Już za 2 tygodnie Dolnośląski Festiwal Nauki w I LO w Bolesławcu

Już za 2 tygodnie Dolnośląski Festiwal Nauki w I LO w Bolesławcu

16-slogan

29 września 2016 roku zapraszamy na wykłady festiwalowe w naszej szkole.

Hasło tegorocznej edycji: Ziarna wiedzy

slider-2016

PROPONUJEMY NASTĘPUJĄCE WYKŁADY:

 

Granice transplantologii w aspekcie medycznym, etycznym i społecznym

prowadzący: dr hab. Aleksandra Klimczak, prof. PAN (immunolog, IITD)

Wykład porusza znaczenie transplantologii we współczesnej medycynie jako metody terapeutycznej ratującej życie chorych. Omówione będą zagadnienia dotyczące przeszczepień komórek, tkanek i narządów w odniesieniu do obecnych możliwości jakie niesie medycyna regeneracyjna. Poruszone zostaną zagadnienia etyczne i społeczne stosowanych procedur transplantacyjnych. Dyskutowane będą prawdy i mity towarzyszące przeszczepieniom komórek i tkanek.

Żelazne zdrowie, czyli do czego nasz organizm potrzebuje żelaza?

Prowadzący: dr Jolanta Artym

Żelazo istnieje na Ziemi od jej początków. Najpierw było obecne tylko w minerałach budujących skorupę ziemską, ale wraz z rozwojem życia stało się istotnym składnikiem niemal wszystkich organizmów. Jest niezbędnym uczestnikiem ważnych procesów biochemicznych i składnikiem wielu enzymów, może uczestniczyć w reakcjach utleniania i redukcji oraz tworzyć stabilne kompleksy z różnorodnymi związkami. Żelazo uczestniczy w przenoszeniu tlenu w ustroju, produkcji energii w komórkach, ochronie przed zakażeniami czy toksycznymi wolnymi rodnikami tlenowymi oraz w naprawie uszkodzonego DNA. To tylko niektóre z zadań, jakie ten pierwiastek wypełnia w organizmie. Żelaza dostarcza nam odpowiednia dieta. Co powinniśmy jeść, żeby nie cierpieć na niedobory tego pierwiastka? Czy nadmiar żelaza może być groźny? Dlaczego tak niebezpieczny jest czad? Dlaczego mogą nam zaszkodzić azotany w żywności? Na te i wiele innych pytań słuchacze znajdą odpowiedź na wykładzie pt. „Żelazne zdrowie, czyli do czego nasz organizm potrzebuje żelaza?”

Początki chemii – o atomach

prowadzący: dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. UWr

W trakcie wykładu ilustrowanego przeźroczami poprowadzę słuchaczy do dawnego laboratorium chemicznego. Postaram się wyjaśnić jak zmieniały się poglądy na budowę materii, istnienie atomów, pojęcie struktury. Wycieczka nasza zakończy się na wieku 19-tym.

Co każdy chłopiec i każda dziewczyna powinni wiedzieć o… atakach terrorystycznych

prowadzący: prof. dr hab. Tadeusz Dobosz (genetyk, Wydział Lekarski, UMW)

Prezentacja zawiera podstawowe inforamacje o materiałach wybuchowych i taktyce ataków terrorystycznych przeprowadzanych w miejscach publicznych, z naciskiem na zasady prawidłowego zachowania w tych skrajnych sytuacjach, zminiejszających doznane obrażenia oraz zwiększających szanse przeżycia mimowolnych uczestników zdarzenia.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Dzień Francuski – czyli „Chapeaux bas”

Dzień Francuski - czyli "Chapeaux bas"

Czapki z głów dla organizatorów tegorocznego Dnia francuskiego, czyli dla naszego I Liceum Ogólnokształcącego im. Wł. Broniewskiego i Powiatowego Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. Przedstawicielki dwu zaprzyjaźnionych placówek oświatowych przygotowały z tej okazji w naszej szkole...

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Jakub Korzeniewicz w międzynarodowym etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej!

Ogromnym sukcesem może pochwalić się  Jakub Korzeniewicz z klasy IVa, który został laureatem VII miejsca w XXII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej we Wrocławiu, tym samym zakwalifikował się do etapu międzynarodowego i będzie reprezentował Polskę, tym razem w stolicy Brazylii...

Książki za „Złotówkę”

Książki za "Złotówkę"

W dniach 07.04 - 19.04. w I LO odbywa się kiermasz książek używanych, pochodzących ze zbiorów szkolnej biblioteki. Prawie siedem tysięcy egzemplarzy czeka na nowe życie. Zapraszamy wszystkich, którzy za symboliczną złotówkę pragną kupić książkę popularnonaukową lub dzieło literatury pięknej, tym...