Lwów, jakiego nie znamy

Lwów, jakiego nie znamy

W niezwykłą podróż zabrał nas pan Tomasz Kuba Kozłowski, prezentując na spotkaniu z licealistami Lwów – miasto, którego bogata i złożona historia nierozerwalnie związana jest z Polską. Niekonwencjonalny i  wyjątkowo ciekawy wykład  zatytułowany  „Szalone pomysły naszych prapradziadków, czyli Lwów jakiego nie znacie” – była doskonałą okazją do pogłębienia i urozmaicenia wiedzy szczególnie młodych ludzi.  Licealiści z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o niezwykłym mieście, w którym Ignacy Łukasiewicz wynalazł lampę naftową, a w 1894 roku na meczu piłkarskim rozegranym w trakcie Powszechnej Wystawy Krajowej padł pierwszy gol.

Właśnie fenomen Wystawy był jednym z głównych tematów prelekcji naszego Gościa, wzbogaconej prezentacją multimedialną. Powszechna Wystawa Krajowa we Lwowie, zorganizowana została w stulecie Insurekcji Kościuszkowskiej i była nie tylko wyrazem osiągnięć kulturalnych i gospodarczych Galicji, ale też wyrazem jej autonomii. Jedną z atrakcji było dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka – monumentalna „Panorama Racławicka”, która teraz jest atrakcją Wrocławia.

Prelekcja, w której mieliśmy możliwość uczestniczenia spotkała się z dużym zainteresowaniem zebranych w auli klas. Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu niejeden uczeń postanowi jeszcze głębiej poszerzyć i urozmaicić swoją wiedzę na temat historii Kresów i pięknego miasta Lwów.

Do czego serdecznie zachęcamy.

Dziękujemy za piękną lekcję historii.

Spotkanie z panem Tomaszem Kubą Kozłowskim odbyło się w ramach zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe konferencji „PRZYBYLIŚMY – JESTEŚMY – BĘDZIEMY” – z okazji 70. rocznicy osadnictwa w powiecie bolesławieckim.

Tomasz Kuba Kozłowski

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Kuba Kozłowski – warszawiak nieco z przypadku, „lwowski syn, wnuk i prawnuk”, instruktor harcerski i popularyzator dziejów tego ruchu, kolekcjoner  okruchów przeszłości od ćwierć wieku gromadzący wszelkie „kresowiana” z nadzieją na powstanie Muzeum Kresów. Od 2009 roku koordynator programu „Warszawska Inicjatywa Kresowa” w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, w ramach którego organizuje wystawy, spotkania, promocje, pokazy filmowe, wykłady, zajęcia dla młodzieży. Autor kilkudziesięciu prezentacji z cyklu  „Opowieści z Kresów” poświęconego dziedzictwu kulturowo-historycznemu Ziem Wschodnich I i II Rzeczypospolitej. Wspólnie z Danutą Błahut-Biegańską autor wystawy plenerowej „Świat Kresów”.

materiał pochodzi ze strony: www.dsh.waw.pl/pl/8_832

Oprac . Klaudia Pruszyńska

archiwalne zdjęcia Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie pochodzą ze strony :lvivcenter.org

Wystawa Krajowa1 Wystawa Krajowa2

Komentarze

komentarzy

Podobne wpisy

Warsztaty ze stempelkami

Warsztaty ze stempelkami

Klasy pierwsze mają niecodzienną okazję do poznania nie tylko ceramicznej tradycji Bolesławca, ale także samodzielnego zdobienia naczyń. Dzięki zajęciom w nowo otwartym Muzeum  Dawnych Technik Garncarskich, które powstało przy Muzeum Ceramiki w Bolesławcu licealistki i licealiści mogli poznać...

Wirtualna podróż historyczna

Wirtualna podróż historyczna

W piątek, 24 listopada mieliśmy okazję wziąć udział w nietypowej lekcji historii, a to za sprawą projektu  "Innowacyjna historia - nowe technologie w służbie edukacji". W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 4, która w ten dzień zamieniła się w przestrzeń do "podróży w czasie", mogliśmy za...

Dzień Otwarty dla Rodziców – 16 listopada

Dzień Otwarty dla Rodziców - 16 listopada

Szanowni Państwo, zgodnie z terminarzem na rok szkolny 2023-24 - 16 listopada od godz. 17.00 - zapraszamy na spotkania z nauczycielami oraz wychowawcami. Poniżej miejsca, w których czekać na Państwa będą nauczyciele. Dzień Otwarty listopad 2023