Znad bystrej Wilii fal

Znad bystrej Wilii fal

W ostatnim tygodniu września czworo uczniów z naszej szkoły: Izabela Biryłko, Paulina Gajewska, Bartosz Zarówny i Janek Krzywdziński uczestniczyło w II części projektu „Wrota Historii Ojczystej” realizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pod opieką merytoryczną Instytutu Kształcenia Ustawicznego SWP, a współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

14489065_10205822798523054_1772806673_oPojechaliśmy do Wilna, żeby badać losy Polaków i ich rodzin, które żyją na Wileńszczyźnie od Okresu Międzywojennego. Odwiedzaliśmy polskie instytucje i szkoły. Poznawaliśmy ich kulturę, tradycje i odnosiliśmy je do naszych realiów. Zwiedzaliśmy zabytki związane z historią Polski i Litwy: Ostrą Bramę, Górę Giedymina, Cmentarz na Rossie (gdzie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego), Uniwersytet Wileński, Górę Trzech Krzyży, budynek, w którym był więziony wraz z Filomatami Adam Mickiewicz oraz kamienicę, z której wyjeżdżał, opuszczając Wilno na zawsze, a także miejsce, gdzie umarł Gustaw, a narodził się Konrad. Duże wrażenie zrobił na nas kościół św. Teresy oraz Katedra Wileńska, w której spoczywa Aleksander Jagiellończyk i serce Władysława IV Wazy. Wiele czasu poświęciliśmy na poszukiwanie informacji i historii, które są bardzo istotne dla naszego projektu.14380070_544569009067233_8392141308405378829_o

Duży wpływ na przebieg obozu i naszą pracę mieli nieocenieni koordynatorzy projektu – Agata Żukowska i Sebastian Zielonka – absolwenci naszej szkoły, którzy pracują w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. Dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie w przebieg obozu i czekamy na kolejne spotkanie

Do domu wróciliśmy rozmarzeni i zauroczeni…. „każdy ma takie Wilno, jakie sobie wymarzy”

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Warsztaty ze stempelkami

Warsztaty ze stempelkami

Klasy pierwsze mają niecodzienną okazję do poznania nie tylko ceramicznej tradycji Bolesławca, ale także samodzielnego zdobienia naczyń. Dzięki zajęciom w nowo otwartym Muzeum  Dawnych Technik Garncarskich, które powstało przy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu licealistki i licealiści mogli poznać...

Wirtualna podróż historyczna

Wirtualna podróż historyczna

W piątek, 24 listopada mieliśmy okazję wziąć udział w nietypowej lekcji historii, a to za sprawą projektu  "Innowacyjna historia - nowe technologie w służbie edukacji". W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4, która w ten dzień zamieniła się w przestrzeń do "podróży w czasie", mogliśmy za...

Dzień Otwarty dla Rodziców – 16 listopada

Dzień Otwarty dla Rodziców - 16 listopada

Szanowni Państwo, zgodnie z terminarzem na rok szkolny 2023-24 - 16 listopada od godz. 17.00 - zapraszamy na spotkania z nauczycielami oraz wychowawcami. Poniżej miejsca, w których czekać na Państwa będą nauczyciele. Dzień Otwarty listopad 2023