Nowe spojrzenie na stare mity. Spotkanie z dr. Robertem Mertuszką

Nowe spojrzenie na stare mity. Spotkanie z dr. Robertem Mertuszką

Ceniony doktor nauk humanistycznych i znany absolwent naszej szkoły  po raz kolejny wzbił się na wyżyny. Tym razem jednak nie działał sam. Z pomocą przyszli mu: Syzyf, Apollo, Marsjasz, Camus, Herbert, jak również uczniowie I LO oraz nauczyciele, uczestniczący w szkoleniu na temat nowej matury z języka polskiego, zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr – na zaproszenie polonistek z naszego Liceum.

23 września w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu odbyło się spotkanie warsztatowe przeznaczone dla uczniów zainteresowanych tajemnicami greckiej mitologii oraz nauczycieli, pragnących jak najlepiej przygotować swoich podopiecznych do matury z języka polskiego. Prowadzący zajęcia dr Robert Mertuszka zaproponował uczestnikom podjęcie dyskusji na temat dwóch tekstów, nawiązująch do znanych greckich mitów.

            Co czuje Syzyf, schodząc na równinę? Czego naprawdę boi się Apollo? To tylko dwa spośród wielu pytań, na które uczestnicy warsztatów szukali odpowiedzi. Niewątpliwym atutem prowadzącego  była umiejętność płynnego włączania „sztywnych” treści maturalnych w obręb brawurowej dyskusji zapalonych humanistów.

Dr Robert Mertuszka przekonał obecnych, że mity w ogóle się nie starzeją. Greckie historie o bogach i bohaterach można odczytywać wciąż na nowo, czyli reinterpretować. Mityczne opowieści to wdzięczny temat dla wszystkich pasjonatów literatury i sztuki, a dla maturzystów – bogactwo motywów do wykorzystania na maturze z języka polskiego.

op. B.Ostaszewska

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się 28 maja w godz. 9.00 - 13.30. Będzie to okazja do zapoznania się ze szkołą, ofertą na rok 2024/25 oraz uczestniczenia w spotkaniach z młodzieżą licealną i nauczycielami.  Uczestnictwo w Dniu Otwartym należy zgłosić do swojej...

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Z ogromnym wzruszeniem otrzymaliśmy tę niezwykle sympatyczną wiadomość od rocznika absolwentów 1972, który kolejny raz postanowił nie tylko się spotkać, ale także wesprzeć finansowo fundusz stypendialny. Pięknie dziękujemy za pamięć o szkole oraz dbałość o jej dalszy rozwój. Oto jej...

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

W sobotę, 11 maja, w Pieszycach k/Dzierżoniowa odbyły się eliminacje wojewódzkie 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. To zdecydowanie był dzień obu naszych licealistek, Apolonii Pohl i Poli Pełki. Ich występy zachwyciły jurorów i dały im kwalifikację do finału ogólnopolskiego. W...