O i dla Konstytucji

O i dla Konstytucji

W tradycji naszej szkoły uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3.Maja towarzyszy podsumowaniu naukowego ruchu olimpijskiego. Podkreślamy tym samym nie tylko wagę historycznego wydarzenia, ale także nasze związki z przeszłością i dumę z faktu, że dziś nauką, rozwojem osobistym, ambicjami i wiedzą – przyczyniamy się do budowania współczesnej Ojczyzny.

W tym roku obchody Święta Konstytucji będą miały inny wymiar, ale równie ważny dla naszego poczucia tożsamości i pamięci o wydarzeniach z 1791 roku. Przypomina nam o nich m.in. dzieło Jana Matejki, który w malarskiej wizji zawarł istotę tego faktu.

O roli i znaczeniu Konstytucji 3.Maja dowiemy się nie tylko z lekcji historii, ale także z ciekawego materiału przygotowanego przez Muzeum Pana Tadeusza.

Nie możemy dziś wspólnie świętować, ani gratulować tym z Was, którzy osiągnęli sukcesy w naukowym ruchu olimpijskim. Przyjdzie na to pora!

Ale możemy za sprawą mediów wrócić do szczególnie wzruszających momentów, które towarzyszyły obchodom Święta Konstytucji w 2017 roku, kiedy to grupa młodych i zdolnych ludzi, w tym wielu naszych uczniów, już dziś także absolwentów – postanowiła w wersji musicalowej przedstawić na scenie w Bolesławieckim Ośrodku Kultury swoją wersję patriotyzmu, według scenariusza pani Irminy Nowak, z muzyczną oprawą pana Wojciecha Szajwaja. Pamiętacie?

Mowa o spektaklu „A ja nie… czyli jak dorasta się do polskości w maju”.

Potraktujmy Święto Konstytucji w tym roku jako zadaną lekcję – o pamięci, historii, współczesności, patriotyzmie.

Dziękujemy redakcji „Istotne” za wyrażenie zgody na udostępnienie zarejestrowanego musicalu.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Chcesz wiedzieć więcej o szkole? Zadaj nam pytanie.

Chcesz wiedzieć więcej o szkole? Zadaj nam pytanie.

Samorząd Uczniowski w naszej szkole chętnie włączy się w rekrutację 2020. Ósmoklasistko, Ósmoklasisto - jeśli chcesz wiedzieć jak wygląda szkolne życie, co to jest "cujon", kiedy odbywa się Koncert Walentynkowy, co to są "Władki", a co szczęśliwe numerki i dlaczego warto przyjść do I LO ...

Nasi mistrzowie sudoku

Nasi mistrzowie sudoku

W tegorocznej już IX edycji Mistrzostw Dolnego śląska w Sudoku wzięło udział 1104 uczniów z całego województwa, w tym 46 uczniów naszej szkoły. Na etapie szkolnym należało rozwiązać zadania eliminacyjne w postaci klasycznego sudoku o różnym rozmiarze z ewentualnymi modyfikacjami tj...

Żegnamy panią Janinę Śladowską

Żegnamy panią Janinę Śladowską

Ze smutkiem informujemy, że odeszła pani Janina Śladowska, nauczycielka wychowania technicznego w I Liceum w latach 1962-1990. Choć obecne pokolenia licealistów nie mają tego przedmiotu, to starsi absolwenci z pewnością pamiętają te zajęcia. Manualne prace, budowa urządzeń, doskonalenie...