Nie boimy się „Zemsty”

Nie boimy się „Zemsty”

We wtorkowe przedpołudnie ponad 150 licealistów z wszystkich klas II oraz klasy I d obejrzało „Zemstę” Hrabiego Aleksandra Fredry w Teatrze Komedia we Wrocławiu. Wyjazd na spektakl to kontynuacja szkolnego programu spotkań teatralnych, w ramach których wszystkie klasy licealne mają możliwość oglądania przedstawień w renomowanych teatrach. Klasy I spotkały się już z dziełem Homera w spektaklu „Iliada. Wojna” wg A. Baricco w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, drugoklasiści z klasyką Fredry, za tydzień klasy III z twórczością Chopina w Operze Wrocławskiej.

Wrocławska „Zemsta” w reżyserii Wojciecha Dąbrowskiego i Pawła Okońskiego i spotkała się z niezwykle ciepłym i sympatycznym przyjęciem przez naszych uczniów. To zasługa tekstu komedii, ale przede wszystkim brawurowego aktorstwa.

jak czytamy na stronie Teatru Komedia :

Nasza „Zemsta” została zrealizowana w sposób klasyczny, wręcz akademicki. Zwróciliśmy szczególną uwagę na język między postaciami, charakterystyczny, barwny i błyskotliwy. Pieczołowicie staraliśmy się umiejscowić naszą sztukę w kontekście historycznych, kulturze obyczajów tamtych czasów. Dołożyliśmy starań aby nasi bohaterowie ubrani byli w sposób odpowiadający modzie tamtego okresu. Jednym słowem „Zemsta” w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Komedia, jeżeli chodzi o sposób inscenizacji, jest spektaklem, który próbuje przekazać naczelne myśli autora, ideę zawartą w utworze, jego pierwotny sens i cel powstania. Duch Aleksandra Fredry unosi się nad nami przez cały czas powstawania naszego przedstawienia.

Przed spektaklem odbyła się krótka prelekcja przygotowana przez Zakład Narodowy Ossolińskich,  która wprowadziła zarówno w najważniejsze fakty z życiorysu komediopisarza, jak też same okoliczności powstania „Zemsty”. Przy okazji dowiedzieliśmy się jakie są związki Aleksandra Fredry z Wrocławiem, skąd przybył słynny pomnik pisarza, który postanowiliśmy także odwiedzić po spektaklu, oraz w którym kościele znajduje się kciuk należący do Hrabiego. Warto dodać, że w zbiorach Zakładu Narodowego Ossolińskich można obejrzeć rękopisy wielu dzieł Fredry, w tym także „Zemsty”

Organizacją i logistyką wyjazdów naszych licealistów do teatrów zajmuje się Pani Irmina Nowak wraz z wychowawcami poszczególnych klas. Serdecznie dziękujemy.

Fredro2

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Z uśmiechem i sympatycznymi życzeniami…

Z uśmiechem i sympatycznymi życzeniami...

tak wspólnie świętowaliśmy Dzień Edukacji 11 października w szkolnej auli.Tradycyjnie w swoim przemówieniu dyrektor Cezary Czernatowicz dziękował wszystkim nauczycielom, szczególną uwagę poświęcając tym pedagogom, którzy swoją pracą i zaangażowaniem budują oświatowy sukces. Równie ciepłe słowa...

Pożegnanie Absolwenta rocznika 1951

Pożegnanie Absolwenta rocznika 1951

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Pana Władysława Wieczorka, jednego z pierwszych absolwentów naszej szkoły, który egzamin maturalny zdawał w 1951 roku. Zapamiętamy Go jako wielkiego przyjaciela naszego liceum, który, pomimo faktu, że mieszkał we Wrocławiu - odwiedzał nas...

Kolejne szkolne warsztaty projektu „NEXT…”, tym razem o stereotypach płciowych

Kolejne szkolne warsztaty projektu "NEXT...", tym razem o stereotypach płciowych

Nowy rok szkolny 2024/2025 to kolejna porcja wyzwań dla naszej młodzieży, które stawia przed nimi projekt „NEXT Young NEETs shaping EXpectations for The Future of Europe”. Zespół projektowy już szykuje się do wyjazdu na Łotwę, a w szkole klasa III b i III c wzięły udział w pierwszym spotkaniu...