Masz to wszystko w głowie…

Masz to wszystko w głowie…

,czyli radości, smutki i inne emocje!
21 i 22 października, w ramach akcji promującej zdrowie psychiczne, zastanawialiśmy się, jak zadbać o równowagę psychiczną, o dobry nastrój i co robić, jeśli mamy problemy natury psychicznej/ duchowej. Uczyliśmy się, jak rozpoznać i odróżnić obniżony nastrój od depresji i „odczarowywaliśmy” mit, że leczenie głowy to fanaberia.
Spotkania, warsztaty i szereg aktywności na przerwach podniosły nas na duchu i poprawiły samopoczucie. Te „naturalne antydepresanty”, czyli taniec, śpiew, spotkanie przy ciastku, czy pogłaskanie zwierzaka ( w tym miejscu pozdrawiamy psich terapeutów: Zarę i Nelę) lub – wydawać by się mogło zwykła kolorowanka – mogą nasz problem uczynić łatwiejszym do pokonania.
Spotkania z gośćmi zaowocowały wieloma cennymi radami – mamy receptę na dobrostan psychiczny: wysypiaj się, zaplanuj dzień ( czas na obowiązki i czas wolny), odżywiaj się regularnie, zadbaj o aktywność fizyczną, znajdź sobie pasję – coś co ciebie cieszy. A przede wszystkim MÓW! Rozmawiaj o swoich emocjach z innymi.
Słuchaliśmy, obserwowaliśmy pasje i wiemy jedno – jako „coś” się „rozpruło” w życiu, to trzeba zszyć, naprawić, poukładać na nowo, dlatego razem ( bo razem jest lepiej) szyjemy szkolny patchwork, który ozdobi korytarz naszego Liceum.
Dziękujemy za ważne spotkania: z panem doktorem Wojciechem Gzubickim, ks. Arturem Kaproniem, Koleżankami z klasy 3 Cp, p. Barbarą Jusypenko, która za pomocą tiramisu „podniosła nas na duchu” oraz z p. Katarzyną Żak, która zaprosiła nas do części swojego patchworkowego świata. Pani Karolina Jarząbek zamieniła pracownię biologiczną w warsztaty terapii zajęciowej: kolorowaliśmy, wyklejaliśmy i wiązaliśmy, krótko mówiąc łapaliśmy dystans, a wszystko dla zdrowego DUCHA i dorosłych pacjentów….., ponieważ wspaniałą tradycją naszej szkoły jest łączenie naszych działań z pomocą innym.

W trakcie tych dwóch dni udało nam się jeszcze jedno – zebrać spore fundusze na pomoc podopiecznym oddziału psychosomatycznego Wojewódzkiego Szpitala w Bolesławcu. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu zakupiliśmy specjalistyczne środki do pielęgnacji chorych oraz odzież, które już trafiły na oddział. Brawo My!

My wszyscy …, ale gdyby nie pomysł, inspiracja, zmysł organizacyjny i ogromna energia pani Irminy Nowak, która „zapaliła” do tego pomysłu Samorząd i całą społeczność szkolną – dzięki którym pomoc dla oddziału psychosomatycznego przerodziła się w wielkie edukacyjne wydarzenie.

Bardzo dziękujemy, także w imieniu podopiecznych Szpitala Wojewódzkiego w Bolesławcu.

Zdjęcia: Seweryn Ramza (kl. IIa)

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.