Lekcje historii najnowszej

Lekcje historii najnowszej

8 listopada duża reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w niezwykle ciekawych prelekcjach zorganizowanych w Centrum Integracji Kulturalnej w Bolesławcu pod hasłem „Trzydniówka Patriotyczna”. Organizatorzy, czyli Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki wraz z Terenową Organizacją NSZZ Solidarność oraz Powiatowym Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu zaproponowali nam wykłady poświęcone rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz działalności NSZZ Solidarność widzianą oczami historyków, ale także uczestników wydarzeń z lat 80. XX wieku.

Było nam niezmiernie miło, że mogliśmy wysłuchać ciekawej prelekcji wygłoszonej przez historyka, pana Mariusza Olczaka, dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie, znanego bolesławianom jako autora wielu publikacji o historii naszego regionu, a także, co podkreślał sam Gość – Absolwenta I Liceum. Tematyka wykładu „Od skautingu do Solidarności Walczącej” stała się okazją nie tylko do historycznej refleksji nad rolą młodych ludzi w walce o niepodległość, ale także wspomnieniem postaci i wydarzeń, które miały miejsce w Bolesławcu w latach tworzenia się ruchu Solidarności. Niebagatelną rolę odgrywali w nich uczniowie szkół średnich, w tym także naszego Liceum.

Także drugi wykład, poświęcony był podobnej tematyce. „Zerwałeś Orle nasz Biały kajdany…Polskie drogi do niepodległości” wygłoszony przez historyka z IPN – dra Stanisława A.Bogaczewicza okazał się niezwykle cenną lekcją historii.

W programie „Trzydniówki Patriotycznej” znalazł się także Przegląd Piosenki Jacka Kaczmarskiego oraz Bardów Solidarności, który ma charakter konkursu. Mamy nadzieję, że udział w nim naszych czterech reprezentantek, przygotowywanych pod opieką pana Sławomira Zimniaka przyniesie wiele satysfakcji. Czekamy na wyniki!

for. BOK-MCC (dziękujemy)

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.