Masz to wszystko w głowie…

Masz to wszystko w głowie…

,czyli radości, smutki i inne emocje!
21 i 22 października, w ramach akcji promującej zdrowie psychiczne, zastanawialiśmy się, jak zadbać o równowagę psychiczną, o dobry nastrój i co robić, jeśli mamy problemy natury psychicznej/ duchowej. Uczyliśmy się, jak rozpoznać i odróżnić obniżony nastrój od depresji i „odczarowywaliśmy” mit, że leczenie głowy to fanaberia.
Spotkania, warsztaty i szereg aktywności na przerwach podniosły nas na duchu i poprawiły samopoczucie. Te „naturalne antydepresanty”, czyli taniec, śpiew, spotkanie przy ciastku, czy pogłaskanie zwierzaka ( w tym miejscu pozdrawiamy psich terapeutów: Zarę i Nelę) lub – wydawać by się mogło zwykła kolorowanka – mogą nasz problem uczynić łatwiejszym do pokonania.
Spotkania z gośćmi zaowocowały wieloma cennymi radami – mamy receptę na dobrostan psychiczny: wysypiaj się, zaplanuj dzień ( czas na obowiązki i czas wolny), odżywiaj się regularnie, zadbaj o aktywność fizyczną, znajdź sobie pasję – coś co ciebie cieszy. A przede wszystkim MÓW! Rozmawiaj o swoich emocjach z innymi.
Słuchaliśmy, obserwowaliśmy pasje i wiemy jedno – jako „coś” się „rozpruło” w życiu, to trzeba zszyć, naprawić, poukładać na nowo, dlatego razem ( bo razem jest lepiej) szyjemy szkolny patchwork, który ozdobi korytarz naszego Liceum.
Dziękujemy za ważne spotkania: z panem doktorem Wojciechem Gzubickim, ks. Arturem Kaproniem, Koleżankami z klasy 3 Cp, p. Barbarą Jusypenko, która za pomocą tiramisu „podniosła nas na duchu” oraz z p. Katarzyną Żak, która zaprosiła nas do części swojego patchworkowego świata. Pani Karolina Jarząbek zamieniła pracownię biologiczną w warsztaty terapii zajęciowej: kolorowaliśmy, wyklejaliśmy i wiązaliśmy, krótko mówiąc łapaliśmy dystans, a wszystko dla zdrowego DUCHA i dorosłych pacjentów….., ponieważ wspaniałą tradycją naszej szkoły jest łączenie naszych działań z pomocą innym.

W trakcie tych dwóch dni udało nam się jeszcze jedno – zebrać spore fundusze na pomoc podopiecznym oddziału psychosomatycznego Wojewódzkiego Szpitala w Bolesławcu. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu zakupiliśmy specjalistyczne środki do pielęgnacji chorych oraz odzież, które już trafiły na oddział. Brawo My!

My wszyscy …, ale gdyby nie pomysł, inspiracja, zmysł organizacyjny i ogromna energia pani Irminy Nowak, która „zapaliła” do tego pomysłu Samorząd i całą społeczność szkolną – dzięki którym pomoc dla oddziału psychosomatycznego przerodziła się w wielkie edukacyjne wydarzenie.

Bardzo dziękujemy, także w imieniu podopiecznych Szpitala Wojewódzkiego w Bolesławcu.

Zdjęcia: Seweryn Ramza (kl. IIa)

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się 28 maja w godz. 9.00 - 13.30. Będzie to okazja do zapoznania się ze szkołą, ofertą na rok 2024/25 oraz uczestniczenia w spotkaniach z młodzieżą licealną i nauczycielami.  Uczestnictwo w Dniu Otwartym należy zgłosić do swojej...

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Z ogromnym wzruszeniem otrzymaliśmy tę niezwykle sympatyczną wiadomość od rocznika absolwentów 1972, który kolejny raz postanowił nie tylko się spotkać, ale także wesprzeć finansowo fundusz stypendialny. Pięknie dziękujemy za pamięć o szkole oraz dbałość o jej dalszy rozwój. Oto jej...

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

W sobotę, 11 maja, w Pieszycach k/Dzierżoniowa odbyły się eliminacje wojewódzkie 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. To zdecydowanie był dzień obu naszych licealistek, Apolonii Pohl i Poli Pełki. Ich występy zachwyciły jurorów i dały im kwalifikację do finału ogólnopolskiego. W...