Ta cisza jest najgłośniejszym wołaniem…

Ta cisza jest najgłośniejszym wołaniem…

Grupa uczniów z naszej szkoły udała się do nazistowskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, który znajduje się obok Wałbrzycha, by poznać historię ludzi, którzy byli tam więzieni, zmuszani do morderczej pracy i zabijani.gr1

Obóz powstał w 1940 roku i działał do lutego 1945r. Powstał on przy kamieniołomach, w których więźniowie musieli dwanaście godzin dziennie pracować. Przez obóz macierzysty i jego filie, których było ponad sto, z czego dwie w Bolesławcu, przeszło ok. 125 tys. więźniów… ok. 40 tys. ludzi zostało tam zamordowanych.

O niewyobrażalnym trudzie, cierpieniach i odczłowieczeniu panującym w obozie świadczą wspomnienia więźniów z Auschwitz, który po kilku tygodniach pobytu w KL Gross-Rosen chcieli wracać do Oświęcimia na kolanach.

Chociaż większość obozu się nie zachowała i zostały po nim fundamenty, to szczególne miejsce pamięci o ofiarach wojny wciąż pełne jest bólu, smutku i cierpienia. Ciągle słychać tam niemy krzyk… bezprawnie sądzonych, wyzyskiwanych i mordowanych… Krzyk ludzi zastraszonych, których godność chciano zdeptać, a człowieczeństwo zamienić na numery…gr2Jednak więźniowie, którym zdawać by się mogło odebrano wszystko, starali się nie stracić wiary i nadziei. Na przekór wszystkiemu, pośród mroku zła, widzieli płomień wolności, co jeden z więźniów – Tadeusz Wyszomirski – wyraził słowami:

„Bliska przyszłość musi nam przynieść wolność,

która nad wszystko jest upragniona,

a z nią w parze pójdzie wesele i radość,

no i Ojczyzna nasza, tak drogo okupiona.”

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Gotowi na przyszłość?

Gotowi na przyszłość?

W czasie warsztatów, które odbyły się w naszej szkole 27 maja oraz 3 i 4 czerwca w ramach lokalnych aktywności związanych z realizacją projektu „NEXT - young NEET's shaping expectations for the future of Europe" młodzież z klas III analizowała zarówno wyzwania, z jakimi przyjdzie jej się wkrótce...

Orientalistki wybiegały srebro!

Orientalistki wybiegały srebro!

W poniedziałek, 10.06.2024 na terenie strzelnicy Wojskowego Klubu Sportowego „ Śląsk” we Wrocławiu odbył się Finał Dolnośląski Biegu na Orientację. Nasze dziewczęta w składzie: Oliwia Hetnar, Martyna i Maja Nikołajuk wywalczyły drużynowo srebrny medal i tytuł Vicemistrzyń Dolnego...

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

Podręczniki na rok szkolny 2024/2025

KLASA I Wykaz podręczników dla klas I KLASA II Wykaz podręczników dla klas II KLASA III Wykaz podręczników do klasy III KLASA IV Wykaz podręczników dla klas IV