Jubileusz 70-lecia – Spotkanie z Absolwentami I LO w Teatrze

Jubileusz 70-lecia – Spotkanie z Absolwentami I LO w Teatrze

„Absolwenci I LO – zgadnijcie kto?”  – taki tytuł nosiło spotkanie przygotowane i poprowadzone przez panią dr Danutę Maślicką, autorkę cyklu „Ci, których warto poznać” , prezentującego ciekawe i znane sylwetki  Bolesławian i innych zaproszonych gości. W piątek, 9 czerwca w Teatrze Starym  zagadkowymi postaciami okazali się: pan Kazimierz Sucharzewski – absolwent z 1949 roku, pan Tomasz Niewodniczański, absolwent 1966r. i nauczyciel fizyki w l. 1988-91, pani Anna Bober-Tubaj, absolwentka z roku 1986 oraz Jan Krzywdziński – tegoroczny maturzysta. 

Goście pani Danuty Maślickiej to nie tyko postaci związane z naszą szkołą, ale także reprezentujące różne dekady historii Liceum.  Stąd też spotkanie po części dotyczyło właśnie szkolnych doświadczeń i wspomnień, które przypadały na różne czasy i rzeczywistość, która determinowała lata nauki. Nie zabrakło też ciekawych, bo związanych z karierą zawodową gości rozmów. I tak barwne opowieści pana Kazimierza Sucharzewskiego przeniosły obecną na widowni publiczność w powojenne lata w Bolesławcu. Pierwszy absolwent Liceum wspominał jak organizowano naukę i dlaczego uczniowie woleli nie spóźniać się do szkoły. Wysłuchano także kilku wierszy autorstwa pana Kazimierza, który od wielu lat przelewa na poezję swoje emocje. Niespodzianką był specjalny występ uczennicy klasy I c – Wiktorii Szczepańskiej, która wykonała piosenkę „C’est si bon” w języku francuskim oraz ze słowami napisanymi przez bohatera spotkania.

Równie barwne były rozmowy z panem Tomaszem Niewodniczańskim, w którego wspomnieniach o szkolnych czasach często przewijała się postać Mamy – Zofii Niewodniczańskiej, która inspirowała i motywowała syna do poszukiwania nowych pasji i zainteresowań. Okazuje się, że największą i trwającą do dziś jest krótkofalarstwo,  o czym wspólnie z Małgorzatą Juda-Mieloch (absolwentką z roku  1992 i swoją uczennicą) napisał książkę „Marna głowa jednozakresowa”.

Na lata 80. XX wieku przypadły lata szkolne pani Anny Bober-Tubaj, historyk sztuki, Dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. W rozmowie pojawiły się zatem wątki polityczne związane z przemianami w Polsce, w tym z okresem „Solidarności” oraz stanu wojennego.  O tym, że licealiści byli nie tylko świadkami, ale często uczestnikami tych wydarzeń świadczyły przywoływane przez panią Annę wspomnienia. W rozmowie pojawiła się także postać pani Jolanty Ajlikow-Czarneckiej, artystki i pedagoga, której zasługi dla edukacji artystycznej w szkole są nie do przecenienia. Obok wspomnień pojawiły się także pytania o pracę Muzeum i rolę, jaką odgrywa ceramika bolesławiecka w promocji miasta i kraju.

Ostatnim, najmłodszym rozmówcą Danuty Maślickiej był Jan Krzywdziński, tegoroczny maturzysta, stypendysta Stypendium im. Heleny i Wincentego Tyrankiewiczów, zdobywca szkolnej nagrody „Władek”. Ponieważ zawodowa kariera jeszcze przed nim, więc jego opowieści skupione były wokół współczesnej szkoły i  I Liceum obecnie.  Z dojrzałością i wrażliwością opowiadał o tym, że młode pokolenie także ma swoją historię i swoje wartości, które może wydają się być odległe i inne od tych przez laty, to jednak nadal oparte są na tradycji i wierze w drugiego człowieka.

Miłym akcentem na zakończenie spotkania była muzyczna dedykacja w wykonaniu Janka i Ilony Hil, także tegorocznej absolwentki. Zaśpiewali w duecie przy akompaniamencie Michała Celmera (z klasy I d) piosenkę Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam, gdzie byłem”.

I Liceum składa serdeczne podziękowania dla pani Danuty Maślickiej  za wzruszające spotkanie, które wpisało się w obchody Jubileuszu 70-lecia szkoły oraz dla pani Beaty Domereckiej, Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury za pomoc w organizacji imprezy.

 fot. Janusz Moniatowicz

krótka relacja Telewizji Lokalnej z tego spotkania

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Diamentowe pióro Joanny Markowicz

Diamentowe pióro Joanny Markowicz

5 grudnia w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala, której bohaterami  byli laureaci i laureatki Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Laur Diamentowego Pióra. Wśród wyróżnionych prac znalazło się opowiadanie Joanny Markowicz z klasy IIC. W "Trzynastym...

MUN, czyli  obchodzi nas świat

MUN, czyli obchodzi nas świat

25 listopada odbyły się pierwsze obrady związane z Projektem MUN. Czym jest MUN? To skrót od Model United Nations, czyli (cytując za Wikipedią) studenckiej inicjatywy polegającej na wielotematycznej edukacji obywatelskiej poprzez symulację obrad Organizacji Narodów...