Spotkanie z Moniuszką

Spotkanie z Moniuszką

W piątek, 7 lutego śmiało można stwierdzić, że widownię Opery Wrocławskiej zdominowali nasi licealiści, oglądając i słuchając 'Halkę”, najsłynniejsze dzieło Stanisława Moniuszki i jednocześnie najbardziej znaną operę polską. Wyjazd ponad 200 licealistów wraz z nauczycielami do Opery był częścią realizowanego w szkole cyklu spotkań ze sztuką, w którym udział biorą wszystkie klasy. Tym razem z propozycji skorzystały głównie klasy trzecie, ale na widowni zasiedli także licealiści z klas I i II.

Wrocławska „Halka” miała swoją premierę w 2019 roku, inaugurując tym samym obchody 200. rocznicy urodzin kompozytora. „Spektakl powstał też w ramach obchodów Roku Polskiego w Operze Wrocławskiej związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości – czytamy na stronie Opery.

Dzieło Moniuszki powstało w połowie XIX wieku i w historii Halki i jej nieszczęśliwej miłości można doszukać się zarówno romantycznej wizji, jak też obrazu podziałów społecznych.

Przed spektaklem klasa III c uczestniczyła w zajęciach w Muzeum Przyrodniczym i Muzeum „Pana Tadeusza”, a klasa III a spotkała się ze sztuką filmową.

Mamy nadzieję, że wyjazd, który był dość dużym przedsięwzięciem logistycznym (4 autobusy, ponad 200 uczniów, 12 nauczycieli) – był także niezapomnianym spotkaniem ze sztuką.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Dzień Francuski - czyli "Chapeaux bas"

Czapki z głów dla organizatorów tegorocznego Dnia francuskiego, czyli dla naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Przedstawicielki dwu zaprzyjaźnionych placówek oświatowych przygotowały z tej okazji w naszej szkole...

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Ogromnym sukcesem może pochwalić się  Jakub Korzeniewicz z klasy IVa, który został laureatem VII miejsca w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej we Wrocławiu, tym samym zakwalifikował się do etapu międzynarodowego i będzie reprezentował Polskę, tym razem w stolicy Brazylii...

Książki za „Złotówkę”

Książki za "Złotówkę"

W dniach 07.04 - 19.04. w I LO odbywa się kiermasz książek używanych, pochodzących ze zbiorów szkolnej biblioteki. Prawie siedem tysięcy egzemplarzy czeka na nowe życie. Zapraszamy wszystkich, którzy za symboliczną złotówkę pragną kupić książkę popularnonaukową lub dzieło literatury pięknej, tym...