O i dla Konstytucji

O i dla Konstytucji

W tradycji naszej szkoły uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3.Maja towarzyszy podsumowaniu naukowego ruchu olimpijskiego. Podkreślamy tym samym nie tylko wagę historycznego wydarzenia, ale także nasze związki z przeszłością i dumę z faktu, że dziś nauką, rozwojem osobistym, ambicjami i wiedzą – przyczyniamy się do budowania współczesnej Ojczyzny.

W tym roku obchody Święta Konstytucji będą miały inny wymiar, ale równie ważny dla naszego poczucia tożsamości i pamięci o wydarzeniach z 1791 roku. Przypomina nam o nich m.in. dzieło Jana Matejki, który w malarskiej wizji zawarł istotę tego faktu.

O roli i znaczeniu Konstytucji 3.Maja dowiemy się nie tylko z lekcji historii, ale także z ciekawego materiału przygotowanego przez Muzeum Pana Tadeusza.

Nie możemy dziś wspólnie świętować, ani gratulować tym z Was, którzy osiągnęli sukcesy w naukowym ruchu olimpijskim. Przyjdzie na to pora!

Ale możemy za sprawą mediów wrócić do szczególnie wzruszających momentów, które towarzyszyły obchodom Święta Konstytucji w 2017 roku, kiedy to grupa młodych i zdolnych ludzi, w tym wielu naszych uczniów, już dziś także absolwentów – postanowiła w wersji musicalowej przedstawić na scenie w Bolesławieckim Ośrodku Kultury swoją wersję patriotyzmu, według scenariusza pani Irminy Nowak, z muzyczną oprawą pana Wojciecha Szajwaja. Pamiętacie?

Mowa o spektaklu „A ja nie… czyli jak dorasta się do polskości w maju”.

Potraktujmy Święto Konstytucji w tym roku jako zadaną lekcję – o pamięci, historii, współczesności, patriotyzmie.

Dziękujemy redakcji „Istotne” za wyrażenie zgody na udostępnienie zarejestrowanego musicalu.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Zuzanna Miśta i Marcelina Sikorzyńska Mistrzyniami Powiatu

Zuzanna Miśta i Marcelina Sikorzyńska Mistrzyniami Powiatu

W poniedziałek, 19 marca na auli II LO  rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym. Nasze dziewczęta  Zuzanna Miśta (z kl. II d)  i Marcelina Sikorzyńska ( z II c)  pewnie wygrały swoje mecze, zdobywając tytuł Mistrzyń Powiatu Bolesławieckiego. Nasze Mistrzynie będę...

Kryminał to za mało. Spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem.

Kryminał to za mało. Spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem.

Nazywanie jego powieści kryminalnymi wydaje się być pewnym uproszczeniem. Co by nie mówić- mamy tu zagadkowe przestępstwa, bohaterów dążących do rozwiązania bardzo zagmatwanych spraw, nagłe zwroty akcji, ślepe uliczki błędnych wniosków. Ale to tylko wierzchołek góry, chciałoby się powiedzieć...

Oglądać i rozumieć – o sztuce przekładu w filmach

Oglądać i rozumieć - o sztuce przekładu w filmach

Wszyscy lub prawie wszyscy oglądamy filmy, choć w dzisiejszych czasach często są to seriale, które "przykuwają" naszą uwagę i nas samych do ekranów. Większość z nich to produkcje anglojęzyczne, które są tłumaczone, z lepszym lub gorszym skutkiem. O trudnej sztuce translacji, typowych błędach...