O komunikacji, stereotypach i współpracy – warsztaty Erasmusa w Portugalii

O komunikacji, stereotypach i współpracy – warsztaty Erasmusa w Portugalii

Grupa 5 uczniów naszego liceum, uczestników projektu Erasmus+ wraz z koordynatorkami, paniami Bogną Łasicą i Barbarą Jusypenko – spędziła tydzień w partnerskiej szkole w Portugalii (od 22.01-26.01.) Pobyt w tym pięknym kraju odbył się w ramach realizacji zadań projektu” Creating Competent Citizens using 4 Cs” rozwijanie czterech podstawowych kompetencji: komunikacji, kooperacji,  kreatywności i krytycznego myślenia, którego koordynatorem jest nasza szkoła. Było to pierwsze, z pięciu zaplanowanych, warsztatowe spotkanie młodzieży z sześciu krajów europejskich. W małej miejscowości Valença, na granicy hiszpańsko-portugalskiej spotkało się kilkudziesięciu uczniów i kilkunastu nauczycieli z Rumunii, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Polski oraz oczywiście Portugalczycy, gospodarze i organizatorzy przedsięwzięcia.

Każdy z zespołów przywiózł do Portugalii realizację i efekty pracy wszystkich uczestników projektu. Uczniowie przez ostatni czas pracowali nad logo projektu, zdefiniowaniem kluczowych pojęć oraz przedstawieniem w formie filmu stereotypów dotyczących nas samych oraz naszych partnerów.

W drodze głosowania wybrane zostało logo zaprojektowane przez ucznia z włoskiej szkoły. Będzie się ono pojawiać na wszystkich dokumentach projektowych. Podczas warsztatów w Portugalii każdy kraj zaprezentował swój film. Niektóre stereotypy i przekonania dotyczące poszczególnych narodowości i krajów są bardzo utrwalone i wspólne dla większości Europejczyków, ale też mogliśmy się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy o nas samych. Jak widzą Polaków inni? Nasza tożsamość jest ukształtowana przez wojnę, jesteśmy bardzo gościnnym narodem i … lubimy zbierać grzyby. Wszystkie filmy były zabawne, humorystyczne i pełne kreatywności uczniów. Szczególne uznanie zdobyła krótka etiuda, studium osobowości poszczególnych narodowości, przygotowana przez naszą młodzież. Pomysł na scenariusz, trafne riposty, dynamiczny montaż, a przede wszystkim gra aktorska uczniów naszej szkoły wywołały gromkie brawa i liczne pozytywne komentarze. Film był przygotowany przez uczniów I LO we współpracy z pracownią teatralną i filmową CIK w Bolesławcu.

Całe spotkanie w Portugalii odbywało się pod hasłem komunikacji, takie też zadania realizowane były w trakcie warsztatów. Portugalscy nauczyciele, wieloletni koordynatorzy projektów szkolnych, zaproponowali aktywności z wykorzystaniem wielu dostępnych narzędzi internetowych i smartfonów, które z powodzeniem mogą stanowić alternatywę dla podręczników na lekcji i tradycyjnych sposobów komunikacji. Uczniowie stworzyli przewodnik po najciekawszych miejscach w swoich krajach z opisem atrakcji opatrzonym plakatem, zaznaczeniem jej na mapie. Było to bardzo twórcze i ciekawe poznawczo zadanie, a efekt był widoczny natychmiast, co bardzo motywuje do pracy.

Jeden dzień przeznaczono na zwiedzanie pięknego i klimatycznego Porto. Gospodarze postawili znowu na kreatywność uczestników, wszyscy otrzymali mapę centrum miasta z zaznaczonymi na niej głównymi atrakcjami, do których przypisane były zadania do wykonania. Każda grupa w towarzystwie uczniów portugalskich, którzy również byli przewodnikami, poznała miasto, a ponadto starała się wywiązać z poleconych zadań. Efekty tego niecodziennego zwiedzania miasta zostaną opublikowane na stronie projektu.

Poznanie form pracy, relacji uczeń-nauczyciel, organizacji szkoły, życia rodzinnego, kuchni i tradycji to oprócz zadań projektowych najważniejsze elementy wspólnych spotkań i wymian międzynarodowych. Po zaledwie kilku dniach uczniowie wracają z nową wiedzą na temat ludzi, krajów, ale przede wszystkim z nowymi doświadczeniami i znajomościami, a te są najważniejsze.

Kolejne spotkanie zaplanowano na początek kwietnia we Włoszech, w Ariano Irpino, mieście ceramiki, a kluczowym tematem będzie przeszłość i historia.

op. B. Jusypenko

fot. uczestników wyjazdu

 

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Reprezentacja dziewcząt w Finale Ogólnopolskim w Lekkiej Atletyce!

Reprezentacja dziewcząt w Finale Ogólnopolskim w Lekkiej Atletyce!

17 września w Bełchatowie odbył się Finał Ogólnopolski Licealiady w Szkolnej Lidze Lekkoatletycznej. Prawo startu w zawodach uzyskały najlepsze drużyny z każdego województwa. W tym roku zaszczyt reprezentowania województwa dolnośląskiego przypadł dwóm szkołom z Bolesławca – w kategorii dziewcząt...

Synkopa 2 na Festiwalu Folkowym w Bautzen

Synkopa 2 na Festiwalu Folkowym w Bautzen

21 września w Bautzen miało miejsce wyjątkowe wydarzenie: Festiwal "Jesień w Bautzen", zorganizowany w ramach projektu Interkulturowy Festiwal Folkowy, który Powiat Bolesławiecki realizuje wraz z Powiatem Bautzen. Impreza ta zyskała uznanie wśród lokalnej społeczności oraz przyciągnęła gości z...

Aktualizacja – 18 września Wracamy do szkoły!

Aktualizacja - 18 września Wracamy do szkoły!

Uwaga! W środę zapraszamy do szkoły!   W sytuacji braku możliwości dotarcia do Bolesławca z terenów objętych powodzią i utrudnioną komunikacją - prosimy o przekazanie takiej wiadomości Wychowawcy.   Aktualizacja! Zajęcia odwołane są także we wtorek - 17 września!!! Prosimy...