Lekcje historii najnowszej

Lekcje historii najnowszej

8 listopada duża reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w niezwykle ciekawych prelekcjach zorganizowanych w Centrum Integracji Kulturalnej w Bolesławcu pod hasłem „Trzydniówka Patriotyczna”. Organizatorzy, czyli Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki wraz z Terenową Organizacją NSZZ Solidarność oraz Powiatowym Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu zaproponowali nam wykłady poświęcone rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz działalności NSZZ Solidarność widzianą oczami historyków, ale także uczestników wydarzeń z lat 80. XX wieku.

Było nam niezmiernie miło, że mogliśmy wysłuchać ciekawej prelekcji wygłoszonej przez historyka, pana Mariusza Olczaka, dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie, znanego bolesławianom jako autora wielu publikacji o historii naszego regionu, a także, co podkreślał sam Gość – Absolwenta I Liceum. Tematyka wykładu „Od skautingu do Solidarności Walczącej” stała się okazją nie tylko do historycznej refleksji nad rolą młodych ludzi w walce o niepodległość, ale także wspomnieniem postaci i wydarzeń, które miały miejsce w Bolesławcu w latach tworzenia się ruchu Solidarności. Niebagatelną rolę odgrywali w nich uczniowie szkół średnich, w tym także naszego Liceum.

Także drugi wykład, poświęcony był podobnej tematyce. „Zerwałeś Orle nasz Biały kajdany…Polskie drogi do niepodległości” wygłoszony przez historyka z IPN – dra Stanisława A.Bogaczewicza okazał się niezwykle cenną lekcją historii.

W programie „Trzydniówki Patriotycznej” znalazł się także Przegląd Piosenki Jacka Kaczmarskiego oraz Bardów Solidarności, który ma charakter konkursu. Mamy nadzieję, że udział w nim naszych czterech reprezentantek, przygotowywanych pod opieką pana Sławomira Zimniaka przyniesie wiele satysfakcji. Czekamy na wyniki!

for. BOK-MCC (dziękujemy)

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się 28 maja w godz. 9.00 - 13.30. Będzie to okazja do zapoznania się ze szkołą, ofertą na rok 2024/25 oraz uczestniczenia w spotkaniach z młodzieżą licealną i nauczycielami.  Uczestnictwo w Dniu Otwartym należy zgłosić do swojej...

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Z ogromnym wzruszeniem otrzymaliśmy tę niezwykle sympatyczną wiadomość od rocznika absolwentów 1972, który kolejny raz postanowił nie tylko się spotkać, ale także wesprzeć finansowo fundusz stypendialny. Pięknie dziękujemy za pamięć o szkole oraz dbałość o jej dalszy rozwój. Oto jej...

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

W sobotę, 11 maja, w Pieszycach k/Dzierżoniowa odbyły się eliminacje wojewódzkie 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. To zdecydowanie był dzień obu naszych licealistek, Apolonii Pohl i Poli Pełki. Ich występy zachwyciły jurorów i dały im kwalifikację do finału ogólnopolskiego. W...