Znad bystrej Wilii fal

Znad bystrej Wilii fal

W ostatnim tygodniu września czworo uczniów z naszej szkoły: Izabela Biryłko, Paulina Gajewska, Bartosz Zarówny i Janek Krzywdziński uczestniczyło w II części projektu „Wrota Historii Ojczystej” realizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pod opieką merytoryczną Instytutu Kształcenia Ustawicznego SWP, a współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.

14489065_10205822798523054_1772806673_oPojechaliśmy do Wilna, żeby badać losy Polaków i ich rodzin, które żyją na Wileńszczyźnie od Okresu Międzywojennego. Odwiedzaliśmy polskie instytucje i szkoły. Poznawaliśmy ich kulturę, tradycje i odnosiliśmy je do naszych realiów. Zwiedzaliśmy zabytki związane z historią Polski i Litwy: Ostrą Bramę, Górę Giedymina, Cmentarz na Rossie (gdzie spoczywa serce Józefa Piłsudskiego), Uniwersytet Wileński, Górę Trzech Krzyży, budynek, w którym był więziony wraz z Filomatami Adam Mickiewicz oraz kamienicę, z której wyjeżdżał, opuszczając Wilno na zawsze, a także miejsce, gdzie umarł Gustaw, a narodził się Konrad. Duże wrażenie zrobił na nas kościół św. Teresy oraz Katedra Wileńska, w której spoczywa Aleksander Jagiellończyk i serce Władysława IV Wazy. Wiele czasu poświęciliśmy na poszukiwanie informacji i historii, które są bardzo istotne dla naszego projektu.14380070_544569009067233_8392141308405378829_o

Duży wpływ na przebieg obozu i naszą pracę mieli nieocenieni koordynatorzy projektu – Agata Żukowska i Sebastian Zielonka – absolwenci naszej szkoły, którzy pracują w Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”. Dziękujemy za poświęcony czas i zaangażowanie w przebieg obozu i czekamy na kolejne spotkanie

Do domu wróciliśmy rozmarzeni i zauroczeni…. „każdy ma takie Wilno, jakie sobie wymarzy”

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

We Wrocławiu rozpoczął się XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki. Tegorocznym hasłem przewodnim jest "Nauka porusza". I choć nasza, regionalna edycja dopiero za miesiąc, to tradycyjnie wybraliśmy się do stolicy Dolnego Śląska po potężny łyk wiedzy. 18 września klasa IV a wraz z wychowawczynią...

O wodzie, która jest źródłem życia

O wodzie, która jest źródłem życia

Woda, źródło życia, czy zastanawiamy się, skąd się bierze, kiedy odkręcamy kran, czy myślimy, że jest nigdy nam jej nie zabraknie, czy wiemy, jak ją użytkować, żeby wystarczyła dla przyszłych pokoleń? 15 września klasa IIc wraz z paniami: Karoliną Jarząbek i Barbarą Jusypenko miała kilkugodzinne...

Każda złotówka to szansa na sukces – wesprzyjmy wyjazd Franka Nowaka z kl. I a na World Robot Olympiad

Każda złotówka to szansa na sukces - wesprzyjmy wyjazd Franka Nowaka z kl. I a na World Robot Olympiad

Do grona uczniów klas I dołączył w tym roku Franciszek Nowak (klasy 1A), który ma na swoim koncie ogromny sukces. Wraz z młodszym kolegą Jakubem Walkowiakiem (uczniem 7 klasy w Masters Academy we Lwówku) pod opieką trenera, pana Pawła Niemca w czerwcu tego roku wzięli udział w Polskiej edycji...