Ta cisza jest najgłośniejszym wołaniem…

Ta cisza jest najgłośniejszym wołaniem…

Grupa uczniów z naszej szkoły udała się do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, który znajduje się obok Wałbrzycha, by poznać historię ludzi, którzy byli tam więzieni, zmuszani do morderczej pracy i zabijani.gr1

Obóz powstał w 1940 roku i działał do lutego 1945r. Powstał on przy kamieniołomach, w których więźniowie musieli dwanaście godzin dziennie pracować. Przez obóz macierzysty i jego filie, których było ponad sto, z czego dwie w Bolesławcu, przeszło ok. 125 tys. więźniów… ok. 40 tys. ludzi zostało tam zamordowanych.

O niewyobrażalnym trudzie, cierpieniach i odczłowieczeniu panującym w obozie świadczą wspomnienia więźniów z Auschwitz, który po kilku tygodniach pobytu w KL Gross-Rosen chcieli wracać do Oświęcimia na kolanach.

Chociaż większość obozu się nie zachowała i zostały po nim fundamenty, to szczególne miejsce pamięci o ofiarach wojny wciąż pełne jest bólu, smutku i cierpienia. Ciągle słychać tam niemy krzyk… bezprawnie sądzonych, wyzyskiwanych i mordowanych… Krzyk ludzi zastraszonych, których godność chciano zdeptać, a człowieczeństwo zamienić na numery…gr2Jednak więźniowie, którym zdawać by się mogło odebrano wszystko, starali się nie stracić wiary i nadziei. Na przekór wszystkiemu, pośród mroku zła, widzieli płomień wolności, co jeden z więźniów – Tadeusz Wyszomirski – wyraził słowami:

„Bliska przyszłość musi nam przynieść wolność,

która nad wszystko jest upragniona,

a z nią w parze pójdzie wesele i radość,

no i Ojczyzna nasza, tak drogo okupiona.”

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Jan Kozioł i Dominik Lech – Mistrzami tenisa!

Jan Kozioł i Dominik Lech - Mistrzami tenisa!

Z znów mamy powód do dumy. Niedawno świętowaliśmy zwycięstwo naszych dziewcząt w tenisie stołowym, a tu kolejny sukces... tym razem Mistrzami zostali Jan Kozioł z kl. II d oraz Dominik Lech z kl. I c. 26 lutego w sali II LO odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym chłopców. Nasi...

Ważny temat – depresja!

Ważny temat - depresja!

W piątek, 23 lutego 2024 r. na zaproszenie Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych młodzież z naszego liceum pod opieką pani pedagog Moniki Filipiak brała udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją. To kolejny raz kiedy mogliśmy wziąć udział w tym ważnym...

Zuzanna Miśta i Marcelina Sikorzyńska Mistrzyniami Powiatu

Zuzanna Miśta i Marcelina Sikorzyńska Mistrzyniami Powiatu

W poniedziałek, 19 marca na auli II LO  rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym. Nasze dziewczęta  Zuzanna Miśta (z kl. II d)  i Marcelina Sikorzyńska ( z II c)  pewnie wygrały swoje mecze, zdobywając tytuł Mistrzyń Powiatu Bolesławieckiego. Nasze Mistrzynie będę...