„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj” – Pożegnanie rocznika 2019

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj” – Pożegnanie rocznika 2019

” Naukę buduje się z faktów, tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak góra cegieł nie jest domem” – tymi słowami rozpoczął swoje pożegnanie uczniów klas III Dyrektor Cezary Czernatowicz podczas uroczystości, która odbyła się 26 kwietnia.

171 Abiturientów wraz z Rodzicami, wychowawcy, nauczyciele oraz zaproszeni goście świętowali najważniejszy moment w życiu szkoły – zakończenie nauki klas III. O roli szkoły i „marce” I Liceum mówił gość uroczystości – Starosta Tomasz Gabrysiak, także Absolwent naszej Ala Mater. W serdecznych słowach życzył Absolwentom nie tylko sukcesów na egzaminach, ale także na dalszej drodze edukacyjnej.

W tym licznym gronie uczniów, którzy odbierali tego dnia świadectwa na szczególne wyróżnienie zasłużyło 37 licealistek i licealistów, którzy ukończyli szkołę z wyróżnieniem. Towarzyszyli im rodzice, którzy otrzymali Listy Gratulacyjne. Największym sukcesem może pochwalić się Pola Juchaniuk z kl. III c ze średnią 5,62.  Gratulujemy!

Gratulacje należą się także pozostałym wyróżnionym:

  • z kl. III a: Alicja Basińska, Magdalena Cichorzewska, Julia Gołębiowska, Malwina Gortych, Patryk Heryć, Krzysztof Jakubiec, Piotr Paliga, Aleksandra Popek, Alicja Świca, Filip Zakrzewski, Marika Zdune
  • z kl. III b – Aleksandra Hadryś
  • z kl. III c – Gordian Czerkawski, Justyna Dubiel, Klaudia Ferlewicz, Karolina Kłak, Agata Knapik, Maria Koplin, Nikola Kruk, Anna Michalak, Katarzyna Ogonowska, Julia Przybylska, Magdalena Przystarz, Magda Sawin, Aleksandra Słabicka, Katarzyna Stypczyc, Julia Suchecka, Wiktoria Szczepańska, Jakub Szczyrbak, Paulina Wolska, Joanna Ziembikiewicz
  • z kl. III d – Oliwia Janaszak, Daria Konefał, Wiktoria Kozinoga, Dominik Paszko
  • z kl. III e – Roksana Szajna
  • z kl. III f – Weronika Heryć

Specjalną nagrodę Rady Rodziców otrzymała Joanna Ziembikiewicz z kl. III c za 100 % frekwencję w trakcie 3 lat nauki.

W tym roku aż 6 absolwentów zostało docenionych specjalną, honorową nagrodą „Władek”, która przyznawana jest w uznaniu wkładu i zaangażowania w życie szkoły. To sympatyczne wyróżnienie otrzymali – Emilia Nebesna (III b), Maria Koplin (III c), Anna Izydorczyk (III d), Dawid Feler (III a), Michał Wójtowicz (III a), Radosław Kalamarz (III c).

W trakcie uroczystości podsumowano także wiele obszarów życia szkoły, dziękując za:

  • za pracę w międzynarodowym projekcie „RegionalManagement” -uczniowie otrzymali certyfikaty
  • za pracę w Samorządzie Uczniowskim i Chórze Szkolnym – ogromne podziękowania i pamiątkowe gadżety

Dużą grupę wyróżnionych stanowili sportowcy, którzy przez trzy lata pracowali na sukcesy szkoły, zdobywając mistrzowskie tytuły i grając w reprezentacjach.

Uroczystym momentem było ślubowanie Absolwentów na Sztandar szkoły.

W II części uroczystości nastąpiło wręczenie świadectw przez wychowawców wszystkim 171 uczniom. Temu momentowi towarzyszyły krótkie filmiki – prezentacje poszczególnych klas, obrazujące wspólnie spędzone chwile.

Wzruszające i serdeczne pożegnania wygłosili: pani Maria Idzik – w imieniu wychowawców klas III (tekst, będący swoistą „powtórką do matury” publikujemy poniżej); Maria Koplin i Krzysztof Kamiński – w imieniu tegorocznych maturzystów oraz pan Maciej Przybylski – w imieniu rodziców absolwentów.

Podziękowania złożono też Rodzicom, którzy w sposób szczególny angażowali się w życie szkoły.

Uroczystości, którą prowadzili Patrycja Pawlus i Kacper Gajda (Szefostwo Rady Samorządu Uczniowskiego) – towarzyszyły piękne występy trzecioklasistów, wśród których wybrzmiały muzyczne dedykacje dla nauczycieli, rodziców oraz podniosłe „Gaudeamus”.

Ponad dwugodzinne wydarzenie uświetnił finałowy występ z piosenką 'Początek” z repertuaru Męskie Granie Orkiestry, do którego na scenę zaproszono wychowawców: panią Beatę Rembacz-Bonk, panią Barbarę Sobczyszyn, panią Marię Idzik, panią Beatę Majewską i pana Tomasza Hoszowskiego.

Zagnajcie Uczniowie – Witajcie Absolwenci rocznika 2019

Tekst pożegnania wygłoszony przez panią Marię Idzik

Szanowni Państwo, drodzy Absolwenci „liceum na wzgórzu” (jak mawiał pewien nasz kolega),to,co chcę do Was adresować, droga Młodzieży, nie będzie na pewno Herbertowskim „przesłaniem Pana Cogito”, ale płynie z naszej życzliwości i troski. Zamierzam wykorzystać tę sytuację do powtórzenia przed maturą – choć nie będzie ono  wyczerpujące ani pogłębione, że o szczególnych walorach nie wspomnę. Nie spełni również wymogów formalnych – 250 słów.

Odwołam się do kilku motywów, które przewijały się w czasie lekcji przedmiotów humanistycznych: młodość, życie, droga, człowiek i różne koncepcje jego losu. Życie to zadanie, życie to wyzwanie – mówią niektórzy; „życie to jest teatr”, „życie to nie teatr” – mówią inni. Życiem rządzi fatum, los, przypadek, Fortuna, Pan Bóg… – takie koncepcje poznajecie przez teksty kultury. Dzisiaj to Wy musicie dokonać wyboru swojej życiowej drogi – bo człowiek to pielgrzym, wędrowiec, podróżnik, tułacz – homo viator.

Przed Wami trud wędrówki, trud życia, ale i jego przyjemność, radość, bo „radość to słoneczny kolor życia”. I chciałoby się zaśpiewać – gdyby się miało taki talent – „słodkiego, miłego życia, jest tyle dróg do zdobycia…”. A droga może być szeroką autostradą albo wąską ścieżką między polami, może prowadzić „nad przepaścią w Czufut-Kale” albo wieść przez „stepy akermańskie”, gdzie wędrowiec „szuka gwiazd, przewodniczek łodzi”.

Życzę, aby drogi Waszego życia były dobrze oznakowane, a Wy abyście tych znaków  nie lekceważyli – zarówno tych konwencjonalnych, wynikających z umowy społecznej, jak i tych naturalnych. Wobec tego:

„Szczęśliwej drogi, już czas. Mapę życia w sercu masz, jesteś jak młody ptak…”

„Młodości! Ty nad poziomy wylatuj…”

POWODZENIA!

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Dzień Francuski - czyli "Chapeaux bas"

Czapki z głów dla organizatorów tegorocznego Dnia francuskiego, czyli dla naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Przedstawicielki dwu zaprzyjaźnionych placówek oświatowych przygotowały z tej okazji w naszej szkole...

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Ogromnym sukcesem może pochwalić się  Jakub Korzeniewicz z klasy IVa, który został laureatem VII miejsca w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej we Wrocławiu, tym samym zakwalifikował się do etapu międzynarodowego i będzie reprezentował Polskę, tym razem w stolicy Brazylii...

Książki za „Złotówkę”

Książki za "Złotówkę"

W dniach 07.04 - 19.04. w I LO odbywa się kiermasz książek używanych, pochodzących ze zbiorów szkolnej biblioteki. Prawie siedem tysięcy egzemplarzy czeka na nowe życie. Zapraszamy wszystkich, którzy za symboliczną złotówkę pragną kupić książkę popularnonaukową lub dzieło literatury pięknej, tym...