Matura, ale amerykańska!

Matura, ale amerykańska!

Czworo naszych trzecioklasistów – Sebastian Jakubiak, Iza Kalenik, Wiktor Kowalczyk i Eryk Marcichowski (wszyscy z klasy III a) „pierwszą maturę” ma już za sobą. To matura amerykańska, czyli SAT (Scholastic Aptitude Test). Egzamin ten sprawdza poziom umiejętności akademickich i jest używany, jako główny test przy selekcji studentów ubiegających się o studia na uczelniach amerykańskich. Więcej o amerykańskiej maturze można przeczytać tu.

Sebastian i Iza pisali ten test w sierpniu w Warszawie w The British School, a Wiktor z Erykiem na początku października pod Krakowem w International School of Kraków. 

Oprócz standardowego egzaminu SAT, Wiktor zdał dodatkowo egzaminy SAT Subject Physics i SAT Subject Math I w Warszawie w The American School. SAT Physics obejmuje cały zakres materiału z liceum. Jak każdy test przedmiotowy, trwa 60 min i trzeba odpowiedzieć na 75 pytań, za błędne odpowiedzi odejmowane są punkty. Takie same zasady obowiązują na teście z matematyki, który podzielony jest na dwa poziomy – Math I i Math II. Poziom Math I jest porównywalny do polskiej matury rozszerzonej, natomiast Math II uwzględnia materiał znacznie wybiegający ponad podstawę programową.

-Przygotowania do egzaminu znacznie różnią się od przygotowań do “klasycznej” matury. Cały proces przypomina trzymiesięczny maraton, który trzeba zakończyć czterogodzinnym sprintem. – zauważają.

– Po napisaniu egzaminu każde z nas było wyczerpane, ale większość była zadowolona. Najgorsze było oczekiwanie na wyniki, które ciągnęło się jak przysłowiowa „krówka mordoklejka” w ciepłe letnie popołudnie. Jednak dzień otrzymania wyników był równie słodki jak wyżej wspomniana krówka. – dodaje Wiktor.

Dlaczego? Satysfakcja z podejścia do egzaminu jest równie wielka jak stres mu towarzyszący. W przypadku naszych trzecioklasistów motywacją jest chęć studiowania za granicą, w przypadku Izy i Eryka są to Stany Zjednoczone, Wiktor i Sebastian „celują” na uczelnie europejskie

Studiowanie poza granicami to wielka przygoda. Będąc w kompletnie innym środowisku mamy szansę poznać siebie i przetestować nasze możliwości. Zdobywając wiedzę na topowych uniwersytetach otwieramy sobie drogę do świetlanej przyszłości. Warto wyjść ze swojej bańki komfortu!” – mówi Eryk.

Eryk i Wiktor kilka dni temu mieli także spotkanie on-line w ramach rekrutacji na Hong Kong University of Science and Technology, gdzie także złożyli swoją aplikację. Okazuje się, że ta prestiżowa uczelnia uruchomiła specjalny program stypendialny dla studentów z Polski.

Zatem, zachęcając do podejmowania nauki na uczelniach wyższych – warto rozważyć nie tylko rodzime studia, ale też próbować swoich sił w dostaniu się na uczelnie zagraniczne.

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do informacji przygotowanej przez naszych trzecioklasistów, w której można znaleźć wiele porad i wskazówek dotyczących przygotowania się na zagraniczne studia.

Gratulujemy Izie, Wiktorowi, Erykowi i Sebastianowi.

Życzymy sukcesów na majowym egzaminie!

Poniżej wiele cennych informacji:

Co się składa na aplikację za granicę:

  • SAT
  • certyfikat językowy
  • essaye
  • LOR
  • oceny, konkursy
  • zajęcia dodatkowe
  • CSS/ISFAA

USA:

Aplikacja do Stanów Zjednoczonych składa się z wielu części. Przede wszystkim liczy się całokształt ucznia. Termin aplikacji waha się w granicach od 1 stycznia do 15 stycznia. Na wiele uczelni możemy też kandydować z Early Decision, które obliguje nas do studiowania na danym uniwersytecie, lecz zwiększa nasze szanse. Możemy tak wybrać 1 uniwersytet.

SAT

SAT jest ustandaryzowanym dla uczniów szkół średnich w USA. Bada on umiejętności matematyczne i językowe. Kosztuje on około 100$ (około 375 zł), natomiast wysłanie wyników do poszczególnych szkół kosztuje 12$, proces wysłania zachodzi przez wewnętrzny system College Board. Egzamin dzieli się na 4 części:

  • Evidence-Based Reading and Writing

Reading to według wielu najtrudniejsza część egzaminu. Składa się ona z 52 pytań, na które musimy odpowiedzieć w ciągu 65 minut. Sekcja składa się z pięciu tekstów o tematyce: nauk społecznych, nauk ścisłych, historycznej i literatury. Do każdego z nich jest zadanych ok. 11 pytań, sprawdzających umiejętność rozumienia czytanego tekstu, analizy głównych wątków, sformułowania celu wypowiedzi, porównania stanowisk dwóch autorów oraz analizowanie korelacji informacji zawartych w tabelach i wykresach, z tekstem.

Writing składa się z 44 pytań i trwa 35 minut. W ramach  tej sekcji musimy pouzupełniać luki, wybrać odpowiedni fragment tekstu czy znaleźć odpowiednik do wybranego słowa lub frazy.

  • Math

Matematyka składa się z 2 części. Najpierw mamy 25 minut na rozwiązanie 20 zadań bez użycia kalkulatora, potem 38 zadań z dozwolonym użyciem wybranych przez College Board kalkulatorów. Poziom matematyki na egzaminie w porównaniu z naszym nauczaniem jest mniejszy. Jedyne co musicie się nauczyć to proste działania na liczbach zespolonych, reszta jest w szkole.

Certyfikat językowy

Większość szkół wyższych przyjmuje różne certyfikaty językowe. Najpopularniejsze to TOEFL, IELTS i Duolingo English Test. TOEFL I IELTS kosztują w okolicach 800zł i wysłanie wyników do jednej szkoły oscyluje wokół 12 dolarów. Duolingo English test kosztuje 200zł i wysyłanie jest darmowe, lecz nie jest on akceptowany na każdej uczelni. Na każdym z tych egzaminów musimy zdobyć poziom odpowiadający C1. Czasami dobry wynik z części językowej SATa wystarczy, aby potwierdzić wasze umiejętności.

Essay

Główny essay aplikacyjny powinien pokazywać dlaczego jesteśmy wyjątkowi i czym się wyróżniamy. Może stanowić opis sytuacji, która zmieniła nasze życie, opisywać jak przemieniliśmy porażkę w sukces, bądź relacją z naszego typowego aczkolwiek niezwykłego dnia. Maksymalna liczba słów to jedynie 650, więc warto odpowiednio dobrać słownictwo, przekazać wszystko co chcemy, aby wiedziała o nas komisja rekrutacyjna oraz przede wszystkim uniknąć wszelkich błędów ortograficznych i gramatycznych. W zależności od wyboru uczelni, do aplikacji w niektórych przypadkach, należy również dołączyć dodatkowe essaye. W związku z tym warto się zastanowić nad liczbą uczelni, na które chcemy aplikować. 

List rekomendacyjny

List rekomendacyjny jest jednym z najważniejszych dokumentów potrzebnych w procesie aplikacji. Wystawiany jest przez nauczycieli i school counselor (w naszym przypadku dyrektor), którzy muszą wyrazić w nim swoją opinię o danym uczniu. Informacje w nim zawarte obejmują: osiągnięcia szkolne, osiągnięcia sportowe, zajęcia pozalekcyjne. Ich zadaniem jest przedstawienie ucznia z jak najlepszej strony.

Pomoc Finansowa

Studia w USA mogą być bardzo kosztowne, ceny za rok nauki wahają się między 50 a 80 tysięcy dolarów na uczelniach prywatnych, na publicznych często mniej. Takie  koszta są nieosiągalne dla większości rodzin w Polsce. Na szczęście istnieje rozwiązanie! Większość uczelni oferuje pomoc finansową dla osób z rodzin z dochodami nie przekraczającymi ± 60000$. Oczywiście, żeby otrzymać dofinansowanie, trzeba być wyróżniającym się kandydatem. Niektóre uczelnie, jak np. Harvard czy Amherst są need-blind, czyli biorą pod uwagę jedynie profil kandydata bez uwzględnienia dochodów rodziny. Aby zaaplikować o pomoc finansową trzeba wypełnić CSS profile lub ISFAA (International Student Financial Aid Application). Pierwszy jest trochę bardziej skomplikowany i jednorazowe wysłanie do uczelni kosztuje 20$ (często po napisaniu maila szkoła wysyła specjalny kod, który zwalnia z opłaty). ISFAA natomiast jest mniej skomplikowana i jej wysłanie nic nie kosztuje.

Studia w innych miejscach

Finlandia

Finlandia może wydawać się dość nietypowym miejscem, lecz posiada bardzo dobre uniwersytety takie jak: Aalto University czy Tampere University. Aplikując tam potrzebny jest nam egzamin SAT. Wynik nie musi być bardzo wysoki. Brak czesnego dodatkowo uatrakcyjnia to miejsce.

Holandia

W Holandii znajdują się takie uniwersytety jak Technical University Delft czy University of Amsterdam, które są w pierwszej setce w rankingach. Aplikacja tam wymaga certyfikatu językowego i wyników z polskiej matury. Ostateczny termin składania aplikacji na najlepsze kierunki to często 15 stycznia. Na podstawie naszej aplikacji otrzymujemy ofertę warunkową na wynik z majowej matury.

Szwecja

Szwecja jest bardzo przyjaznym miejscem dla studentów z Polski. Znajdują się tam takie topowe uczelnie jak: Lund University czy KTH Royal Institute of Technology. Ostateczny termin aplikacji dla uczniów z UE to kwiecień. O naszym przyjęciu decyduje wynik z matury.

Hong Kong

  Azjatycki tygrys posiada świetne uniwersytety. Wiele z nich znajduje się w top 50 uniwersytetów na świecie. Przykładowe uczelnie to: Hong Kong University of Science and Technology (香港科技大學), Hong Kong University. Hong Kong University of Science and Technology posiada specjalne stypendium dla Polaków. Pierwszy termin aplikacji to 14 stycznia, ale nie ma problemów ze złożeniem później. Do przyjęcia potrzebujemy potwierdzenia kwalifikacji językowych z angielskiego i dobrego profilu kandydata. Otrzymujemy ofertę warunkową, która polega na spełnieniu progu średnich ocen z matury.

 Uczniowie I LOKomentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się 28 maja w godz. 9.00 - 13.30. Będzie to okazja do zapoznania się ze szkołą, ofertą na rok 2024/25 oraz uczestniczenia w spotkaniach z młodzieżą licealną i nauczycielami.  Uczestnictwo w Dniu Otwartym należy zgłosić do swojej...

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Z ogromnym wzruszeniem otrzymaliśmy tę niezwykle sympatyczną wiadomość od rocznika absolwentów 1972, który kolejny raz postanowił nie tylko się spotkać, ale także wesprzeć finansowo fundusz stypendialny. Pięknie dziękujemy za pamięć o szkole oraz dbałość o jej dalszy rozwój. Oto jej...

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

W sobotę, 11 maja, w Pieszycach k/Dzierżoniowa odbyły się eliminacje wojewódzkie 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. To zdecydowanie był dzień obu naszych licealistek, Apolonii Pohl i Poli Pełki. Ich występy zachwyciły jurorów i dały im kwalifikację do finału ogólnopolskiego. W...