Podróż do Szwajcarii – nagrodą dla Tomka Wawrykowicza

Podróż do Szwajcarii – nagrodą dla Tomka Wawrykowicza

Tomasz Wawrykowicz, uczeń klasy III d reprezentował nasze Liceum na wyjeździe do Szwajcarii, organizowanym przez Towarzystwo Szkół Twórczych oraz Europejskie Centrum Młodzieży. Podróż była formą nagrody za wyniki w nauce. Wyjazd odbył się w dniach od 27 listopada do 2 grudnia. Tomek w towarzystwie licealistów z innych szkół zrzeszonych w ogólnopolskim TST miał między innymi możliwość zwiedzania Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN.

Oto relacja Tomka z podróży do Szwajcarii

Pierwszego dnia po przyjeździe (28.11) zwiedzaliśmy jeden z większych szczytów Szwajcarii Säntis (2502 m – odpowiadający najwyższym szczytom naszych Tatr). Następnie przejechaliśmy na najwyższy wodospad w Europie – Rheinfall w Schaffhausen. Miejscem naszego odpoczynku było schronisko Villa Jugend w Aarburgu, mieście liczącym ok. 8000 mieszkańców. Następnego dnia odwiedziliśmy szkołę w Aarburgu oraz zwiedzaliśmy Lucernę. Szkoła mieści się w kilku rozległych budynkach i szczyci się tym, że uczęszczają do niej uczniowie aż z 38 różnych państw.  Lucerna to piękne miasto, w centrum którego znajdują się zabytki z okresu średniowiecza: Kappelbrücke i Spreuerbrücke. Są to mosty łączące miasto leżące na dwóch brzegach rzeki Reuss.Jednakże pobyt w Szwajcarii to nie było tylko zwiedzanie. Cały wyjazd był pewnego rodzajem projektem językowym. Dostaliśmy od organizatorów specjalne pytania i musieliśmy pytać się ludzi o odpowiedzi (a także tłumaczyć wszystko na język angielski). Następnego dnia był wyczekiwany wyjazd do Genewy. Przez prawie 2 godziny zwiedzaliśmy stare miasto, a potem wyruszyliśmy do CERNu. W samym instytucie przebywaliśmy 3 godziny. W samej Genewie także mieliśmy zadania językowe. Ostatniego dnia byliśmy w największym mieście Szwajcarii – Zürichu. Zwiedzaliśmy przepiękne kościoły gotyckie, a potem Muzeum FIFA. Spędziliśmy tam około 2 godzin, lecz dla mnie, fana piłki nożnej i tak było to za mało, bo Muzeum jest niezwykle bogate w eksponaty.

Bardzo się cieszę, że miałem możliwość takiego wyjazdu. Poznałem wielu wspaniałych ludzi, zwiedziłem wiele miejsc, a cała Szwajcaria wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Mamy nadzieję, że w przyszłości także i inni uczniowie będą mogli skorzystać z takiej edukacyjnej podróży organizowanej przez Towarzystwo Szkół Twórczych, do którego nasze Liceum należy już od ponad 20 lat.

Tomek

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.