Paryska nagroda TST dla Wojtka Orleskiego

Paryska nagroda TST dla Wojtka Orleskiego

Wojciech Orleski z kl. II a decyzją Rady Pedagogicznej oraz Rady Samorządu Uczniowskiego został wytypowany do tegorocznej nagrody Towarzystwa Szkół Twórczych, którą była wycieczka do Paryża. Doceniono zarówno naukowe osiągnięcia Wojtka, jak też zaangażowanie w życie szkoły.Nasz licealista znalazł się w gronie wyróżnionych z całej Polski uczniów ze szkół, które zrzeszone są w prestiżowym TST.

Oto relacja Wojtka z wyjazdu

W dniach od 10 do 15 marca brałem udział w wycieczce do Paryża i Strasburga organizowanej przez Towarzystwo Szkół Twórczych w ramach projektu ,,Paryż śladami wielkich Polaków”. Moja podróż rozpoczęła się o godzinie 12:00 wyjazdem autokaru spod CXII Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Domeyki, który miał zabrać do Francji mnie i dwudziestu ośmiu innych uczniów wybranych ze szkół w całej Polsce m.in. Warszawy, Krakowa, Płocka, Koszalina Częstochowy czy Legnicy. Po drodze mieliśmy mnóstwo czasu na poznanie i zintegrowanie się ze sobą, także dojeżdżając na miejsce, stanowiliśmy już jedną grupę.

Pobyt we Francji zaczęliśmy od zwiedzania budynków Rady Europy i Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i chociaż nie dane nam było przysłuchiwać się obradom Parlamentu, zaczynającym się kilka godzin później, to i tak mieliśmy okazję zetknąć się z pracującymi tam ludźmi, gdyż oprowadzała nas jedna z tłumaczek, w dodatku mówiąca bardzo dobrze po polsku. Zwiedzaniem Parlamentu zakończyliśmy nasz pobyt w Strasburgu i jeszcze tego samego dnia dotarliśmy do Paryża, zatrzymując się na nocleg u ojców pallotynów, zakonników z Polski.

Stolicę Francji zwiedzaliśmy przez trzy dni, odwiedzając wiele bardzo ciekawych miejsc. W mojej opinii szczególnie warte zobaczenia są muzea w Wersalu i Luwrze, w których śmiało można by spędzić po kilkadziesiąt godzin oglądając największe dzieła sztuki, a do których z pewnością wrócę, jeśli tylko będę miał ku temu okazję. Nie obyło się także bez wspięcia się na Wieże Eiffla i wizyty na Polach Elizejskich, jak również wejścia do robiącej wielkie wrażenie katedry Notre Dame oraz Panteonu.

Poza oglądaniem największych francuskich muzeów i zabytków nie zapomnieliśmy o celu naszej wycieczki. Idąc za jej hasłem zwiedziliśmy miejsce pracy Marii Skłodowskiej-Curie oraz Bibliotekę Polską i znajdujące się w niej wystawy poświęcone Fryderykowi Chopinowi, Adamowi Mickiewiczowi i Bolesławowi Biegasowi. Odwiedziliśmy także Szkołę Polską im. Adama Mickiewicza w Paryżu, do której w ciągu tygodnia uczęszcza ponad tysiąc uczniów z całej aglomeracji.

Nie ukrywam, że chciałbym, aby ta wycieczka mogła trwać dłużej. Paryż daje ogromne możliwości zwiedzania miejsc, które wręcz oszałamiają swoją architekturą i wszystkim co mają do zaoferowania. Razem z innymi uczestnikami udało nam się do tego wytworzyć bardzo miłą atmosferę i naprawdę cieszę się, że miałem okazję po raz pierwszy odwiedzić stolicę Francji w ten a nie inny sposób.

Quoted text here

Gratulujemy nagrody i wspaniałych wrażeń

 

 

 

 

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.