O religii, zabytkach i kulturze Dolnego Śląska, czyli kolejny projekt angielskojęzyczny

O religii, zabytkach i kulturze Dolnego Śląska, czyli kolejny projekt angielskojęzyczny

12 czerwca zakończyliśmy pracę nad kolejnym anglojęzycznym projektem interdyscyplinarnym o Dolnym Śląsku i różnych aspektach jego przebogatej historii i kultury. W tym roku szkolnym w rolę przewodników wcielili się : Paulina Wolska z kl.II C,  Estera Walska z kl.II D, Kinga Warężak i Mateusz Sobczyszyn z kl.II B, którzy pod opieką pana Leszka Idzikowskiego  pracowali od jesieni nad książkami i materiałami dotyczącymi kościołów i świątyń różnych wyznań zamieszkujących Dolny Śląsk przez wieki (Pagan worship, Hussites and different Religious Denominations in Lower Silesia throughout Ages).

Finałem ich kilkumiesięcznej pracy była wycieczka, którą jako profesjonalni przewodnicy poprowadzili w języku angielskim dla grupy 39 uczniów z różnych klas.  Trasa  wiodła od Grodźca – dawnego miejsca kultów pogańskich – gdzie czczono słońce, drzewa, skały, wzgórza, następnie  śladami Husytów do Jawora – gdzie uczestnicy obejrzeli zabytkową starą część miasta i drewniany ewangelicki Kościół Pokoju – ośrodek najstarszego odłamu protestantyzmu. W programie znalazła się także wizyta na Legnickim Polu, gdzie podziwiano zespól kościelno-klasztorny Benedyktynów – opactwo rzymsko-katolickie, i w samej Legnicy – cerkiew wyznania greko-katolickiego i synagogę żydowską. Nie zabrakło przygód, ale też dodatkowych atrakcji w postaci wystawy rysunków satyrycznych w Legnicy. Pogoda sprzyjała zarówno realizacji całego, ambitnego planu wycieczki, jak też integracji.

Uczniowie z pierwszych klas już zastanawiają się nad tematem kolejnej edycji projektu, która zacznie się jesienią.

koordynator projektu – Leszek Idzikowski

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.