Żegnaj Profesorze! Żegnaj Kolego!

Żegnaj Profesorze! Żegnaj Kolego!

Odszedł Edward Florków. Pedagog, wychowawca, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. I choć przecież słowa te są bardzo pojemne, to trudno opisać zawodową drogę, która rozpoczęła się w naszym Liceum w 1988 i zakończyła tak przedwczesnym odejściem. Z konieczności będzie to zaledwie zarys, świeże wspomnienie, refleksja o Kimś, kto ucząc historii, zarazem tworzył historię szkoły.

Energia, poczucie humoru, empatia dla młodzieży – to cechy, które zapamiętają liczne pokolenia absolwentów. Z drugiej strony ogromna wiedza, zdolność tłumaczenia procesów historycznych i uważność na zawiłości świata współczesnego – to była pasja, którą Pan Florków zarażał młodych ludzi. To właśnie z Jego motywacji zdobywali laury w olimpiadach i konkursach historycznych, ale głównie tych, których tematem była współczesna Polska, Unia Europejska, prawa człowieka czy nawet wiedza o policji. Uczył młodych ludzi wartości demokracji, organizował prawybory, debaty, zabierał na spotkania parlamentarne… był nauczycielem, którego praca nie kończyła się wraz z dzwonkiem. Rozumiał młodzież, wspierał ją, bawił, zawsze z dumą żegnał kolejne roczniki klas, których był Wychowawcą.

Miał wrócić do pracy po ciężkiej chorobie…

Doroto, Darku, Najbliższa Rodzino – wyrazy współczucia

Ostatnie pożegnanie Profesora Edwarda Florkowa odbędzie się 25 sierpnia o godz. 13.00 na Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu

Portret Edwarda Florkowa wykonany przez Patrycję Czechowską (absolwentkę z 2013 roku)

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Czekamy na gości z Erasmusa+

Czekamy na gości z Erasmusa+

W piątek, 23 września powitamy w naszym mieście uczestników projektu Erasmus+ "Past Roads and Futur ways". Przyjadą do nas uczniowie i nauczyciele z Włoch, Hiszpanii, Grecji, Serbii oraz Portugalii. Przez najbliższy tydzień razem z przyjaciółmi z zagranicy będziemy wzbogacać naszą wiedzę...

Rozpoczął się XXV Dolnośląski Festiwal Nauki

Rozpoczął się XXV Dolnośląski Festiwal Nauki

Organizowany od 1998 r. Festiwal Nauki z każdym rokiem nabiera rumieńców. Nic więc dziwnego, że program  tegorocznej, jubileuszowej edycji wzbudza duże zainteresowanie wśród miłośników wiedzy, kultury i sztuki. I choć w naszej szkole, która jest organizatorem regionalnej edycji - Festiwal...

Absolwent z pasją

Absolwent z pasją

Spotkanie ze Sławkiem Gortychem, absolwentem naszego Liceum okazało się doskonałą okazją do rozmów na wiele tematów. Niekwestionowaną "bohaterką" była wydana niedawno debiutancka książka "Schronisko, które przestało istnieć", to wykorzystaliśmy obecność naszego Gościa do wspomnień o czasach...