O i dla Konstytucji

O i dla Konstytucji

W tradycji naszej szkoły uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3.Maja towarzyszy podsumowaniu naukowego ruchu olimpijskiego. Podkreślamy tym samym nie tylko wagę historycznego wydarzenia, ale także nasze związki z przeszłością i dumę z faktu, że dziś nauką, rozwojem osobistym, ambicjami i wiedzą – przyczyniamy się do budowania współczesnej Ojczyzny.

W tym roku obchody Święta Konstytucji będą miały inny wymiar, ale równie ważny dla naszego poczucia tożsamości i pamięci o wydarzeniach z 1791 roku. Przypomina nam o nich m.in. dzieło Jana Matejki, który w malarskiej wizji zawarł istotę tego faktu.

O roli i znaczeniu Konstytucji 3.Maja dowiemy się nie tylko z lekcji historii, ale także z ciekawego materiału przygotowanego przez Muzeum Pana Tadeusza.

Nie możemy dziś wspólnie świętować, ani gratulować tym z Was, którzy osiągnęli sukcesy w naukowym ruchu olimpijskim. Przyjdzie na to pora!

Ale możemy za sprawą mediów wrócić do szczególnie wzruszających momentów, które towarzyszyły obchodom Święta Konstytucji w 2017 roku, kiedy to grupa młodych i zdolnych ludzi, w tym wielu naszych uczniów, już dziś także absolwentów – postanowiła w wersji musicalowej przedstawić na scenie w Bolesławieckim Ośrodku Kultury swoją wersję patriotyzmu, według scenariusza pani Irminy Nowak, z muzyczną oprawą pana Wojciecha Szajwaja. Pamiętacie?

Mowa o spektaklu „A ja nie… czyli jak dorasta się do polskości w maju”.

Potraktujmy Święto Konstytucji w tym roku jako zadaną lekcję – o pamięci, historii, współczesności, patriotyzmie.

Dziękujemy redakcji „Istotne” za wyrażenie zgody na udostępnienie zarejestrowanego musicalu.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Gotowi na przyszłość?

Gotowi na przyszłość?

W czasie warsztatów, które odbyły się w naszej szkole 27 maja oraz 3 i 4 czerwca w ramach lokalnych aktywności związanych z realizacją projektu „NEXT - young NEET's shaping expectations for the future of Europe" młodzież z klas III analizowała zarówno wyzwania, z jakimi przyjdzie jej się wkrótce...

Orientalistki wybiegały srebro!

Orientalistki wybiegały srebro!

W poniedziałek, 10.06.2024 na terenie strzelnicy Wojskowego Klubu Sportowego „ Śląsk” we Wrocławiu odbył się Finał Dolnośląski Biegu na Orientację. Nasze dziewczęta w składzie: Oliwia Hetnar, Martyna i Maja Nikołajuk wywalczyły drużynowo srebrny medal i tytuł Vicemistrzyń Dolnego...

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

KLASA I Wykaz podręczników dla klas I KLASA II Wykaz podręczników dla klas II KLASA III Wykaz podręczników do klasy III KLASA IV Wykaz podręczników dla klas IV