Spotkanie autorskie z Tomaszem Rezydentem

Spotkanie autorskie z Tomaszem Rezydentem

Czy medycyna to kierunek dla każdego? Jak sobie radzić z różnymi sytuacjami w zawodzie lekarza? Czy napisanie książki o pandemii może być swoistą terapią? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość, absolwent rocznika 2009, lekarz, autor dwóch książek „Niewidzialny front” i „Walka o oddech” napisanych pod pseudonimem Tomasz Rezydent.

8 czerwca w auli szkolnej odbyło się spotkanie, w którym wzięły udział wszystkie klasy z rozszerzoną biologią i chemią. Prawie dwugodzinne wydarzenie obfitowało w wiele emocji, zwłaszcza tych, związanych z doświadczeniem pandemii, widzianej i przeżytej oczami lekarza, ale także cennych rad i wskazówek dla przyszłych studentów kierunków medycznych.

Ponieważ bezpośrednią inspiracją do spotkania były właśnie obie publikacje, które mają formę dziennika/pamiętnika, momentami reportażu medycznego – była też mowa o powstaniu obu książek, o technice zapisu szpitalnej rzeczywistości. „Niewidzialny front” powstała w tzw. pierwszej fali pandemii (marzec-lipiec 2020) jako próba opisu nierównej walki, w której wszystko było nowe i nieznane. „Walka o oddech” obejmuje jesień i zimę 2020 roku i jest książką zarówno o życiu, jak i śmierci, o prozie szpitalnych dni i heroizmie walki z wirusem. Pytany o dalsze plany nasz gość wspomniał, że myśli o tematyce medycznej, ale już nie naznaczonej żadną tragedią milionów ludzi.

Nasz gość porwał zgromadzoną na auli młodzież swoimi opowieściami, poświęcając też czas na podpisywanie dedykacji w książkach. Oczywiście nasza szkolna biblioteka także otrzymała egzemplarze ze specjalną dedykacją.

Bardzo dziękujemy za poświęcony czas i życzymy dużo satysfakcji z wykonywanej pracy, mając nadzieję, że czas doświadczenia pandemii już nie powróci.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Diamentowe pióro Joanny Markowicz

Diamentowe pióro Joanny Markowicz

5 grudnia w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala, której bohaterami  byli laureaci i laureatki Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Diamentowego Pióra. Wśród wyróżnionych prac znalazło się opowiadanie Joanny Markowicz z klasy IIC. W "Trzynastym...

MUN, czyli  obchodzi nas świat

MUN, czyli obchodzi nas świat

25 listopada odbyły się pierwsze obrady związane z Projektem MUN. Czym jest MUN? To skrót od Model United Nations, czyli (cytując za Wikipedią) studenckiej inicjatywy polegającej na wielotematycznej edukacji obywatelskiej poprzez symulację obrad Organizacji Narodów...

Dumni z sukcesów w karate!

Dumni z sukcesów w karate!

23 listopada w podwrocławskiej Lutyni odbyły się Finały Dolnośląskich Igrzysk Dzieci, Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Licealiady Młodzieży w Karate Olimpijskim. W turnieju wzięło udział ponad 400 zawodników z 98 dolnośląskich szkół. Nasze liceum reprezentowała pięcioosobowa drużyna w...