Festiwal jedyny w swoim rodzaju

Festiwal jedyny w swoim rodzaju

Za nami kolejna regionalna edycja XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i, co niezwykle nas cieszy, w formule stacjonarnej (po 2 latach Festiwalu on-line). W dniach 5 – 7 października w ramach tego wydarzenia odbyło się 20 zajęć – wykładów, warsztatów, wycieczek, z których skorzystało około 1200 uczestników w Bolesławca i okolicznych miejscowości. Bardzo się cieszymy, że możemy być koordynatorami regionalnej edycji DFN i wspólnie z innymi instytucjami przeprowadzić 3 dni prawdziwej uczty z różnych dziedzin wiedzy.

Zajęcia odbywały się głównie w salach I Liceum Ogólnokształcącego, a warsztaty dla najmłodszych uczestników również w Centrum Wiedzy Miejskiej Biblioteki Publicznej. Jubileuszową edycję DFN w naszej szkole zainaugurował niezwykle aktualny wykład „Czy od dziś żyjemy na kredyt? Katastrofalne skutki zmian klimatu” wygłoszony przez profesor dr hab. panią Jadwigę Sołoducho z Politechniki Wrocławskiej. W gronie prelegentów znaleźli się pracownicy naukowi uczelni oraz instytucji naukowych z Wrocławia, ale także wybrani uczniowie mogli skorzystać z „historycznej” wycieczki po Bolesławcu z panem Dariuszem Gołębiewskim i ze spotkania z lokalną pisarką – panią Iwoną Banach.

Szczególny nacisk tegorocznego Festiwalu, którego mottem było „Liczy się nauka” został położony na różne aspekty funkcjonowania człowieka – i młodego i nieco starszego. Omawiany był wpływ diety, palenia, wirusów i genów na organizm, a także co robić, aby usprawnić jego funkcjonowanie. W tym roku wspomagali nas w charakterze prowadzących zajęcia nasi absolwenci – dietetyczka Patrycja Boluk, lekarz Piotr Celmer, historyk – Dariusz Gołębiewski i pisarka i tłumaczka – Iwona Banach, z czego jesteśmy niezwykle dumni.

Nowością w tym roku była organizacja szkolnej „kawiarenki festiwalowej”, w której nasi goście przy kawie/herbacie i dobrym ciastku rozmawiali z licealistkami i licealistami o nauce, karierze zawodowej, ale także szkolnym życiu.

Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem na co wskazuje zarówno liczba uczestników, jak i ich rozpiętość wiekowa. Teraz przed nami czas podsumowań i planowania kolejnej, przyszłorocznej edycji. Dlatego ….

…. do zobaczenia w przyszłym roku

W tym roku koordynacją DFN zajęła się pani Karolina Jarząbek, przy wsparciu pani Irminy Nowak i Beaty Rembacz-Bonk. Obsługa kawiarenki oraz logistyka należały do Samorządu Uczniowskiego. Fotograficzną dokumentację przygotowały Laura Ancygier i Milena Uznańska.

Wszystkim zaangażowanym w organizację XXV edycji DFN składamy ogromne podziękowania.

Mgr Sylwia Biały, genetyk, PAN
Dietetyczka, mgr Patrycja Boluk
Mgr Jagoda Siemaszko, biofizyk-biolog , PAN
Dr Jolanta Artym, biolog, PAN
Lekarz, szpital MSWiA, Piotr Celmer
Jagna Rita Sobel z Uniwersytetu Wrocławskiego
Geolog, dr inż Grzegorz Ziemniak, Uniwersytet Wrocławski
Emilia Matyjewicz, kl. IV c

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Dzień Francuski - czyli "Chapeaux bas"

Czapki z głów dla organizatorów tegorocznego Dnia francuskiego, czyli dla naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Przedstawicielki dwu zaprzyjaźnionych placówek oświatowych przygotowały z tej okazji w naszej szkole...

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Ogromnym sukcesem może pochwalić się  Jakub Korzeniewicz z klasy IVa, który został laureatem VII miejsca w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej we Wrocławiu, tym samym zakwalifikował się do etapu międzynarodowego i będzie reprezentował Polskę, tym razem w stolicy Brazylii...

Książki za „Złotówkę”

Książki za "Złotówkę"

W dniach 07.04 - 19.04. w I LO odbywa się kiermasz książek używanych, pochodzących ze zbiorów szkolnej biblioteki. Prawie siedem tysięcy egzemplarzy czeka na nowe życie. Zapraszamy wszystkich, którzy za symboliczną złotówkę pragną kupić książkę popularnonaukową lub dzieło literatury pięknej, tym...