Lwów, jakiego nie znamy

Lwów, jakiego nie znamy

W niezwykłą podróż zabrał nas pan Tomasz Kuba Kozłowski, prezentując na spotkaniu z licealistami Lwów – miasto, którego bogata i złożona historia nierozerwalnie związana jest z Polską. Niekonwencjonalny i  wyjątkowo ciekawy wykład  zatytułowany  „Szalone pomysły naszych prapradziadków, czyli Lwów jakiego nie znacie” – była doskonałą okazją do pogłębienia i urozmaicenia wiedzy szczególnie młodych ludzi.  Licealiści z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o niezwykłym mieście, w którym Ignacy Łukasiewicz wynalazł lampę naftową, a w 1894 roku na meczu piłkarskim rozegranym w trakcie Powszechnej Wystawy Krajowej padł pierwszy gol.

Właśnie fenomen Wystawy był jednym z głównych tematów prelekcji naszego Gościa, wzbogaconej prezentacją multimedialną. Powszechna Wystawa Krajowa we Lwowie, zorganizowana została w stulecie Insurekcji Kościuszkowskiej i była nie tylko wyrazem osiągnięć kulturalnych i gospodarczych Galicji, ale też wyrazem jej autonomii. Jedną z atrakcji było dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka – monumentalna „Panorama Racławicka”, która teraz jest atrakcją Wrocławia.

Prelekcja, w której mieliśmy możliwość uczestniczenia spotkała się z dużym zainteresowaniem zebranych w auli klas. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu niejeden uczeń postanowi jeszcze głębiej poszerzyć i urozmaicić swoją wiedzę na temat historii Kresów i pięknego miasta Lwów.

Do czego serdecznie zachęcamy.

Dziękujemy za piękną lekcję historii.

Spotkanie z panem Tomaszem Kubą Kozłowskim odbyło się w ramach zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe konferencji „PRZYBYLIŚMY – JESTEŚMY – BĘDZIEMY” – z okazji 70. rocznicy osadnictwa w powiecie bolesławieckim.

Tomasz Kuba Kozłowski

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Kuba Kozłowski – warszawiak nieco z przypadku, „lwowski syn, wnuk i prawnuk”, instruktor harcerski i popularyzator dziejów tego ruchu, kolekcjoner  okruchów przeszłości od ćwierć wieku gromadzący wszelkie „kresowiana” z nadzieją na powstanie Muzeum Kresów. Od 2009 roku koordynator programu „Warszawska Inicjatywa Kresowa” w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, w ramach którego organizuje wystawy, spotkania, promocje, pokazy filmowe, wykłady, zajęcia dla młodzieży. Autor kilkudziesięciu prezentacji z cyklu  „Opowieści z Kresów” poświęconego dziedzictwu kulturowo-historycznemu Ziem Wschodnich I i II Rzeczypospolitej. Wspólnie z Danutą Błahut-Biegańską autor wystawy plenerowej „Świat Kresów”.

materiał pochodzi ze strony: www.dsh.waw.pl/pl/8_832

Oprac . Klaudia Pruszyńska

archiwalne zdjęcia Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie pochodzą ze strony :lvivcenter.org

Wystawa Krajowa1 Wystawa Krajowa2

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

„KulturalneLO”, czyli my w teatrach

"KulturalneLO", czyli my w teatrach

Pisaliśmy już o marcowej realizacji programu "KulturalneLO". Dzięki ogromnemu zainteresowaniu i fantastycznej organizacji udało się zrealizować wszystkie zaplanowane działania. Statystycznie na 4 spektaklach było około 500 osób, co daje imponujący wynik i powód do ogromnej radości, że teatr...

Sukcesy w rozgrywkach strefowych

Sukcesy w rozgrywkach strefowych

Sukcesami zakończyły się rozgrywki strefowe naszych drużyn, zarówno żeńskich, jak i męskich. W rozegranym w Karpaczu finale strefy jeleniogórskiej nasze piłkarki zajęły najgorsze dla sportowca, 4 miejsce. Dziewczęta grały w składzie: Emilia Dybał, Aleksandra Skoczyńska, Gabriela Ostrowska, Julia...

12 Nagród za Promocję Miasta w 2023 roku

12 Nagród za Promocję Miasta w 2023 roku

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w trakcie Gali rozdania Nagród Prezydenta Miasta za promocję miasta w roku 2023 aż 12 statuetek trafiło do naszych uczennic i uczniów, ale także absolwentek i absolwentów. W wydarzeniu, które miało miejsce 21 marca w sali kina "Forum" mogliśmy na scenie...