Jak rozpoznać mowę nienawiści

Jak rozpoznać mowę nienawiści

W dniach 19-20.02.2019 r. we Wrocławiu odbyły się warsztaty pt. „Poznaj nieznane: Jak rozpoznać mowę nienawiści i jak jej przeciwdziałać” organizowanych przez Stowarzyszenie Różnorodności społecznej UP-DATE we Wrocławiu. Zajęcia miały charakter ćwiczeniowy. Skłaniały one do przemyśleń dotyczących własnej osoby oraz podejścia do różnego rodzaju inności. Zakres omawianych treści obejmował: tożsamość i postrzeganie samego siebie, mechanizmy i funkcjonowanie stereotypów, powstawanie uprzedzeń, dyskryminację i metody jej przeciwdziałania oraz mowę nienawiści – czym jest i jak jej przeciwdziałać.

Problemy poruszane na spotkaniu niestety coraz częściej występują w codziennym życiu. Nienawiść i krytyka odmienności występuje przede wszystkim w Internecie, gdzie użytkownicy czują się anonimowo i bezkarnie, często nie zdając sobie sprawy jak wielką krzywdę mogą wyrządzić osobie, do której kierują swoje wypowiedzi, tak naprawdę niewiele o niej wiedząc. Warto reagować na tego typu zachowania i nie dopuszczać do sytuacji, w których nie ma poszanowania dla godności drugiego człowieka. Ważne jest również przemyślenie, czym kierujemy się wydając osąd dotyczący danej osoby. Stereotypy występujące w społeczeństwie są zazwyczaj bardzo krzywdzące dla zbiorowości, których dotyczą, a bardzo często są one bezpodstawne lub dotyczą bardzo niewielkiej liczby osób z danej grupy. Otwartość i wyrozumiałość w stosunku do inności, która w żadnym stopniu nie zagraża pozostałym osobom, powinna być normą dla każdego z nas.

W warsztatach wzięły udział nauczycielki naszej szkoły Dorota Chrzanowska-Florków i Elżbieta Mieniek.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Gotowi na przyszłość?

Gotowi na przyszłość?

W czasie warsztatów, które odbyły się w naszej szkole 27 maja oraz 3 i 4 czerwca w ramach lokalnych aktywności związanych z realizacją projektu „NEXT - young NEET's shaping expectations for the future of Europe" młodzież z klas III analizowała zarówno wyzwania, z jakimi przyjdzie jej się wkrótce...

Orientalistki wybiegały srebro!

Orientalistki wybiegały srebro!

W poniedziałek, 10.06.2024 na terenie strzelnicy Wojskowego Klubu Sportowego „ Śląsk” we Wrocławiu odbył się Finał Dolnośląski Biegu na Orientację. Nasze dziewczęta w składzie: Oliwia Hetnar, Martyna i Maja Nikołajuk wywalczyły drużynowo srebrny medal i tytuł Vicemistrzyń Dolnego...

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

KLASA I Wykaz podręczników dla klas I KLASA II Wykaz podręczników dla klas II KLASA III Wykaz podręczników do klasy III KLASA IV Wykaz podręczników dla klas IV