Jak rozpoznać mowę nienawiści

Jak rozpoznać mowę nienawiści

W dniach 19-20.02.2019 r. we Wrocławiu odbyły się warsztaty pt. „Poznaj nieznane: Jak rozpoznać mowę nienawiści i jak jej przeciwdziałać” organizowanych przez Stowarzyszenie Różnorodności społecznej UP-DATE we Wrocławiu. Zajęcia miały charakter ćwiczeniowy. Skłaniały one do przemyśleń dotyczących własnej osoby oraz podejścia do różnego rodzaju inności. Zakres omawianych treści obejmował: tożsamość i postrzeganie samego siebie, mechanizmy i funkcjonowanie stereotypów, powstawanie uprzedzeń, dyskryminację i metody jej przeciwdziałania oraz mowę nienawiści – czym jest i jak jej przeciwdziałać.

Problemy poruszane na spotkaniu niestety coraz częściej występują w codziennym życiu. Nienawiść i krytyka odmienności występuje przede wszystkim w Internecie, gdzie użytkownicy czują się anonimowo i bezkarnie, często nie zdając sobie sprawy jak wielką krzywdę mogą wyrządzić osobie, do której kierują swoje wypowiedzi, tak naprawdę niewiele o niej wiedząc. Warto reagować na tego typu zachowania i nie dopuszczać do sytuacji, w których nie ma poszanowania dla godności drugiego człowieka. Ważne jest również przemyślenie, czym kierujemy się wydając osąd dotyczący danej osoby. Stereotypy występujące w społeczeństwie są zazwyczaj bardzo krzywdzące dla zbiorowości, których dotyczą, a bardzo często są one bezpodstawne lub dotyczą bardzo niewielkiej liczby osób z danej grupy. Otwartość i wyrozumiałość w stosunku do inności, która w żadnym stopniu nie zagraża pozostałym osobom, powinna być normą dla każdego z nas.

W warsztatach wzięły udział nauczycielki naszej szkoły Dorota Chrzanowska-Florków i Elżbieta Mieniek.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Jan Kozioł i Dominik Lech – Mistrzami tenisa!

Jan Kozioł i Dominik Lech - Mistrzami tenisa!

Z znów mamy powód do dumy. Niedawno świętowaliśmy zwycięstwo naszych dziewcząt w tenisie stołowym, a tu kolejny sukces... tym razem Mistrzami zostali Jan Kozioł z kl. II d oraz Dominik Lech z kl. I c. 26 lutego w sali II LO odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym chłopców. Nasi...

Ważny temat – depresja!

Ważny temat - depresja!

W piątek, 23 lutego 2024 r. na zaproszenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych młodzież z naszego liceum pod opieką pani pedagog Moniki Filipiak brała udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. To kolejny raz kiedy mogliśmy wziąć udział w tym ważnym...

Zuzanna Miśta i Marcelina Sikorzyńska Mistrzyniami Powiatu

Zuzanna Miśta i Marcelina Sikorzyńska Mistrzyniami Powiatu

W poniedziałek, 19 marca na auli II LO  rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym. Nasze dziewczęta  Zuzanna Miśta (z kl. II d)  i Marcelina Sikorzyńska ( z II c)  pewnie wygrały swoje mecze, zdobywając tytuł Mistrzyń Powiatu Bolesławieckiego. Nasze Mistrzynie będę...