Już za 2 tygodnie Dolnośląski Festiwal Nauki w I LO w Bolesławcu

Już za 2 tygodnie Dolnośląski Festiwal Nauki w I LO w Bolesławcu

16-slogan

29 września 2016 roku zapraszamy na wykłady festiwalowe w naszej szkole.

Hasło tegorocznej edycji: Ziarna wiedzy

slider-2016

PROPONUJEMY NASTĘPUJĄCE WYKŁADY:

 

Granice transplantologii w aspekcie medycznym, etycznym i społecznym

prowadzący: dr hab. Aleksandra Klimczak, prof. PAN (immunolog, IITD)

Wykład porusza znaczenie transplantologii we współczesnej medycynie jako metody terapeutycznej ratującej życie chorych. Omówione będą zagadnienia dotyczące przeszczepień komórek, tkanek i narządów w odniesieniu do obecnych możliwości jakie niesie medycyna regeneracyjna. Poruszone zostaną zagadnienia etyczne i społeczne stosowanych procedur transplantacyjnych. Dyskutowane będą prawdy i mity towarzyszące przeszczepieniom komórek i tkanek.

Żelazne zdrowie, czyli do czego nasz organizm potrzebuje żelaza?

Prowadzący: dr Jolanta Artym

Żelazo istnieje na Ziemi od jej początków. Najpierw było obecne tylko w minerałach budujących skorupę ziemską, ale wraz z rozwojem życia stało się istotnym składnikiem niemal wszystkich organizmów. Jest niezbędnym uczestnikiem ważnych procesów biochemicznych i składnikiem wielu enzymów, może uczestniczyć w reakcjach utleniania i redukcji oraz tworzyć stabilne kompleksy z różnorodnymi związkami. Żelazo uczestniczy w przenoszeniu tlenu w ustroju, produkcji energii w komórkach, ochronie przed zakażeniami czy toksycznymi wolnymi rodnikami tlenowymi oraz w naprawie uszkodzonego DNA. To tylko niektóre z zadań, jakie ten pierwiastek wypełnia w organizmie. Żelaza dostarcza nam odpowiednia dieta. Co powinniśmy jeść, żeby nie cierpieć na niedobory tego pierwiastka? Czy nadmiar żelaza może być groźny? Dlaczego tak niebezpieczny jest czad? Dlaczego mogą nam zaszkodzić azotany w żywności? Na te i wiele innych pytań słuchacze znajdą odpowiedź na wykładzie pt. „Żelazne zdrowie, czyli do czego nasz organizm potrzebuje żelaza?”

Początki chemii – o atomach

prowadzący: dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. UWr

W trakcie wykładu ilustrowanego przeźroczami poprowadzę słuchaczy do dawnego laboratorium chemicznego. Postaram się wyjaśnić jak zmieniały się poglądy na budowę materii, istnienie atomów, pojęcie struktury. Wycieczka nasza zakończy się na wieku 19-tym.

Co każdy chłopiec i każda dziewczyna powinni wiedzieć o… atakach terrorystycznych

prowadzący: prof. dr hab. Tadeusz Dobosz (genetyk, Wydział Lekarski, UMW)

Prezentacja zawiera podstawowe inforamacje o materiałach wybuchowych i taktyce ataków terrorystycznych przeprowadzanych w miejscach publicznych, z naciskiem na zasady prawidłowego zachowania w tych skrajnych sytuacjach, zminiejszających doznane obrażenia oraz zwiększających szanse przeżycia mimowolnych uczestników zdarzenia.

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Historyczna wycieczka po angielsku

Historyczna wycieczka po angielsku

25 maja zakończyliśmy kolejny interdyscyplinarny projekt w języku angielskim w ramach cyklu "Cudze chwalicie, swego nie znacie", organizowanego od lat przez p. Leszka Idzikowskiego. Interdyscyplinarny projekt łączy w sobie komunikację w języku angielskim oraz treści związane z historią, kulturą...

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Igor Szerszunowicz w finale Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka

Po raz kolejny Igor Szerszunowicz, uczeń klasy III a ponownie może pochwalić się ogromnym sukcesem. Został zakwalifikowany do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka w Świecie Współczesnym. Igor znalazł się w gronie 38 uczestników z całej Polski, reprezentując nie tylko nasze...

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki – wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ludzie, miejsca, zwyczaje i smaki - wspomnienia Erasmusa z Włoch

Ostatni tydzień kwietnia nasza grupa Erasmus+ "Past roads, future ways" spędziła we Włoszech, gdzie odbyło się finalne spotkanie, kończące ponad dwuletni projekt. Oto refleksje na temat pobytu w słonecznej Italii jej uczestników.