Nie boimy się „Zemsty”

Nie boimy się „Zemsty”

We wtorkowe przedpołudnie ponad 150 licealistów z wszystkich klas II oraz klasy I d obejrzało „Zemstę” Hrabiego Aleksandra Fredry w Teatrze Komedia we Wrocławiu. Wyjazd na spektakl to kontynuacja szkolnego programu spotkań teatralnych, w ramach których wszystkie klasy licealne mają możliwość oglądania przedstawień w renomowanych teatrach. Klasy I spotkały się już z dziełem Homera w spektaklu „Iliada. Wojna” wg A. Baricco w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, drugoklasiści z klasyką Fredry, za tydzień klasy III z twórczością Chopina w Operze Wrocławskiej.

Wrocławska „Zemsta” w reżyserii Wojciecha Dąbrowskiego i Pawła Okońskiego i spotkała się z niezwykle ciepłym i sympatycznym przyjęciem przez naszych uczniów. To zasługa tekstu komedii, ale przede wszystkim brawurowego aktorstwa.

jak czytamy na stronie Teatru Komedia :

Nasza „Zemsta” została zrealizowana w sposób klasyczny, wręcz akademicki. Zwróciliśmy szczególną uwagę na język między postaciami, charakterystyczny, barwny i błyskotliwy. Pieczołowicie staraliśmy się umiejscowić naszą sztukę w kontekście historycznych, kulturze obyczajów tamtych czasów. Dołożyliśmy starań aby nasi bohaterowie ubrani byli w sposób odpowiadający modzie tamtego okresu. Jednym słowem „Zemsta” w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Komedia, jeżeli chodzi o sposób inscenizacji, jest spektaklem, który próbuje przekazać naczelne myśli autora, ideę zawartą w utworze, jego pierwotny sens i cel powstania. Duch Aleksandra Fredry unosi się nad nami przez cały czas powstawania naszego przedstawienia.

Przed spektaklem odbyła się krótka prelekcja przygotowana przez Zakład Narodowy Ossolińskich,  która wprowadziła zarówno w najważniejsze fakty z życiorysu komediopisarza, jak też same okoliczności powstania „Zemsty”. Przy okazji dowiedzieliśmy się jakie są związki Aleksandra Fredry z Wrocławiem, skąd przybył słynny pomnik pisarza, który postanowiliśmy także odwiedzić po spektaklu, oraz w którym kościele znajduje się kciuk należący do Hrabiego. Warto dodać, że w zbiorach Zakładu Narodowego Ossolińskich można obejrzeć rękopisy wielu dzieł Fredry, w tym także „Zemsty”

Organizacją i logistyką wyjazdów naszych licealistów do teatrów zajmuje się Pani Irmina Nowak wraz z wychowawcami poszczególnych klas. Serdecznie dziękujemy.

Fredro2

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Sukcesy w lekkiej atletyce

Sukcesy w lekkiej atletyce

26 września w Oleśnicy odbył się Finał Dolnośląski Licealiady Młodzieży w Lekkiej Atletyce. W zawodach wzięły udział obie reprezentacje naszej szkoły. Bardzo duża liczba szkół, która zgłosiła się do zawodów (25 ekip żeńskich i 27 męskich) podniosła poziom rywalizacji, ale również spowodowała...

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Klasy IV a i IV c na Dolnośląskim Festiwalu Nauki

We Wrocławiu rozpoczął się XXVI Dolnośląski Festiwal Nauki. Tegorocznym hasłem przewodnim jest "Nauka porusza". I choć nasza, regionalna edycja dopiero za miesiąc, to tradycyjnie wybraliśmy się do stolicy Dolnego Śląska po potężny łyk wiedzy. 18 września klasa IV a wraz z wychowawczynią...

O wodzie, która jest źródłem życia

O wodzie, która jest źródłem życia

Woda, źródło życia, czy zastanawiamy się, skąd się bierze, kiedy odkręcamy kran, czy myślimy, że jest nigdy nam jej nie zabraknie, czy wiemy, jak ją użytkować, żeby wystarczyła dla przyszłych pokoleń? 15 września klasa IIc wraz z paniami: Karoliną Jarząbek i Barbarą Jusypenko miała kilkugodzinne...