Znad bystrej Wilii fal

Znad bystrej Wilii fal

W ostatnim tygodniu września czworo uczniów z naszej szkoły: Izabela Biryłko, Paulina Gajewska, Bartosz Zarówny i Janek Krzywdziński uczestniczyło w II części projektu „Wrota Historii Ojczystej” realizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pod opieką merytoryczną Instytutu Kształcenia Ustawicznego SWP, a współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

14489065_10205822798523054_1772806673_oPojechaliśmy do Wilna, żeby badać losy Polaków i ich rodzin, które żyją na Wileńszczyźnie od Okresu Międzywojennego. Odwiedzaliśmy polskie instytucje i szkoły. Poznawaliśmy ich kulturę, tradycje i odnosiliśmy je do naszych realiów. Zwiedzaliśmy zabytki związane z historią Polski i Litwy: Ostrą Bramę, Górę Giedymina, Cmentarz na Rossie (gdzie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego), Uniwersytet Wileński, Górę Trzech Krzyży, budynek, w którym był więziony wraz z Filomatami Adam Mickiewicz oraz kamienicę, z której wyjeżdżał, opuszczając Wilno na zawsze, a także miejsce, gdzie umarł Gustaw, a narodził się Konrad. Duże wrażenie zrobił na nas kościół św. Teresy oraz Katedra Wileńska, w której spoczywa Aleksander Jagiellończyk i serce Władysława IV Wazy. Wiele czasu poświęciliśmy na poszukiwanie informacji i historii, które są bardzo istotne dla naszego projektu.14380070_544569009067233_8392141308405378829_o

Duży wpływ na przebieg obozu i naszą pracę mieli nieocenieni koordynatorzy projektu – Agata Żukowska i Sebastian Zielonka – absolwenci naszej szkoły, którzy pracują w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. Dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie w przebieg obozu i czekamy na kolejne spotkanie

Do domu wróciliśmy rozmarzeni i zauroczeni…. „każdy ma takie Wilno, jakie sobie wymarzy”

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Święto szkoły

Święto szkoły

Dzień Edukacji Narodowej to zawsze wspaniała okazja do podziękowań, gratulacji, a także wyróżnień, zarówno nauczycieli, jak i uczniów i absolwentów nagrodzonych Stypendium im. H.i W. Tyrankiewiczów. Decyzją Rady Pedagogicznej największe wyróżnienie szkolne- Stypendium imienia Państwa...

Mistrzynie powiatu szóste na Dolnym Śląsku!

Mistrzynie powiatu szóste na Dolnym Śląsku!

W dniu 12.10.2021 r. na trasach w Twardogórze odbył się Finał Dolnośląski Sztafetowych Biegów Przełajowych w ramach Licealiady Młodzieży. W zawodach wzięło udział 15 najlepszych sztafet z województwa, które zagwarantowały sobie start, wygrywając zawody powiatowe. Pomimo bardzo...

Wycieczkowo

Wycieczkowo

Integracja, edukacja, rozrywka - tak najkrócej można streścić cel wycieczek organizowanych w szkole. Korzystając ze sprzyjającej aury oraz starając się "nadrobić" miniony rok w zdalnej szkole - kilka klas zdecydowało się na wspólne wyjazdy i choć zarówno program, jak i miejsca były różne - to...