Nowe spojrzenie na stare mity. Spotkanie z dr. Robertem Mertuszką

Nowe spojrzenie na stare mity. Spotkanie z dr. Robertem Mertuszką

Ceniony doktor nauk humanistycznych i znany absolwent naszej szkoły  po raz kolejny wzbił się na wyżyny. Tym razem jednak nie działał sam. Z pomocą przyszli mu: Syzyf, Apollo, Marsjasz, Camus, Herbert, jak również uczniowie I LO oraz nauczyciele, uczestniczący w szkoleniu na temat nowej matury z języka polskiego, zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr – na zaproszenie polonistek z naszego Liceum.

23 września w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu odbyło się spotkanie warsztatowe przeznaczone dla uczniów zainteresowanych tajemnicami greckiej mitologii oraz nauczycieli, pragnących jak najlepiej przygotować swoich podopiecznych do matury z języka polskiego. Prowadzący zajęcia dr Robert Mertuszka zaproponował uczestnikom podjęcie dyskusji na temat dwóch tekstów, nawiązująch do znanych greckich mitów.

            Co czuje Syzyf, schodząc na równinę? Czego naprawdę boi się Apollo? To tylko dwa spośród wielu pytań, na które uczestnicy warsztatów szukali odpowiedzi. Niewątpliwym atutem prowadzącego  była umiejętność płynnego włączania „sztywnych” treści maturalnych w obręb brawurowej dyskusji zapalonych humanistów.

Dr Robert Mertuszka przekonał obecnych, że mity w ogóle się nie starzeją. Greckie historie o bogach i bohaterach można odczytywać wciąż na nowo, czyli reinterpretować. Mityczne opowieści to wdzięczny temat dla wszystkich pasjonatów literatury i sztuki, a dla maturzystów – bogactwo motywów do wykorzystania na maturze z języka polskiego.

op. B.Ostaszewska

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Warsztaty ze stempelkami

Warsztaty ze stempelkami

Klasy pierwsze mają niecodzienną okazję do poznania nie tylko ceramicznej tradycji Bolesławca, ale także samodzielnego zdobienia naczyń. Dzięki zajęciom w nowo otwartym Muzeum  Dawnych Technik Garncarskich, które powstało przy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu licealistki i licealiści mogli poznać...

Wirtualna podróż historyczna

Wirtualna podróż historyczna

W piątek, 24 listopada mieliśmy okazję wziąć udział w nietypowej lekcji historii, a to za sprawą projektu  "Innowacyjna historia - nowe technologie w służbie edukacji". W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4, która w ten dzień zamieniła się w przestrzeń do "podróży w czasie", mogliśmy za...

Dzień Otwarty dla Rodziców – 16 listopada

Dzień Otwarty dla Rodziców - 16 listopada

Szanowni Państwo, zgodnie z terminarzem na rok szkolny 2023-24 - 16 listopada od godz. 17.00 - zapraszamy na spotkania z nauczycielami oraz wychowawcami. Poniżej miejsca, w których czekać na Państwa będą nauczyciele. Dzień Otwarty listopad 2023