Nowe spojrzenie na stare mity. Spotkanie z dr. Robertem Mertuszką

Nowe spojrzenie na stare mity. Spotkanie z dr. Robertem Mertuszką

Ceniony doktor nauk humanistycznych i znany absolwent naszej szkoły  po raz kolejny wzbił się na wyżyny. Tym razem jednak nie działał sam. Z pomocą przyszli mu: Syzyf, Apollo, Marsjasz, Camus, Herbert, jak również uczniowie I LO oraz nauczyciele, uczestniczący w szkoleniu na temat nowej matury z języka polskiego, zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr – na zaproszenie polonistek z naszego Liceum.

23 września w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu odbyło się spotkanie warsztatowe przeznaczone dla uczniów zainteresowanych tajemnicami greckiej mitologii oraz nauczycieli, pragnących jak najlepiej przygotować swoich podopiecznych do matury z języka polskiego. Prowadzący zajęcia dr Robert Mertuszka zaproponował uczestnikom podjęcie dyskusji na temat dwóch tekstów, nawiązująch do znanych greckich mitów.

            Co czuje Syzyf, schodząc na równinę? Czego naprawdę boi się Apollo? To tylko dwa spośród wielu pytań, na które uczestnicy warsztatów szukali odpowiedzi. Niewątpliwym atutem prowadzącego  była umiejętność płynnego włączania „sztywnych” treści maturalnych w obręb brawurowej dyskusji zapalonych humanistów.

Dr Robert Mertuszka przekonał obecnych, że mity w ogóle się nie starzeją. Greckie historie o bogach i bohaterach można odczytywać wciąż na nowo, czyli reinterpretować. Mityczne opowieści to wdzięczny temat dla wszystkich pasjonatów literatury i sztuki, a dla maturzystów – bogactwo motywów do wykorzystania na maturze z języka polskiego.

op. B.Ostaszewska

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.  

Matura ustna – język polski! Harmonogram po aktualizacji

Matura ustna - język polski! Harmonogram po aktualizacji

Prosimy o zapoznanie się z aktualnym harmonogramem egzaminów ustnych z języka polskiego. Wszystkie egzaminy odbywają się w klasie 302. Przypominamy, że na rozpoczęcie egzaminu (odpowiednio o godz. 8.45 i 12.45) stawiają się wszyscy -  celem zapoznania się z procedurami i...