Znad bystrej Wilii fal

Znad bystrej Wilii fal

W ostatnim tygodniu września czworo uczniów z naszej szkoły: Izabela Biryłko, Paulina Gajewska, Bartosz Zarówny i Janek Krzywdziński uczestniczyło w II części projektu „Wrota Historii Ojczystej” realizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pod opieką merytoryczną Instytutu Kształcenia Ustawicznego SWP, a współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

14489065_10205822798523054_1772806673_oPojechaliśmy do Wilna, żeby badać losy Polaków i ich rodzin, które żyją na Wileńszczyźnie od Okresu Międzywojennego. Odwiedzaliśmy polskie instytucje i szkoły. Poznawaliśmy ich kulturę, tradycje i odnosiliśmy je do naszych realiów. Zwiedzaliśmy zabytki związane z historią Polski i Litwy: Ostrą Bramę, Górę Giedymina, Cmentarz na Rossie (gdzie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego), Uniwersytet Wileński, Górę Trzech Krzyży, budynek, w którym był więziony wraz z Filomatami Adam Mickiewicz oraz kamienicę, z której wyjeżdżał, opuszczając Wilno na zawsze, a także miejsce, gdzie umarł Gustaw, a narodził się Konrad. Duże wrażenie zrobił na nas kościół św. Teresy oraz Katedra Wileńska, w której spoczywa Aleksander Jagiellończyk i serce Władysława IV Wazy. Wiele czasu poświęciliśmy na poszukiwanie informacji i historii, które są bardzo istotne dla naszego projektu.14380070_544569009067233_8392141308405378829_o

Duży wpływ na przebieg obozu i naszą pracę mieli nieocenieni koordynatorzy projektu – Agata Żukowska i Sebastian Zielonka – absolwenci naszej szkoły, którzy pracują w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. Dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie w przebieg obozu i czekamy na kolejne spotkanie

Do domu wróciliśmy rozmarzeni i zauroczeni…. „każdy ma takie Wilno, jakie sobie wymarzy”

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.