Lekcje historii najnowszej

Lekcje historii najnowszej

8 listopada duża reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w niezwykle ciekawych prelekcjach zorganizowanych w Centrum Integracji Kulturalnej w Bolesławcu pod hasłem „Trzydniówka Patriotyczna”. Organizatorzy, czyli Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki wraz z Terenową Organizacją NSZZ Solidarność oraz Powiatowym Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu zaproponowali nam wykłady poświęcone rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz działalności NSZZ Solidarność widzianą oczami historyków, ale także uczestników wydarzeń z lat 80. XX wieku.

Było nam niezmiernie miło, że mogliśmy wysłuchać ciekawej prelekcji wygłoszonej przez historyka, pana Mariusza Olczaka, dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie, znanego bolesławianom jako autora wielu publikacji o historii naszego regionu, a także, co podkreślał sam Gość – Absolwenta I Liceum. Tematyka wykładu „Od skautingu do Solidarności Walczącej” stała się okazją nie tylko do historycznej refleksji nad rolą młodych ludzi w walce o niepodległość, ale także wspomnieniem postaci i wydarzeń, które miały miejsce w Bolesławcu w latach tworzenia się ruchu Solidarności. Niebagatelną rolę odgrywali w nich uczniowie szkół średnich, w tym także naszego Liceum.

Także drugi wykład, poświęcony był podobnej tematyce. „Zerwałeś Orle nasz Biały kajdany…Polskie drogi do niepodległości” wygłoszony przez historyka z IPN – dra Stanisława A.Bogaczewicza okazał się niezwykle cenną lekcją historii.

W programie „Trzydniówki Patriotycznej” znalazł się także Przegląd Piosenki Jacka Kaczmarskiego oraz Bardów Solidarności, który ma charakter konkursu. Mamy nadzieję, że udział w nim naszych czterech reprezentantek, przygotowywanych pod opieką pana Sławomira Zimniaka przyniesie wiele satysfakcji. Czekamy na wyniki!

for. BOK-MCC (dziękujemy)

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Warsztaty ze stempelkami

Warsztaty ze stempelkami

Klasy pierwsze mają niecodzienną okazję do poznania nie tylko ceramicznej tradycji Bolesławca, ale także samodzielnego zdobienia naczyń. Dzięki zajęciom w nowo otwartym Muzeum  Dawnych Technik Garncarskich, które powstało przy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu licealistki i licealiści mogli poznać...

Wirtualna podróż historyczna

Wirtualna podróż historyczna

W piątek, 24 listopada mieliśmy okazję wziąć udział w nietypowej lekcji historii, a to za sprawą projektu  "Innowacyjna historia - nowe technologie w służbie edukacji". W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4, która w ten dzień zamieniła się w przestrzeń do "podróży w czasie", mogliśmy za...

Dzień Otwarty dla Rodziców – 16 listopada

Dzień Otwarty dla Rodziców - 16 listopada

Szanowni Państwo, zgodnie z terminarzem na rok szkolny 2023-24 - 16 listopada od godz. 17.00 - zapraszamy na spotkania z nauczycielami oraz wychowawcami. Poniżej miejsca, w których czekać na Państwa będą nauczyciele. Dzień Otwarty listopad 2023