O komunikacji, stereotypach i współpracy – warsztaty Erasmusa w Portugalii

O komunikacji, stereotypach i współpracy – warsztaty Erasmusa w Portugalii

Grupa 5 uczniów naszego liceum, uczestników projektu Erasmus+ wraz z koordynatorkami, paniami Bogną Łasicą i Barbarą Jusypenko – spędziła tydzień w partnerskiej szkole w Portugalii (od 22.01-26.01.) Pobyt w tym pięknym kraju odbył się w ramach realizacji zadań projektu” Creating Competent Citizens using 4 Cs” rozwijanie czterech podstawowych kompetencji: komunikacji, kooperacji,  kreatywności i krytycznego myślenia, którego koordynatorem jest nasza szkoła. Było to pierwsze, z pięciu zaplanowanych, warsztatowe spotkanie młodzieży z sześciu krajów europejskich. W małej miejscowości Valença, na granicy hiszpańsko-portugalskiej spotkało się kilkudziesięciu uczniów i kilkunastu nauczycieli z Rumunii, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Polski oraz oczywiście Portugalczycy, gospodarze i organizatorzy przedsięwzięcia.

Każdy z zespołów przywiózł do Portugalii realizację i efekty pracy wszystkich uczestników projektu. Uczniowie przez ostatni czas pracowali nad logo projektu, zdefiniowaniem kluczowych pojęć oraz przedstawieniem w formie filmu stereotypów dotyczących nas samych oraz naszych partnerów.

W drodze głosowania wybrane zostało logo zaprojektowane przez ucznia z włoskiej szkoły. Będzie się ono pojawiać na wszystkich dokumentach projektowych. Podczas warsztatów w Portugalii każdy kraj zaprezentował swój film. Niektóre stereotypy i przekonania dotyczące poszczególnych narodowości i krajów są bardzo utrwalone i wspólne dla większości Europejczyków, ale też mogliśmy się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy o nas samych. Jak widzą Polaków inni? Nasza tożsamość jest ukształtowana przez wojnę, jesteśmy bardzo gościnnym narodem i … lubimy zbierać grzyby. Wszystkie filmy były zabawne, humorystyczne i pełne kreatywności uczniów. Szczególne uznanie zdobyła krótka etiuda, studium osobowości poszczególnych narodowości, przygotowana przez naszą młodzież. Pomysł na scenariusz, trafne riposty, dynamiczny montaż, a przede wszystkim gra aktorska uczniów naszej szkoły wywołały gromkie brawa i liczne pozytywne komentarze. Film był przygotowany przez uczniów I LO we współpracy z pracownią teatralną i filmową CIK w Bolesławcu.

Całe spotkanie w Portugalii odbywało się pod hasłem komunikacji, takie też zadania realizowane były w trakcie warsztatów. Portugalscy nauczyciele, wieloletni koordynatorzy projektów szkolnych, zaproponowali aktywności z wykorzystaniem wielu dostępnych narzędzi internetowych i smartfonów, które z powodzeniem mogą stanowić alternatywę dla podręczników na lekcji i tradycyjnych sposobów komunikacji. Uczniowie stworzyli przewodnik po najciekawszych miejscach w swoich krajach z opisem atrakcji opatrzonym plakatem, zaznaczeniem jej na mapie. Było to bardzo twórcze i ciekawe poznawczo zadanie, a efekt był widoczny natychmiast, co bardzo motywuje do pracy.

Jeden dzień przeznaczono na zwiedzanie pięknego i klimatycznego Porto. Gospodarze postawili znowu na kreatywność uczestników, wszyscy otrzymali mapę centrum miasta z zaznaczonymi na niej głównymi atrakcjami, do których przypisane były zadania do wykonania. Każda grupa w towarzystwie uczniów portugalskich, którzy również byli przewodnikami, poznała miasto, a ponadto starała się wywiązać z poleconych zadań. Efekty tego niecodziennego zwiedzania miasta zostaną opublikowane na stronie projektu.

Poznanie form pracy, relacji uczeń-nauczyciel, organizacji szkoły, życia rodzinnego, kuchni i tradycji to oprócz zadań projektowych najważniejsze elementy wspólnych spotkań i wymian międzynarodowych. Po zaledwie kilku dniach uczniowie wracają z nową wiedzą na temat ludzi, krajów, ale przede wszystkim z nowymi doświadczeniami i znajomościami, a te są najważniejsze.

Kolejne spotkanie zaplanowano na początek kwietnia we Włoszech, w Ariano Irpino, mieście ceramiki, a kluczowym tematem będzie przeszłość i historia.

op. B. Jusypenko

fot. uczestników wyjazdu

 

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Podziękowania za serca

Podziękowania za serca

Grudzień był dla nas niezwykle aktywnym miesiącem. Cieszyliśmy się, że po raz kolejny, dzięki naszym akcjom pomocowym - mogliśmy sprawić radość innym. Tradycyjnie przygotowaliśmy "Szlachetną Paczkę", uczestniczyliśmy w "Bolesławieckiej Paczce Życzliwości", podarowaliśmy prezenty dla małych...

Świąteczna uczta muzyczna!

Świąteczna uczta muzyczna!

20 grudnia, w piątkowy poranek, kiedy to zgromadziliśmy się w auli na tradycyjnym spotkaniu przedświątecznym na scenie i poza nią działa się prawdziwa magia. Obdarowani zostaliśmy muzycznymi wzruszeniami, dzięki występom solistów oraz Chóru Synkopa 2. Przygotowany przez pana Piotra Rydza...

Mamy wielu autorów i chwalimy się nimi

Mamy wielu autorów i chwalimy się nimi

W nowo otwartej bibliotece (po niemal rocznych pracach remontowo-modernizacyjnych) można korzystać nie tylko z księgozbioru, ale także obejrzeć wystawy przygotowane przez panią Dorotę Chrzanowską-Florków. Jedna z nich jest poświęcona historii naszej szkolnej "skarbnicy książek", a druga...