Sezon teatralny – rozpoczęty

Sezon teatralny – rozpoczęty

Nasze szkolne spotkania wyjazdowe z teatrem w tym roku rozpoczęły wszystkie klasy drugie. Czwartego października ponad 120 drugoklasistów wraz z wychowawcami i polonistkami pojechało do Teatru im. Cypriana Kamila Norwida  w Jeleniej Górze na przedstawienie pt: „Damy i huzary”, w reżyserii Tomasza Grochoczyńskiego.Wybór repertuaru nie był przypadkowy, wszak twórczość Aleksandra Fredry, jednego z największych polskich dramatopisarzy dziewiętnastowiecznych – należy nie tylko do klasyki literatury, ale poprzez swój komediowy charakter, ciągle zaskakuje świeżością i mnogością interpretacji.

„Damy i huzary” to jedna z najzabawniejszych komedii Fredry, której treść ukazuje w zabawny sposób relacje damsko-męskie. Do domu Majora, w którym spędzali swój urlop huzarzy, przybywają trzy jego siostry z zamiarem wyswatania go z córką jednej z nich. W spektaklu w zabawny sposób pokazano jaki zamęt wprowadziły damy do męskiego świata. Przez większość przedstawienia trzy siostry zawiłymi przemowami, intrygami i podstępami próbowały nakłonić Majora do ślubu. Pani Orgonowa pod pozorami dobrych intencji chciała wydać swoją córkę Zosię za brata, ze względu na jego duży majątek. Za nic miała błagania córki, która nie chciała tego związku, ponieważ kochała innego…

Przedstawienie było zabawne i przyjemne w odbiorze. Ekspresja gry, energiczne dialogi i bieganina na scenie porywała każdego widza. Całości dopełniała dobra scenografia wraz z fantazyjnymi kostiumami huzarów i dam

op. Julia Zatylny (kl. II e)

Na stronie Teatru im. C. K. Norwida o spektaklu można przeczytać informację o inscenizacji:

„Takie właśnie, zrobione – jak to się mawia w środowiskowym żargonie – po bożemu, z nawiązującymi do epoki kostiumami i scenografią Małgorzaty Walusiak, będą „Damy i huzary” w realizacji wieloletniego profesora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Tomasza Grochoczyńskiego. Powrót, od czasu do czasu, do opartych na klasyce, podstawowych umiejętności warsztatowych aktora to znakomite ćwiczenie, procentujące także w inscenizacjach zgoła odmiennych. Norwidowcy będą nas mądrze bawić, popisując się, między innymi, mazurem w układzie legendy polskiego baletu Janiny Niesobskiej i pojedynkami z użyciem białej broni, w układaniu których specjalizuje się reżyser. Wiemy, że pozycja Fredrowska była w Jeleniej Górze od dawna oczekiwana. Spełniamy to życzenie.”

fot. ze strony nj24.pl

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Jan Kozioł i Dominik Lech – Mistrzami tenisa!

Jan Kozioł i Dominik Lech - Mistrzami tenisa!

Z znów mamy powód do dumy. Niedawno świętowaliśmy zwycięstwo naszych dziewcząt w tenisie stołowym, a tu kolejny sukces... tym razem Mistrzami zostali Jan Kozioł z kl. II d oraz Dominik Lech z kl. I c. 26 lutego w sali II LO odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym chłopców. Nasi...

Ważny temat – depresja!

Ważny temat - depresja!

W piątek, 23 lutego 2024 r. na zaproszenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych młodzież z naszego liceum pod opieką pani pedagog Moniki Filipiak brała udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. To kolejny raz kiedy mogliśmy wziąć udział w tym ważnym...

Zuzanna Miśta i Marcelina Sikorzyńska Mistrzyniami Powiatu

Zuzanna Miśta i Marcelina Sikorzyńska Mistrzyniami Powiatu

W poniedziałek, 19 marca na auli II LO  rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym. Nasze dziewczęta  Zuzanna Miśta (z kl. II d)  i Marcelina Sikorzyńska ( z II c)  pewnie wygrały swoje mecze, zdobywając tytuł Mistrzyń Powiatu Bolesławieckiego. Nasze Mistrzynie będę...