DKK na Żywej Bibliotece

DKK na Żywej Bibliotece

7 czerwca Dyskusyjny Klub Książki pod przewodnictwem pani Doroty Chrzanowskiej-Florków pojechał do Żywej Biblioteki we Wrocławiu. Tym razem nie dyskutowaliśmy o książkach tylko z książkami. 

W katalogu Żywej Biblioteki znaleźliśmy paletę Żywych Książek, czyli osób prezentujących różne mniejszości. Osoby w jakiś sposób dyskryminowane, wykluczone. W sumie Żywa Biblioteka dysponowała 29 osobami, przy czym każda z nich miała do opowiedzenia inną historię. Celem tych rozmów było otworzenie się na odmienność, przełamanie stereotypów i pozbycie się uprzedzeń. Dzięki książkom możemy odkrywać wiele ciekawych opowieści. Żywa Biblioteka pozwoliła nam zaś poznać prawdziwe historie ludzi żyjących w rzeczywistym świecie, tu i teraz. Taki dialog pokazał nam, że rozmowa powinna łączyć zamiast dzielić, a różnice w bagażu doświadczeń nie powinny nikogo spychać na margines społeczeństwa. Choć idea Żywej Biblioteki początkowo nas zadziwiła, to okazała się wspaniałym przedsięwzięciem. Oryginalność pomysłu dała nam niezapomniane doświadczenie rozmowy, która pozwoliła nam poznać bliżej osoby, które przez społeczeństwo zostały określone jako „inne”. Przecież wyróżnianie się nie jest czymś negatywnym.

Rozmawialiśmy z osobą niepełnosprawną, niebinarna, wytatuowaną, chorą na schizofrenię, z Syryjczykiem, ateistą.

Pełny katalog

Były to niezapomniane rozmowy i ciekawe doświadczenie. Opuściliśmy bibliotekę z uczuciem niedosytu, chcielibyśmy wrócić na kolejną edycję.

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.