Spotkanie z Moniuszką

Spotkanie z Moniuszką

W piątek, 7 lutego śmiało można stwierdzić, że widownię Opery Wrocławskiej zdominowali nasi licealiści, oglądając i słuchając 'Halkę”, najsłynniejsze dzieło Stanisława Moniuszki i jednocześnie najbardziej znaną operę polską. Wyjazd ponad 200 licealistów wraz z nauczycielami do Opery był częścią realizowanego w szkole cyklu spotkań ze sztuką, w którym udział biorą wszystkie klasy. Tym razem z propozycji skorzystały głównie klasy trzecie, ale na widowni zasiedli także licealiści z klas I i II.

Wrocławska „Halka” miała swoją premierę w 2019 roku, inaugurując tym samym obchody 200. rocznicy urodzin kompozytora. „Spektakl powstał też w ramach obchodów Roku Polskiego w Operze Wrocławskiej związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości – czytamy na stronie Opery.

Dzieło Moniuszki powstało w połowie XIX wieku i w historii Halki i jej nieszczęśliwej miłości można doszukać się zarówno romantycznej wizji, jak też obrazu podziałów społecznych.

Przed spektaklem klasa III c uczestniczyła w zajęciach w Muzeum Przyrodniczym i Muzeum „Pana Tadeusza”, a klasa III a spotkała się ze sztuką filmową.

Mamy nadzieję, że wyjazd, który był dość dużym przedsięwzięciem logistycznym (4 autobusy, ponad 200 uczniów, 12 nauczycieli) – był także niezapomnianym spotkaniem ze sztuką.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Sukcesy w lekkiej atletyce

Sukcesy w lekkiej atletyce

26 września w Oleśnicy odbył się Finał Dolnośląski Licealiady Młodzieży w Lekkiej Atletyce. W zawodach wzięły udział obie reprezentacje naszej szkoły. Bardzo duża liczba szkół, która zgłosiła się do zawodów (25 ekip żeńskich i 27 męskich) podniosła poziom rywalizacji, ale również spowodowała...

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

We Wrocławiu rozpoczął się XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki. Tegorocznym hasłem przewodnim jest "Nauka porusza". I choć nasza, regionalna edycja dopiero za miesiąc, to tradycyjnie wybraliśmy się do stolicy Dolnego Śląska po potężny łyk wiedzy. 18 września klasa IV a wraz z wychowawczynią...

O wodzie, która jest źródłem życia

O wodzie, która jest źródłem życia

Woda, źródło życia, czy zastanawiamy się, skąd się bierze, kiedy odkręcamy kran, czy myślimy, że jest nigdy nam jej nie zabraknie, czy wiemy, jak ją użytkować, żeby wystarczyła dla przyszłych pokoleń? 15 września klasa IIc wraz z paniami: Karoliną Jarząbek i Barbarą Jusypenko miała kilkugodzinne...