O i dla Konstytucji

O i dla Konstytucji

W tradycji naszej szkoły uroczystość z okazji Święta Konstytucji 3.Maja towarzyszy podsumowaniu naukowego ruchu olimpijskiego. Podkreślamy tym samym nie tylko wagę historycznego wydarzenia, ale także nasze związki z przeszłością i dumę z faktu, że dziś nauką, rozwojem osobistym, ambicjami i wiedzą – przyczyniamy się do budowania współczesnej Ojczyzny.

W tym roku obchody Święta Konstytucji będą miały inny wymiar, ale równie ważny dla naszego poczucia tożsamości i pamięci o wydarzeniach z 1791 roku. Przypomina nam o nich m.in. dzieło Jana Matejki, który w malarskiej wizji zawarł istotę tego faktu.

O roli i znaczeniu Konstytucji 3.Maja dowiemy się nie tylko z lekcji historii, ale także z ciekawego materiału przygotowanego przez Muzeum Pana Tadeusza.

Nie możemy dziś wspólnie świętować, ani gratulować tym z Was, którzy osiągnęli sukcesy w naukowym ruchu olimpijskim. Przyjdzie na to pora!

Ale możemy za sprawą mediów wrócić do szczególnie wzruszających momentów, które towarzyszyły obchodom Święta Konstytucji w 2017 roku, kiedy to grupa młodych i zdolnych ludzi, w tym wielu naszych uczniów, już dziś także absolwentów – postanowiła w wersji musicalowej przedstawić na scenie w Bolesławieckim Ośrodku Kultury swoją wersję patriotyzmu, według scenariusza pani Irminy Nowak, z muzyczną oprawą pana Wojciecha Szajwaja. Pamiętacie?

Mowa o spektaklu „A ja nie… czyli jak dorasta się do polskości w maju”.

Potraktujmy Święto Konstytucji w tym roku jako zadaną lekcję – o pamięci, historii, współczesności, patriotyzmie.

Dziękujemy redakcji „Istotne” za wyrażenie zgody na udostępnienie zarejestrowanego musicalu.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

We Wrocławiu rozpoczął się XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki. Tegorocznym hasłem przewodnim jest "Nauka porusza". I choć nasza, regionalna edycja dopiero za miesiąc, to tradycyjnie wybraliśmy się do stolicy Dolnego Śląska po potężny łyk wiedzy. 18 września klasa IV a wraz z wychowawczynią...

O wodzie, która jest źródłem życia

O wodzie, która jest źródłem życia

Woda, źródło życia, czy zastanawiamy się, skąd się bierze, kiedy odkręcamy kran, czy myślimy, że jest nigdy nam jej nie zabraknie, czy wiemy, jak ją użytkować, żeby wystarczyła dla przyszłych pokoleń? 15 września klasa IIc wraz z paniami: Karoliną Jarząbek i Barbarą Jusypenko miała kilkugodzinne...

Każda złotówka to szansa na sukces – wesprzyjmy wyjazd Franka Nowaka z kl. I a na World Robot Olympiad

Każda złotówka to szansa na sukces - wesprzyjmy wyjazd Franka Nowaka z kl. I a na World Robot Olympiad

Do grona uczniów klas I dołączył w tym roku Franciszek Nowak (klasy 1A), który ma na swoim koncie ogromny sukces. Wraz z młodszym kolegą Jakubem Walkowiakiem (uczniem 7 klasy w Masters Academy we Lwówku) pod opieką trenera, pana Pawła Niemca w czerwcu tego roku wzięli udział w Polskiej edycji...