Paryska nagroda TST dla Wojtka Orleskiego

Paryska nagroda TST dla Wojtka Orleskiego

Wojciech Orleski z kl. II a decyzją Rady Pedagogicznej oraz Rady Samorządu Uczniowskiego został wytypowany do tegorocznej nagrody Towarzystwa Szkół Twórczych, którą była wycieczka do Paryża. Doceniono zarówno naukowe osiągnięcia Wojtka, jak też zaangażowanie w życie szkoły.Nasz licealista znalazł się w gronie wyróżnionych z całej Polski uczniów ze szkół, które zrzeszone są w prestiżowym TST.

Oto relacja Wojtka z wyjazdu

W dniach od 10 do 15 marca brałem udział w wycieczce do Paryża i Strasburga organizowanej przez Towarzystwo Szkół Twórczych w ramach projektu ,,Paryż śladami wielkich Polaków”. Moja podróż rozpoczęła się o godzinie 12:00 wyjazdem autokaru spod CXII Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Domeyki, który miał zabrać do Francji mnie i dwudziestu ośmiu innych uczniów wybranych ze szkół w całej Polsce m.in. Warszawy, Krakowa, Płocka, Koszalina Częstochowy czy Legnicy. Po drodze mieliśmy mnóstwo czasu na poznanie i zintegrowanie się ze sobą, także dojeżdżając na miejsce, stanowiliśmy już jedną grupę.

Pobyt we Francji zaczęliśmy od zwiedzania budynków Rady Europy i Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i chociaż nie dane nam było przysłuchiwać się obradom Parlamentu, zaczynającym się kilka godzin później, to i tak mieliśmy okazję zetknąć się z pracującymi tam ludźmi, gdyż oprowadzała nas jedna z tłumaczek, w dodatku mówiąca bardzo dobrze po polsku. Zwiedzaniem Parlamentu zakończyliśmy nasz pobyt w Strasburgu i jeszcze tego samego dnia dotarliśmy do Paryża, zatrzymując się na nocleg u ojców pallotynów, zakonników z Polski.

Stolicę Francji zwiedzaliśmy przez trzy dni, odwiedzając wiele bardzo ciekawych miejsc. W mojej opinii szczególnie warte zobaczenia są muzea w Wersalu i Luwrze, w których śmiało można by spędzić po kilkadziesiąt godzin oglądając największe dzieła sztuki, a do których z pewnością wrócę, jeśli tylko będę miał ku temu okazję. Nie obyło się także bez wspięcia się na Wieże Eiffla i wizyty na Polach Elizejskich, jak również wejścia do robiącej wielkie wrażenie katedry Notre Dame oraz Panteonu.

Poza oglądaniem największych francuskich muzeów i zabytków nie zapomnieliśmy o celu naszej wycieczki. Idąc za jej hasłem zwiedziliśmy miejsce pracy Marii Skłodowskiej-Curie oraz Bibliotekę Polską i znajdujące się w niej wystawy poświęcone Fryderykowi Chopinowi, Adamowi Mickiewiczowi i Bolesławowi Biegasowi. Odwiedziliśmy także Szkołę Polską im. Adama Mickiewicza w Paryżu, do której w ciągu tygodnia uczęszcza ponad tysiąc uczniów z całej aglomeracji.

Nie ukrywam, że chciałbym, aby ta wycieczka mogła trwać dłużej. Paryż daje ogromne możliwości zwiedzania miejsc, które wręcz oszałamiają swoją architekturą i wszystkim co mają do zaoferowania. Razem z innymi uczestnikami udało nam się do tego wytworzyć bardzo miłą atmosferę i naprawdę cieszę się, że miałem okazję po raz pierwszy odwiedzić stolicę Francji w ten a nie inny sposób.

Quoted text here

Gratulujemy nagrody i wspaniałych wrażeń

 

 

 

 

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Dzień Francuski - czyli "Chapeaux bas"

Czapki z głów dla organizatorów tegorocznego Dnia francuskiego, czyli dla naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Przedstawicielki dwu zaprzyjaźnionych placówek oświatowych przygotowały z tej okazji w naszej szkole...

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Ogromnym sukcesem może pochwalić się  Jakub Korzeniewicz z klasy IVa, który został laureatem VII miejsca w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej we Wrocławiu, tym samym zakwalifikował się do etapu międzynarodowego i będzie reprezentował Polskę, tym razem w stolicy Brazylii...

Książki za „Złotówkę”

Książki za "Złotówkę"

W dniach 07.04 - 19.04. w I LO odbywa się kiermasz książek używanych, pochodzących ze zbiorów szkolnej biblioteki. Prawie siedem tysięcy egzemplarzy czeka na nowe życie. Zapraszamy wszystkich, którzy za symboliczną złotówkę pragną kupić książkę popularnonaukową lub dzieło literatury pięknej, tym...