Spotkanie autorskie z Tomaszem Rezydentem

Spotkanie autorskie z Tomaszem Rezydentem

Czy medycyna to kierunek dla każdego? Jak sobie radzić z różnymi sytuacjami w zawodzie lekarza? Czy napisanie książki o pandemii może być swoistą terapią? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość, absolwent rocznika 2009, lekarz, autor dwóch książek „Niewidzialny front” i „Walka o oddech” napisanych pod pseudonimem Tomasz Rezydent.

8 czerwca w auli szkolnej odbyło się spotkanie, w którym wzięły udział wszystkie klasy z rozszerzoną biologią i chemią. Prawie dwugodzinne wydarzenie obfitowało w wiele emocji, zwłaszcza tych, związanych z doświadczeniem pandemii, widzianej i przeżytej oczami lekarza, ale także cennych rad i wskazówek dla przyszłych studentów kierunków medycznych.

Ponieważ bezpośrednią inspiracją do spotkania były właśnie obie publikacje, które mają formę dziennika/pamiętnika, momentami reportażu medycznego – była też mowa o powstaniu obu książek, o technice zapisu szpitalnej rzeczywistości. „Niewidzialny front” powstała w tzw. pierwszej fali pandemii (marzec-lipiec 2020) jako próba opisu nierównej walki, w której wszystko było nowe i nieznane. „Walka o oddech” obejmuje jesień i zimę 2020 roku i jest książką zarówno o życiu, jak i śmierci, o prozie szpitalnych dni i heroizmie walki z wirusem. Pytany o dalsze plany nasz gość wspomniał, że myśli o tematyce medycznej, ale już nie naznaczonej żadną tragedią milionów ludzi.

Nasz gość porwał zgromadzoną na auli młodzież swoimi opowieściami, poświęcając też czas na podpisywanie dedykacji w książkach. Oczywiście nasza szkolna biblioteka także otrzymała egzemplarze ze specjalną dedykacją.

Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i życzymy dużo satysfakcji z wykonywanej pracy, mając nadzieję, że czas doświadczenia pandemii już nie powróci.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Zuzanna Miśta i Marcelina Sikorzyńska Mistrzyniami Powiatu

Zuzanna Miśta i Marcelina Sikorzyńska Mistrzyniami Powiatu

W poniedziałek, 19 marca na auli II LO  rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym. Nasze dziewczęta  Zuzanna Miśta (z kl. II d)  i Marcelina Sikorzyńska ( z II c)  pewnie wygrały swoje mecze, zdobywając tytuł Mistrzyń Powiatu Bolesławieckiego. Nasze Mistrzynie będę...

Kryminał to za mało. Spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem.

Kryminał to za mało. Spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem.

Nazywanie jego powieści kryminalnymi wydaje się być pewnym uproszczeniem. Co by nie mówić- mamy tu zagadkowe przestępstwa, bohaterów dążących do rozwiązania bardzo zagmatwanych spraw, nagłe zwroty akcji, ślepe uliczki błędnych wniosków. Ale to tylko wierzchołek góry, chciałoby się powiedzieć...

Oglądać i rozumieć – o sztuce przekładu w filmach

Oglądać i rozumieć - o sztuce przekładu w filmach

Wszyscy lub prawie wszyscy oglądamy filmy, choć w dzisiejszych czasach często są to seriale, które "przykuwają" naszą uwagę i nas samych do ekranów. Większość z nich to produkcje anglojęzyczne, które są tłumaczone, z lepszym lub gorszym skutkiem. O trudnej sztuce translacji, typowych błędach...