prawdziwej uczty z różnych dziedzin wiedzy.

Zajęcia odbywały się głównie w salach I Liceum Ogólnokształcącego, a warsztaty dla najmłodszych uczestników również w Centrum Wiedzy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jubileuszową edycję DFN w naszej szkole zainaugurował niezwykle aktualny wykład „Czy od dziś żyjemy na kredyt? Katastrofalne skutki zmian klimatu” wygłoszony przez profesor dr hab. panią Jadwigę Sołoducho z Politechniki Wrocławskiej. W gronie prelegentów znaleźli się pracownicy naukowi uczelni oraz instytucji naukowych z Wrocławia, ale także wybrani uczniowie mogli skorzystać z „historycznej” wycieczki po Bolesławcu z panem Dariuszem Gołębiewskim i ze spotkania z lokalną pisarką – panią Iwoną Banach.

Szczególny nacisk tegorocznego Festiwalu, którego mottem było „Liczy się nauka” został położony na różne aspekty funkcjonowania człowieka – i młodego i nieco starszego. Omawiany był wpływ diety, palenia, wirusów i genów na organizm, a także co robić, aby usprawnić jego funkcjonowanie. W tym roku wspomagali nas w charakterze prowadzących zajęcia nasi absolwenci – dietetyczka Patrycja Boluk, lekarz Piotr Celmer, historyk – Dariusz Gołębiewski i pisarka i tłumaczka – Iwona Banach, z czego jesteśmy niezwykle dumni.

Nowością w tym roku była organizacja szkolnej „kawiarenki festiwalowej”, w której nasi goście przy kawie/herbacie i dobrym ciastku rozmawiali z licealistkami i licealistami o nauce, karierze zawodowej, ale także szkolnym życiu.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem na co wskazuje zarówno liczba uczestników, jak i ich rozpiętość wiekowa. Teraz przed nami czas podsumowań i planowania kolejnej, przyszłorocznej edycji. Dlatego ….

…. do zobaczenia w przyszłym roku

W tym roku koordynacją DFN zajęła się pani Karolina Jarząbek, przy wsparciu pani Irminy Nowak i Beaty Rembacz-Bonk. Obsługa kawiarenki oraz logistyka należały do Samorządu Uczniowskiego. Fotograficzną dokumentację przygotowały Laura Ancygier i Milena Uznańska.

Wszystkim zaangażowanym w organizację XXV edycji DFN składamy ogromne podziękowania.

Mgr Sylwia Biały, genetyk, PAN
Dietetyczka, mgr Patrycja Boluk
Mgr Jagoda Siemaszko, biofizyk-biolog , PAN
Dr Jolanta Artym, biolog, PAN
Lekarz, szpital MSWiA, Piotr Celmer
Jagna Rita Sobel z Uniwersytetu Wrocławskiego
Geolog, dr inż Grzegorz Ziemniak, Uniwersytet Wrocławski
Emilia Matyjewicz, kl. IV c

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.