Jubileusz 70-lecia – Spotkanie z Absolwentami I LO w Teatrze

Jubileusz 70-lecia – Spotkanie z Absolwentami I LO w Teatrze

„Absolwenci I LO – zgadnijcie kto?”  – taki tytuł nosiło spotkanie przygotowane i poprowadzone przez panią dr Danutę Maślicką, autorkę cyklu „Ci, których warto poznać” , prezentującego ciekawe i znane sylwetki  Bolesławian i innych zaproszonych gości. W piątek, 9 czerwca w Teatrze Starym  zagadkowymi postaciami okazali się: pan Kazimierz Sucharzewski – absolwent z 1949 roku, pan Tomasz Niewodniczański, absolwent 1966r. i nauczyciel fizyki w l. 1988-91, pani Anna Bober-Tubaj, absolwentka z roku 1986 oraz Jan Krzywdziński – tegoroczny maturzysta. 

Goście pani Danuty Maślickiej to nie tyko postaci związane z naszą szkołą, ale także reprezentujące różne dekady historii Liceum.  Stąd też spotkanie po części dotyczyło właśnie szkolnych doświadczeń i wspomnień, które przypadały na różne czasy i rzeczywistość, która determinowała lata nauki. Nie zabrakło też ciekawych, bo związanych z karierą zawodową gości rozmów. I tak barwne opowieści pana Kazimierza Sucharzewskiego przeniosły obecną na widowni publiczność w powojenne lata w Bolesławcu. Pierwszy absolwent Liceum wspominał jak organizowano naukę i dlaczego uczniowie woleli nie spóźniać się do szkoły. Wysłuchano także kilku wierszy autorstwa pana Kazimierza, który od wielu lat przelewa na poezję swoje emocje. Niespodzianką był specjalny występ uczennicy klasy I c – Wiktorii Szczepańskiej, która wykonała piosenkę „C’est si bon” w języku francuskim oraz ze słowami napisanymi przez bohatera spotkania.

Równie barwne były rozmowy z panem Tomaszem Niewodniczańskim, w którego wspomnieniach o szkolnych czasach często przewijała się postać Mamy – Zofii Niewodniczańskiej, która inspirowała i motywowała syna do poszukiwania nowych pasji i zainteresowań. Okazuje się, że największą i trwającą do dziś jest krótkofalarstwo,  o czym wspólnie z Małgorzatą Juda-Mieloch (absolwentką z roku  1992 i swoją uczennicą) napisał książkę „Marna głowa jednozakresowa”.

Na lata 80. XX wieku przypadły lata szkolne pani Anny Bober-Tubaj, historyk sztuki, Dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. W rozmowie pojawiły się zatem wątki polityczne związane z przemianami w Polsce, w tym z okresem „Solidarności” oraz stanu wojennego.  O tym, że licealiści byli nie tylko świadkami, ale często uczestnikami tych wydarzeń świadczyły przywoływane przez panią Annę wspomnienia. W rozmowie pojawiła się także postać pani Jolanty Ajlikow-Czarneckiej, artystki i pedagoga, której zasługi dla edukacji artystycznej w szkole są nie do przecenienia. Obok wspomnień pojawiły się także pytania o pracę Muzeum i rolę, jaką odgrywa ceramika bolesławiecka w promocji miasta i kraju.

Ostatnim, najmłodszym rozmówcą Danuty Maślickiej był Jan Krzywdziński, tegoroczny maturzysta, stypendysta Stypendium im. Heleny i Wincentego Tyrankiewiczów, zdobywca szkolnej nagrody „Władek”. Ponieważ zawodowa kariera jeszcze przed nim, więc jego opowieści skupione były wokół współczesnej szkoły i  I Liceum obecnie.  Z dojrzałością i wrażliwością opowiadał o tym, że młode pokolenie także ma swoją historię i swoje wartości, które może wydają się być odległe i inne od tych przez laty, to jednak nadal oparte są na tradycji i wierze w drugiego człowieka.

Miłym akcentem na zakończenie spotkania była muzyczna dedykacja w wykonaniu Janka i Ilony Hil, także tegorocznej absolwentki. Zaśpiewali w duecie przy akompaniamencie Michała Celmera (z klasy I d) piosenkę Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam, gdzie byłem”.

I Liceum składa serdeczne podziękowania dla pani Danuty Maślickiej  za wzruszające spotkanie, które wpisało się w obchody Jubileuszu 70-lecia szkoły oraz dla pani Beaty Domereckiej, Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury za pomoc w organizacji imprezy.

 fot. Janusz Moniatowicz

krótka relacja Telewizji Lokalnej z tego spotkania

 

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Warsztaty ze stempelkami

Warsztaty ze stempelkami

Klasy pierwsze mają niecodzienną okazję do poznania nie tylko ceramicznej tradycji Bolesławca, ale także samodzielnego zdobienia naczyń. Dzięki zajęciom w nowo otwartym Muzeum  Dawnych Technik Garncarskich, które powstało przy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu licealistki i licealiści mogli poznać...

Wirtualna podróż historyczna

Wirtualna podróż historyczna

W piątek, 24 listopada mieliśmy okazję wziąć udział w nietypowej lekcji historii, a to za sprawą projektu  "Innowacyjna historia - nowe technologie w służbie edukacji". W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4, która w ten dzień zamieniła się w przestrzeń do "podróży w czasie", mogliśmy za...

Dzień Otwarty dla Rodziców – 16 listopada

Dzień Otwarty dla Rodziców - 16 listopada

Szanowni Państwo, zgodnie z terminarzem na rok szkolny 2023-24 - 16 listopada od godz. 17.00 - zapraszamy na spotkania z nauczycielami oraz wychowawcami. Poniżej miejsca, w których czekać na Państwa będą nauczyciele. Dzień Otwarty listopad 2023