Paryska nagroda TST dla Wojtka Orleskiego

Paryska nagroda TST dla Wojtka Orleskiego

Wojciech Orleski z kl. II a decyzją Rady Pedagogicznej oraz Rady Samorządu Uczniowskiego został wytypowany do tegorocznej nagrody Towarzystwa Szkół Twórczych, którą była wycieczka do Paryża. Doceniono zarówno naukowe osiągnięcia Wojtka, jak też zaangażowanie w życie szkoły.Nasz licealista znalazł się w gronie wyróżnionych z całej Polski uczniów ze szkół, które zrzeszone są w prestiżowym TST.

Oto relacja Wojtka z wyjazdu

W dniach od 10 do 15 marca brałem udział w wycieczce do Paryża i Strasburga organizowanej przez Towarzystwo Szkół Twórczych w ramach projektu ,,Paryż śladami wielkich Polaków”. Moja podróż rozpoczęła się o godzinie 12:00 wyjazdem autokaru spod CXII Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Domeyki, który miał zabrać do Francji mnie i dwudziestu ośmiu innych uczniów wybranych ze szkół w całej Polsce m.in. Warszawy, Krakowa, Płocka, Koszalina Częstochowy czy Legnicy. Po drodze mieliśmy mnóstwo czasu na poznanie i zintegrowanie się ze sobą, także dojeżdżając na miejsce, stanowiliśmy już jedną grupę.

Pobyt we Francji zaczęliśmy od zwiedzania budynków Rady Europy i Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i chociaż nie dane nam było przysłuchiwać się obradom Parlamentu, zaczynającym się kilka godzin później, to i tak mieliśmy okazję zetknąć się z pracującymi tam ludźmi, gdyż oprowadzała nas jedna z tłumaczek, w dodatku mówiąca bardzo dobrze po polsku. Zwiedzaniem Parlamentu zakończyliśmy nasz pobyt w Strasburgu i jeszcze tego samego dnia dotarliśmy do Paryża, zatrzymując się na nocleg u ojców pallotynów, zakonników z Polski.

Stolicę Francji zwiedzaliśmy przez trzy dni, odwiedzając wiele bardzo ciekawych miejsc. W mojej opinii szczególnie warte zobaczenia są muzea w Wersalu i Luwrze, w których śmiało można by spędzić po kilkadziesiąt godzin oglądając największe dzieła sztuki, a do których z pewnością wrócę, jeśli tylko będę miał ku temu okazję. Nie obyło się także bez wspięcia się na Wieże Eiffla i wizyty na Polach Elizejskich, jak również wejścia do robiącej wielkie wrażenie katedry Notre Dame oraz Panteonu.

Poza oglądaniem największych francuskich muzeów i zabytków nie zapomnieliśmy o celu naszej wycieczki. Idąc za jej hasłem zwiedziliśmy miejsce pracy Marii Skłodowskiej-Curie oraz Bibliotekę Polską i znajdujące się w niej wystawy poświęcone Fryderykowi Chopinowi, Adamowi Mickiewiczowi i Bolesławowi Biegasowi. Odwiedziliśmy także Szkołę Polską im. Adama Mickiewicza w Paryżu, do której w ciągu tygodnia uczęszcza ponad tysiąc uczniów z całej aglomeracji.

Nie ukrywam, że chciałbym, aby ta wycieczka mogła trwać dłużej. Paryż daje ogromne możliwości zwiedzania miejsc, które wręcz oszałamiają swoją architekturą i wszystkim co mają do zaoferowania. Razem z innymi uczestnikami udało nam się do tego wytworzyć bardzo miłą atmosferę i naprawdę cieszę się, że miałem okazję po raz pierwszy odwiedzić stolicę Francji w ten a nie inny sposób.

Quoted text here

Gratulujemy nagrody i wspaniałych wrażeń

 

 

 

 

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Aktualności sportowe, czyli większe i mniejsze sukcesy naszych reprezentacji.

Aktualności sportowe, czyli większe i mniejsze sukcesy naszych reprezentacji.

W ostatnim czasie nasi uczniowie reprezentowali szkołę w licznych zawodach sportowych. Drużyna piłkarska chłopców, mimo że nie zaznała goryczy porażki w  żadnym z meczów, w związku ze słabszym bilansem goli strzelonych i straconych musiała uznać wyższość rywala "zza miedzy" czyli ZSE i zajęła...

Anglia – spotkania z językiem, historią, zabytkami.

Anglia - spotkania z językiem, historią, zabytkami.

W dniach od 21 do 28 października 47-osobowa grupa uczniów naszej szkoły wraz z koordynatorką Katarzyną Cieślak-Ostrowską, panią Barbarą Sobczyszyn oraz panem Robertem Bielińskim, udała się do południowo-zachodniej Anglii, do urokliwego miasteczka Barnstaple w hrabstwie Devon. Uczniowie mieli...

Dolnośląski Festiwal Nauki

Dolnośląski Festiwal Nauki

W ostatnim tygodniu, po raz kolejny w nasze progi zagościło Święto Nauki - Dolnośląski Festiwal Nauki. Ponad 3 tysiące uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Bolesławca i okolic miało możliwość wysłuchać wykładów, wziąć udział w warsztatach, grze terenowej, debacie oksfordzkiej. W...