Jak rozpoznać mowę nienawiści

Jak rozpoznać mowę nienawiści

W dniach 19-20.02.2019 r. we Wrocławiu odbyły się warsztaty pt. „Poznaj nieznane: Jak rozpoznać mowę nienawiści i jak jej przeciwdziałać” organizowanych przez Stowarzyszenie Różnorodności społecznej UP-DATE we Wrocławiu. Zajęcia miały charakter ćwiczeniowy. Skłaniały one do przemyśleń dotyczących własnej osoby oraz podejścia do różnego rodzaju inności. Zakres omawianych treści obejmował: tożsamość i postrzeganie samego siebie, mechanizmy i funkcjonowanie stereotypów, powstawanie uprzedzeń, dyskryminację i metody jej przeciwdziałania oraz mowę nienawiści – czym jest i jak jej przeciwdziałać.

Problemy poruszane na spotkaniu niestety coraz częściej występują w codziennym życiu. Nienawiść i krytyka odmienności występuje przede wszystkim w Internecie, gdzie użytkownicy czują się anonimowo i bezkarnie, często nie zdając sobie sprawy jak wielką krzywdę mogą wyrządzić osobie, do której kierują swoje wypowiedzi, tak naprawdę niewiele o niej wiedząc. Warto reagować na tego typu zachowania i nie dopuszczać do sytuacji, w których nie ma poszanowania dla godności drugiego człowieka. Ważne jest również przemyślenie, czym kierujemy się wydając osąd dotyczący danej osoby. Stereotypy występujące w społeczeństwie są zazwyczaj bardzo krzywdzące dla zbiorowości, których dotyczą, a bardzo często są one bezpodstawne lub dotyczą bardzo niewielkiej liczby osób z danej grupy. Otwartość i wyrozumiałość w stosunku do inności, która w żadnym stopniu nie zagraża pozostałym osobom, powinna być normą dla każdego z nas.

W warsztatach wzięły udział nauczycielki naszej szkoły Dorota Chrzanowska-Florków i Elżbieta Mieniek.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.