Żegnaj Profesorze! Żegnaj Kolego!

Żegnaj Profesorze! Żegnaj Kolego!

Odszedł Edward Florków. Pedagog, wychowawca, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. I choć przecież słowa te są bardzo pojemne, to trudno opisać zawodową drogę, która rozpoczęła się w naszym Liceum w 1988 i zakończyła tak przedwczesnym odejściem. Z konieczności będzie to zaledwie zarys, świeże wspomnienie, refleksja o Kimś, kto ucząc historii, zarazem tworzył historię szkoły.

Energia, poczucie humoru, empatia dla młodzieży – to cechy, które zapamiętają liczne pokolenia absolwentów. Z drugiej strony ogromna wiedza, zdolność tłumaczenia procesów historycznych i uważność na zawiłości świata współczesnego – to była pasja, którą Pan Florków zarażał młodych ludzi. To właśnie z Jego motywacji zdobywali laury w olimpiadach i konkursach historycznych, ale głównie tych, których tematem była współczesna Polska, Unia Europejska, prawa człowieka czy nawet wiedza o policji. Uczył młodych ludzi wartości demokracji, organizował prawybory, debaty, zabierał na spotkania parlamentarne… był nauczycielem, którego praca nie kończyła się wraz z dzwonkiem. Rozumiał młodzież, wspierał ją, bawił, zawsze z dumą żegnał kolejne roczniki klas, których był Wychowawcą.

Miał wrócić do pracy po ciężkiej chorobie…

Doroto, Darku, Najbliższa Rodzino – wyrazy współczucia

Ostatnie pożegnanie Profesora Edwarda Florkowa odbędzie się 25 sierpnia o godz. 13.00 na Cmentarzu Komunalnym w Bolesławcu

Portret Edwarda Florkowa wykonany przez Patrycję Czechowską (absolwentkę z 2013 roku)

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Gotowi na przyszłość?

Gotowi na przyszłość?

W czasie warsztatów, które odbyły się w naszej szkole 27 maja oraz 3 i 4 czerwca w ramach lokalnych aktywności związanych z realizacją projektu „NEXT - young NEET's shaping expectations for the future of Europe" młodzież z klas III analizowała zarówno wyzwania, z jakimi przyjdzie jej się wkrótce...

Orientalistki wybiegały srebro!

Orientalistki wybiegały srebro!

W poniedziałek, 10.06.2024 na terenie strzelnicy Wojskowego Klubu Sportowego „ Śląsk” we Wrocławiu odbył się Finał Dolnośląski Biegu na Orientację. Nasze dziewczęta w składzie: Oliwia Hetnar, Martyna i Maja Nikołajuk wywalczyły drużynowo srebrny medal i tytuł Vicemistrzyń Dolnego...

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

KLASA I Wykaz podręczników dla klas I KLASA II Wykaz podręczników dla klas II KLASA III Wykaz podręczników do klasy III KLASA IV Wykaz podręczników dla klas IV