Spotkanie z Moniuszką

Spotkanie z Moniuszką

W piątek, 7 lutego śmiało można stwierdzić, że widownię Opery Wrocławskiej zdominowali nasi licealiści, oglądając i słuchając 'Halkę”, najsłynniejsze dzieło Stanisława Moniuszki i jednocześnie najbardziej znaną operę polską. Wyjazd ponad 200 licealistów wraz z nauczycielami do Opery był częścią realizowanego w szkole cyklu spotkań ze sztuką, w którym udział biorą wszystkie klasy. Tym razem z propozycji skorzystały głównie klasy trzecie, ale na widowni zasiedli także licealiści z klas I i II.

Wrocławska „Halka” miała swoją premierę w 2019 roku, inaugurując tym samym obchody 200. rocznicy urodzin kompozytora. „Spektakl powstał też w ramach obchodów Roku Polskiego w Operze Wrocławskiej związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości – czytamy na stronie Opery.

Dzieło Moniuszki powstało w połowie XIX wieku i w historii Halki i jej nieszczęśliwej miłości można doszukać się zarówno romantycznej wizji, jak też obrazu podziałów społecznych.

Przed spektaklem klasa III c uczestniczyła w zajęciach w Muzeum Przyrodniczym i Muzeum „Pana Tadeusza”, a klasa III a spotkała się ze sztuką filmową.

Mamy nadzieję, że wyjazd, który był dość dużym przedsięwzięciem logistycznym (4 autobusy, ponad 200 uczniów, 12 nauczycieli) – był także niezapomnianym spotkaniem ze sztuką.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.  

Matura ustna – język polski! Harmonogram po aktualizacji

Matura ustna - język polski! Harmonogram po aktualizacji

Prosimy o zapoznanie się z aktualnym harmonogramem egzaminów ustnych z języka polskiego. Wszystkie egzaminy odbywają się w klasie 302. Przypominamy, że na rozpoczęcie egzaminu (odpowiednio o godz. 8.45 i 12.45) stawiają się wszyscy -  celem zapoznania się z procedurami i...