Znad bystrej Wilii fal

Znad bystrej Wilii fal

W ostatnim tygodniu września czworo uczniów z naszej szkoły: Izabela Biryłko, Paulina Gajewska, Bartosz Zarówny i Janek Krzywdziński uczestniczyło w II części projektu „Wrota Historii Ojczystej” realizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pod opieką merytoryczną Instytutu Kształcenia Ustawicznego SWP, a współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

14489065_10205822798523054_1772806673_oPojechaliśmy do Wilna, żeby badać losy Polaków i ich rodzin, które żyją na Wileńszczyźnie od Okresu Międzywojennego. Odwiedzaliśmy polskie instytucje i szkoły. Poznawaliśmy ich kulturę, tradycje i odnosiliśmy je do naszych realiów. Zwiedzaliśmy zabytki związane z historią Polski i Litwy: Ostrą Bramę, Górę Giedymina, Cmentarz na Rossie (gdzie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego), Uniwersytet Wileński, Górę Trzech Krzyży, budynek, w którym był więziony wraz z Filomatami Adam Mickiewicz oraz kamienicę, z której wyjeżdżał, opuszczając Wilno na zawsze, a także miejsce, gdzie umarł Gustaw, a narodził się Konrad. Duże wrażenie zrobił na nas kościół św. Teresy oraz Katedra Wileńska, w której spoczywa Aleksander Jagiellończyk i serce Władysława IV Wazy. Wiele czasu poświęciliśmy na poszukiwanie informacji i historii, które są bardzo istotne dla naszego projektu.14380070_544569009067233_8392141308405378829_o

Duży wpływ na przebieg obozu i naszą pracę mieli nieocenieni koordynatorzy projektu – Agata Żukowska i Sebastian Zielonka – absolwenci naszej szkoły, którzy pracują w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. Dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie w przebieg obozu i czekamy na kolejne spotkanie

Do domu wróciliśmy rozmarzeni i zauroczeni…. „każdy ma takie Wilno, jakie sobie wymarzy”

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Oferta dla Kandydatek i Kandydatów do I LO

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty, który odbędzie się 28 maja w godz. 9.00 - 13.30. Będzie to okazja do zapoznania się ze szkołą, ofertą na rok 2024/25 oraz uczestniczenia w spotkaniach z młodzieżą licealną i nauczycielami.  Uczestnictwo w Dniu Otwartym należy zgłosić do swojej...

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Dar od Absolwentów rocznika 1972

Z ogromnym wzruszeniem otrzymaliśmy tę niezwykle sympatyczną wiadomość od rocznika absolwentów 1972, który kolejny raz postanowił nie tylko się spotkać, ale także wesprzeć finansowo fundusz stypendialny. Pięknie dziękujemy za pamięć o szkole oraz dbałość o jej dalszy rozwój. Oto jej...

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

Pola i Pola w Ogólnopolskim Finale Konkursu Recytatorskiego

W sobotę, 11 maja, w Pieszycach k/Dzierżoniowa odbyły się eliminacje wojewódzkie 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. To zdecydowanie był dzień obu naszych licealistek, Apolonii Pohl i Poli Pełki. Ich występy zachwyciły jurorów i dały im kwalifikację do finału ogólnopolskiego. W...